05:02

1403/02/02

رهبری املشی :نوغانداری در گیلان جان می‌گیرد؟

رهبری8-300x168

نماینده مردم رودسر و املش گفت:‌ نوغانداری از جمله فعالیت‌هایی جانبی است که کشاورزان می‌توانند ضمن ایجاد انگیزه اقتصادی و بکارگیری بخشی از نیروی کار روستا، درآمد مناسبی را برای روستانشینان فراهم کند.

 

به گزارش جیرگوابر نیوز، محمدمهدی رهبری املشی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، با اشاره به اهمیت پرورش کرم ابریشم اظهار کرد: نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم و تولید فرآورده‌های ابریشمی از جمله فعالیت‌هایی جانبی است که در کنار فعالیت‌های اصلی کشاورزان هر منطقه می‌توانند طی یک دوره کوتاه مدت ضمن ایجاد انگیزه اقتصادی و بکارگیری بخشی از نیروی کار روستا، درآمد مناسبی را برای روستانشینان فراهم کند.

 

وی با بیان اینکه نوغانداری یکی از فعالیت‌های مهم گیلان است، افزود: پرورش کرم ابریشم از مشخصه‌های کشاورزی در گیلان است اما مانند برخی از دیگر محصولات استان مورد بی‌توجهی قرار گرفت در صورتی‌که باید فعالیت‌هایی که منجر به تولید می‌شود را ادامه دهیم.

 

نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به اینکه دولت امسال با نگرش حمایت از تولید به بخش نوغان هم توجه کرده است، تصریح کرد: پرورش کرم ابریشم در فعالیت و انگیزه مردم و همچنین بر افزایش درآمد آنان تاثیرگذار است و اشتغالزایی را در پی دارد.

 

رهبری املشی در خصوص علل کم‌توجهی به این صنعت گفت: عمده بی‌توجهی به نوغانداری به واردات این محصول، منجر می‌شود. وارد کردن محصولات مشابه ارزان قیمت مانعی برای رشد تولید داخلی است لذا نباید به دلیل قیمت ارزان محصول خارجی که کیفیت آن قابل مقایسه با تولید داخل نیست،‌ به تولیدات داخلی ضربه وارد کنیم.

 

عضو کمیسیون عمران و بودجه با بیان اینکه می‌توان با در نظر گرفتن امتیازاتی برای کشاورزان ایجاد انگیزه کرد، ادامه داد: کشاورزی که زحمت می‌کشد باید بتواند نتیجه فعالیت خود را ببیند که در این عرصه نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. همچنین از طریق قیمت‌گذاری مناسب و بررسی میزان تعرفه کالاهای وارداتی مانع ضربه زدن به تولید محصول داخلی شویم. در این‌صورت کشاورز با اطمینان اینکه با فروش محصول هزینه معیشتش تامین می‌شود انگیزه بیشتری برای تولید می‌یابد.

 

نماینده مردم رودسر و املش با اشاره به موضوعاتی که اخیرا در کمیسیون عمران و بودجه مورد بررسی قرار گرفته است، تصریح کرد:‌ آب بهای کشاورزی را افرادی باید بپردازند که از آب سد استفاده می‌کنند و افرادی که از آب‌بندها یا کانال استفاده می‌کنند نباید آب‌بهایی بپردازند./ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *