18:40

1403/01/27

روایت سفر به منطقه سیل زده اشکور(کاکرود) /تصاویر

در تب و تاب بازیهای جام جهانی 2018 روسیه سیلی آمد و در کاکرود خانمان خیلی ها را برچید و رسانه های محلی منطقه و استان تا حد زیادی تلاش کردند صدای مردم و منطقه را به گوش مسیولین و هموطنانشان در جای جای ایران برسانند اما واقعیتش تب بازیهای جام جهانی نقش رسانه ها را کم رنگ و منطقه و مردمش را به مرور زمان به بوته فراموشی سپرد.

 

رانکوه نیوز/ احترام پورمحمدی املشی:

حکایت سیل اشکور تا حدودی شبیه زلزله 1369 رودبار هست که همزمان با بازیهای جهانی اتفاق افتاد و در کشور بلاخیز مان تا به یاد داریم شاهد این بلایا و حوادث طبیعی بوده ایم وخواهیم بود و این سیل نیز سیل آخر استان نخواهد بود همچنان که زلزله 69 رودبار.

روز جمعه 26 مرداد ماه 97 به همراه عده ایی از دوستان و اساتید به منطقه کاکرود رفتیم تا به عنوان جمعیتی که همواره دغدغه محیط را داشته و به سبب آشنایی مان با این مقوله ها و احساس مسئولیتی که به مدد مطالعات ما در شاخه های علم جغرافیا بر خود احساس می کنیم دین مان را ادا کرده و نقشی در بازتاب مسائل منطقه و ارائه راه حل ها و پیگیری مشکلات منطقه داشته باشیم.

در این سفر جناب دکتر محمد تقی راهنمایی استاد برجسته جغرافیای دانشگاه تهران و مرد با اخلاق و با تعهد که در ضمن هم استانی ما نیز هست و بیش تر از هر کس دیگری می توانست به تیم یاری رسان باشد با ما همراه بود و از ایشان بهره ها بردیم.

برادر بزرگوارم جناب مهندس احمدی شاد که خود در زمینه زمین شناسی دارای مهارت علمی لازم بوده و به سبب پروژه های متعدد بیش از هر کس دیگر به منطقه و بسترهای جغرافیایی حوضه رودخانه طول لات و منطقه اشکور آشنایی و اشراف کامل داشتند از دیگر عزیزانی بودند که جمع را همراهی کرده و مطالب ارزنده زیادی بیان داشتند.

و همچنین جناب دکتر روحبخش سیگارودی که از دلسوزان بلامنارع محیط زیست و جغرافیای استان گیلان بوده و هست، در زمینه مباحث هواشناسی نکات مورد نظر را مورد بحث و تحلیل قرار دادند.

جناب دکتر بهرام صفری رئیس متعهد و مردمی اسبق آموزش پرورش شهرستانهای املش و رودسر و نیز جناب دکتر ابراهیم صفری و همسرشان سرکار خانم دکتر گلدوست از دیگرعزیزان حاضر در تیم ما بودند و باقی عزیزانی که وجود هرکدام برای ما غنیمت بوده و این همراهی را به فال نیک گرفته و امید داریم که در آینده در طرح مباحث مختلف زیست محیطی در حوزۀ مسائل روستایی و شهری و مطالعات مردم شناسی و بوم شناختی بیش از این همراهی مان کرده تا گامهای بهتری را برای بهبود مسائل و ارائه راه حل های مفید و انجام مطالعات علمی و زمینه سازی بسترهای مناسب تحقیقاتی برداشته و چشم انداز روشنی را برای فردای استان رقم زنیم.

سیل کاکرود بنا به بررسیهای صورت گرفته و آمارهای هواشناسی موجود و نیز شهود گواهانی که از نزدیک شاهد ماجرا بودند با یک خیز ناگهانی آب مواجه بوده که از بالا دست حجوم آورده، دبی لحظه ای رود ناگهان افزایش یافته و با توجه به بار رسوبی که آب باخود آورده بود بستر رودخانه را انباشته و با آوردن وسایل نقلیه در دهانه رود عرصه را تنگ و آب بیشتری با شدت به کناره ها حرکت کرده و تخریب زیادی را برجای گذاشته است.

شواهد حاکی از آن است که خطر هنوز منطقه را تهدید می کند و بارشهای دیگر شهریور و پاییز می تواند برای منطقه خطرآفرین بوده و چه بسا حکایت دردناک دیگری را از خود برجای بگذارد . چرا که با سیل اول و همچنین بارشهای ممتدی که در دیواره های مشرف به دره رودخانه صورت گرفته خاکهای رسی از زیر پایه های سنگی آهکی بزرگ برداشته شده؛ زمین مقاومت اولیه خود را با توجه به مسئله شیب و جاذبه از دست داده و در آینده شاهد ریزش ها و لغزشها و روانه های گلی بیشتری خواهیم بود که تا دیر نشده برای مقابله با آنها باید چاره اندیشی شود.

آنچه که گفته شد برنامه کوتاه مدت برای مقابله با تهدید های ممکن هست اما در طولانی مدت از سکونت مردم در حریم رودخانه باید جداً جلوگیری شده و مردم در این زمینه خود پیشگام بوده و برای تامین امنیت جانی خود وخانواده با مسئولین همکاری داشته باشند.

پل فعلی کاکرود برای منطقه و شرایط سیل خیزی رود جوابگو نبوده و اصولاً در ساخت این پروژه ها باید دوره های بازگشت سیلاب ها مورد توجه قرار گرفته و ارتفاع و پهنای پل را به گونه ایی افزایش دهند که جوابگوی طولانی مدت باشد.

از دیگر اقدامات مفید ایجاد سیل بندها در قسمت های بالاتر جریان رود هست که سرعت آب را قیچی کرده و از شدت و قدرتش می کاهد و نقش خوبی را در کاهش تخریب و عملکرد سیل ایفا خواهد کرد.

باشد که مسؤلین و مردم منطقه این حقایق علمی و مستدل را مورد توجه قرار داده تا ما شاهد حوادث تخریبی بیشتری برای استان و منطقه نباشیم.
تشکر و سپاس بی پایانم را خدمت تک تک اعضای تیم خصوصاً جناب دکتر راهنمایی عزیز تقدیم می دارم که زمینه این همکاری و همفکری مشترک را فراهم کرده و باب جدیدی را برای رفع مشکلات زیست محیطی استان و منطقه باز کردند باشد که خداوند رحمان یاریگرمان بوده و استقبال مسئولین محترم و مساعدتشان زمینه کاری مشترک بیشتری را فراهم آورد چرا که اساس هر پیشرفتی تحقیق و پژوهش هست و این سخت آسان نمی شود مگر اینکه تمام عزیزان فاضل و دانشمند ما به همراه مساعدت مسئولین و مردم خوب منطقه دست به دست هم داده تا……میهن خویش را کنیم آباد*

احترام پورمحمدی املشی

پنج شنبه یک شهریور 1397
لاهیجان

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *