لایروبی رودخانه‌ها در کنار تجاوز به حریم رودخانه، یک اصل بسیار مهم برای جلوگیری از بروز سیل در استان‌های شمالی کشور است.     به گزارش رانکوه نیوز، دو اصل مهمی که اولی به دلیل اهمال‌کاری و سهل‌انگاری مسوولان مربوطه و دومی بر اثر بی‌توجهی و غفلت مردم، همواره پشت گوش انداخته شده و منجر […]

لایروبی رودخانه‌ها در کنار تجاوز به حریم رودخانه، یک اصل بسیار مهم برای جلوگیری از بروز سیل در استان‌های شمالی کشور است.

 

 

به گزارش رانکوه نیوز، دو اصل مهمی که اولی به دلیل اهمال‌کاری و سهل‌انگاری مسوولان مربوطه و دومی بر اثر بی‌توجهی و غفلت مردم، همواره پشت گوش انداخته شده و منجر به جاری شدن سیلاب و خسارات و عواقب بعد از آن می‌شود.

 

اساسا با توجه به وقوع سیلاب‌های متناوب در استان‌های شمالی و خسارت‌های کلان وارده ناشی از آن در بخش‌های مختلف، تهیه و تدوین نظام نامه مدیریت لایروبی رودخانه‌ها و نهرهای کشاورزی در این استان‌ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

 

بر اساس جغرافیای طبیعی استان‌های شمالی و وقوع سیلاب‌های متناوب در رودخانه‌های منطقه هر چند سال یکبار، خسارت‌های جانی و مالی جبران ناپذیری در همه بخش‌ها به ویژه در حوزه کشاورزی برجای می‌گذارد که رشد ۲۵۰ درصدی خسارت ناشی از سیل در کشور در پنج دهه گذشته، موید این ادعا است.

 

به گفته کارشناسان حدود ۷۰ درصد اعتبارات سالانه طرح کاهش اثرات بلایای طبیعی و ستاد حوادث غیر مترقبه کشور صرف جبران خسارت‌های ناشی از سیل شده است.

 

با وجود وقوع سیلاب‌های ویرانگر در دهه‌های اخیر در استان‌های شمالی متأسفانه موضوع لایروبی رودخانه‌ها در این مناطق مورد توجه جدی مسوولان امر قرار نگرفته است، فقط زمانی که سیلاب مخربی جاری  می‌شود ‌و فاجعه‌ای رخ می‌دهد، توجه مسوولان به آن جلب شده و اقداماتی روبنایی انجام می‌دهند ولی مشکلات همچنان پابرجاست.

 

جمعی از کارشناسان در این باره می‌گویند: جاری شدن آب‌های بالادست، لایروبی نشدن رودخانه‌های بزرگ و کوچک، کوچک بودن نهرها و متناسب نبودن این آبراه‌ها با حجم آب ورودی به هنگام بارندگی موجب وقوع سیلاب شده و خسارت‌های هنگفتی به بخش‌های مختلف به ویژه کشاورزی وارد می‌کند.

 

کارشناسان توزیع نامناسب آب، دسترسی مشکل آب در پایین دست‌ها، به هم خوردن ساختار رودخانه‌ها، تصرف حریم، کندی جریان آب به علت موانع مختلف از جمله مشکلات لایروبی نشدن رودخانه‌ها و نهرهای کشاورزی برشمردند.

 

 

*احتمال وقوع سیلاب در سال ۹۸ –

۹۹
بر اساس جدیدترین اظهارات محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، طبق پیش‌بینی‌های رسمی احتمال وقوع سیلاب در سال ۹۹-۹۸ دور از انتظار نیست و همین امر نیز اهمیت لایروبی رودخانه‌ها را بیش از پیش می‌سازد.

وی حتی برای تاکید بیشتر در این باره در جلسه هم‌اندیشی با مدیران مهندسی رودخانه کشور با هدف انتقال تجارب تخصصی مدیریت سیلاب‌های اخیر بر اهمیت توجه بیش از پیش بر موضوع مدیریت سیلاب در سطح شرکت‌های تابعه تصریح کرد و گفت: طبق پیش‌بینی‌های رسمی احتمال وقوع سیلاب در سال ۹۹-۹۸ دور از انتظار نیست و طبق تاکید وزیر نیرو، هیچ خطایی از شرکت‌های زیرمجموعه در مدیریت رودخانه و سیلاب در چارچوب وظایف قانونی در سال جاری قابل پذیرش نخواهد بود.

 

وقوع سیلاب‌های اخیر کشور (روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته و ابتدای سال جاری)، به درستی ضعف در ساماندهی رودخانه‌ها را به تصویر کشید.

 

همانطور که همگان شاهد بودیم، آب به قول مولوی از بالا و پست می‌جوشید و حتی فرصت فکر کردن را نیز از همگان ربوده بود و هرکسی فقط در فکر نجات جان خویش بود، اما صحبت اصلی در اینجا بر سر این است که چنانچه لایروبی رودخانه‌ها به جد از سوی مسوولان امر دنبال می‌شد، دست‌کم از حجم خسارات وارده کاسته شده و شاهد وقوع این اندازه از بلایا و آسیب‌ها به زیرساخت‌های شهری و روستایی و منازل و … نبوده‌ایم.

 

*خسارت به راه‌ها و ابنیه فنی

۱۰ نقطه در گیلان

در همین چند روز گذشته بر اثر جاری شدن سیل در گیلان، متاسفانه به راه‌ها و ابنیه فنی ۱۰ نقطه در این استان خسارت وارد شد.

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان، به خسارات وارده بر اثر وقوع بارش‌های اخیر اشاره کرد که به موجب آن پل ۴۵ متری شبخوسلات در شهر رانکوه شهرستان املش تخریب شد.

 

البته ناگفته نماند که در همین سیلاب اخیر که سراسر کشور را در نوردیده بود، ما با توجه به مدیریت سیلاب و به ویژه لایروبی به موقع رودخانه‌ها در گیلان شاهد عملکرد بهتری از سوی مسوولان مربوطه در این استان بوده‌ایم، چنانکه همین مدیریت به موقع، تحسین محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور را در برداشت.

 

مائده مطهری زاده/

 

منبع: روزنامه خبرشمال