01:41

1403/04/01

سرشماری نفوس و مسکن را جدی بگیریم

دوهفته نامه گیلان در شماره پنجاه و سوم خود، مطلبی در قسمت یادداشت مدیرمسئول با عنوان سرشماری نفوس و مسکن را جدی بگیریم به قلم معصومه نیک کار، در ارتباط با ضرورت توجه به اهمیت سرشماری نفوس و مسکن و نقش موثر این طرح در برنامه ریزی های کلان کشور برای نیل به توسعه منتشر کرده است.

 

پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه /معصومه نیک کار:

بشر از ابتدای خلقت در جهت شناخت نیازها، یافتن وسایلی برای رفع آنها و بهبود شرایط زندگی خود گام برداشته است. بنابراین در فعالیت هایی که توسط وی انجام شده همواره مبنا، نوع بشر و به عبارتی انسان بوده است. در ابتدا فقط نیازهای فردی بشر مطرح بود، اما به تدریج در مسیر اجتماعی شدن و برنامه ریزی برای رفع نیازهای جمعی گام برداشته شد.
زمانی که تفکر هدایت جامعه و تشکیل حکومت شکل گرفت تامین منابع برای ادامه حاکمیت به عنوان یک نیاز اساسی مطرح شد. از عمده ترین این منابع، مالیات و خراج حکومتی را می توان نام برد. بنابراین امروزه سرشماری عمومی نفوس و مسکن یکی از عمده ترین راه های شناخت ویژگی های جمعیت کشورها به منظور برنامه ریزی، نظارت، کنترل و ارزیابی خدمات و فعالیت های ملی و منطقه ای می باشد و در اغلب کشورها این سرشماری که عموما با ویژگی های مسکن نیز توام است، هر 5 یا 10 سال یک بار انجام می شود.
ایران یکی از کشورهای در حال توسعه است و از خصوصیات کشورهای در حال توسعه، در حال گذار بودن است، بدین معنی که تغییر در وضعیت های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بسیار گسترده است. بنابراین بهنگام بودن آمار و اطلاعات برای ایجاد شناخت وضعیت کشور در زمینه های مختلف ضروری به نظر می رسد. در کشورهای در حال توسعه به دلیل شتاب زیاد تغییرات، اکثر برنامه ها کوتاه مدت است و برای بهنگام کردن آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامه ریزی ها تلاش مضاعفی باید انجام پذیرد.
نتایج مطالعات جمعیت شناختی که عمدتا از سرشماری های عمومی نفوس و مسکن و آمارهای جمعیتی حاصل می شوند، زیربنای برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های خرد و کلان هر سرزمینی به شمار می آیند. به عنوان مثال برای تاسیس مدرسه و مراکز آموزشی، داشتن آمار دقیق در مورد جمعیت در سن تحصیل به تفکیک سن و جنس، برای ایجاد فرصت های شغلی داشتن آمار صحیح از جمعیت به ویژه جمعیت جوان و تحصیلکرده به تفکیک سن و جنس، برای تولید انواع مختلف محصولات کشاورزی، داشتن آمار صحیح از جمعیت و جمعیت مصرف کننده، برای ایجاد اماکن فرهنگی، ورزشی، آموزشی و بهداشتی دسترسی به آمار دقیق جمعیت به تفکیک سن و جنس، برای سیاست گذاری و سرمایه گذاری در امر مسکن داشتن اطلاعات درخصوص جمعیت و بعد خانوار لازم و اجتناب ناپذیر می باشد. بدیهی است که برنامه ریزی و سیاستگذاری بدون توجه به آمارهای جمعیتی جدید و به روز می تواند صدمات جبران ناپذیری را به سرمایه و ثروت ملی وارد نماید لذا باید سرشماری را جدی بگیریم.
رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن، اعضای شورای عالی آمار کشور و مدیران مرکز آمار ایران، «آمار و اطلاعات دقیق، متمرکز و علمی» را پایه اصلی در تصمیم گیری کارآمد برای کشور خواندند و با تاکید بر اهمیت طرح سرشماری عمومی، خطاب به مردم خاطرنشان کردند: همه مردم عزیز باید به طور جدی در این طرح مهم مشارکت کنند.
ایشان همچنین آمار را ضرورتی قطعی و اصلی برای برنامه ریزی درخصوص منابع و نیازهای متنوع و گسترده کشور دانستند و افزودند: آحاد مردم عزیز برای آنکه تصمیم گیری ها در کشور، «درست، به جا و کارآمد» باشد، هم در این طرح مهم شرکت کنند و هم آمار و اطلاعات مورد نیاز را به صورت دقیق در اختیار دستگاه های آماری قرار دهند و آمارها نیز همچنان که مسئولان گفته اند جنبه محرمانه دارد.
اعداد، ارقام و آمار و توجه به آن در توسعه، پیشرفت و نیز گسترش عدالت اجتماعی بسیار موثر است. این موضوع بدان جهت است که اعداد و ارقام کاستی ها و فزونی ها را به تصویر کشیده و بایسته ها و نبایسته ها را تعیین می کند؛ از این رو می توان در مسائل مختلف به انسجام، نظم و ثبات فکری و رفتاری دست یافت لذا حساسیت سرشماری نفوس و مسکن کمتر از انتخابات نیست و باید جدیت دنبال شود. خوشبختانه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشوری پیشتاز در دنیا بودیم و این به عنوان امتیازی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
هدف پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *