06:07

1403/02/02

سرانه پوشش جنگلی در گیلان پایین است

81154546-5678432

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: سرانه پوشش جنگلی گیلان برغم داشتن جنگل های انبوه ، پایین است.

 به گزارش جیرگوابر نیوز،ˈفریور نقوی ˈروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گیلان از نظر میزان برخورداری از منابع طبیعی مورد نیاز برای مردم ساکن استان درحد بحران قرار گرفته و بنابراین باید از پوشش های جنگلی آن حفاظت شود.

وی رتبه گیلان از نظرپوشش سرانه جنگل در بین استان های کشور را چهاردهم ذکر کرد و اظهارداشت: این استان از لحاظ سرانه پوشش جنگل بعد از استان های خوزستان و کرمان قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد:با احتساب جمعیت استان، میزان متوسط سرانه جنگل استان 23صدم هکتار است در حالی که متوسط کشوری دو دهم هکتار است که استان از متوسط کشوری سه صدم هکتار بیشتر است.

نقوی ادامه داد: از نظر پوشش منابع طبیعی یک میلیون و 17 هزار هکتار اعم از جنگل و مرتع تحت پوشش است که حدود 70درصد سطح استان را شامل می شود.

وی یادآورشد: استان گیلان از نظر عمق سرزمینی در خطه باریکی از حاشیه دریای خزر و رشته کوه البرز قرار گرفته که عرض آن بین 15 تا 105 کیلومتر است که بین استان های کشور کم عرض ترین استان بشمار می رود.

نقوی تصریح کرد: سطح ارتفاع رشته کوه های گیلان سه هزارمتر ذکر شده که رتبه یکم کشور در ارتفاع تلقی می شود و پراکندگی و متوسط ارتفاع آن از متوسط کشوری بیشتر است.

وی اظهارداشت: گیلان با شیب متوسط 12 درصد نیز متوسط شیب بالای کشوری را دارد که ویژگی شیب بالا و داشتن رتبه پر باران ترین استان کشور، از سویی برای گیلان حسن محسوب می شود و از سوی دیگر خود به خود این استان را در ردیف پرحادثه ترین استان های کشور از لحاظ سیل خیزی قرار می دهد.

به گفته نقوی؛ بارندگی در استان به دلیل عمق سرزمینی بیشتر ، باران خیز بودن و شیب بالا می تواند با کاهش پوشش جنگلی در آن سیل ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی های گیلان از استان مازندران که رتبه دوم بارندگی کشوری بعد از گیلان را دارد، 78درصد بیشتر است؛ افزود: بارندگی استان در سال 90 یک هزار و 637میلیمتر و بارندگی استان مازندران در همین سال 919 میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه این وضعیت استان گیلان را به شدت آسیب پذیر کرده، اظهارداشت: گیلان از نظر وسعت با داشتن 86 صدم وسعت کشور (زیر یک درصد) بین 31 استان، رتبه 29 را بعد از استان البرز و قم دارد.

565 هزار هکتار جنگل های گیلان جزو زیست بوم جنگل های هیرکانی است که در حاشیه جنوبی دریای خزر واقع است.

این جنگل ها با قدمت چهل میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل های جنگل های جهان به شمار می آیند و از آنها به عنوان موزه طبیعی یاد می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *