20:14

1402/12/05

رهبری املشی: قیمت مناسب برگ سبز چای بارقه امید را در دل چای‌کاران شمال روشن کرد

رهبری8-300x168

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال قیمت مناسب برگ سبز چای بارقه امید را در دل چای‌کاران شمال کشور روشن کرده است.

به گزارش جیرگوابر، محمد مهدی رهبری املشی عصر یکشنبه در جمع کشاورزان چایکار شهرستان املش افزود: چای یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ایرانی‌ها و گیلان هم مهمترین قطب تولید این نوشیدنی هستند.

وی اظهارداشت: تولید کنندگان این محصول به دلیل به صرفه نبودن بهای برگ سبز چای، پرداخت نشدن به موقع مطالبات و وام‌های بهزراعی در سال‌های اخیر باغ‌های خود را رها کردن که کاهش تدریجی چای خشک از 71 هزار تن به زیر 20 هزار تن دلیل این مدعا است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت:  امسال به دلیل قرار گرفتن در ردیف بودجه و قیمت مناسب برگ سبز چای بارقه امیدی به دل چایکاران شده است تا وارد باغ های مخروبه خود شوند تا بعد از سال‌ها این باغ ها را آباد کنند.

وی همچنین با بیان اینکه  30 درصد باغات چای در سالیان اخیر رها و حالت جنگلی به خود گرفته بود، افزود: به موقع پرداختن نکردن بهای برگ سبز چای به کشاورزان، پائین بودن قیمت برگ سبز چای و سایر موارد از چالش‌های جدی این صنعت بوده است.

رهبری املشی اظهارداشت: گیلان و مازندران 32 هزار هکتار باغ چای دارند که از این مساحت 10 هزار هکتار به حالت مخروبه در آمده است.

وی تصریح کرد: امسال 100 میلیارد تومان اعتبار برای خرید برگ سبز چای و 60 میلیارد تومان برای بهزراعی باغات چای اختصاص یافته است.

رهبری املشی تاکید کرد: اگر دولت اصولی از کشاورزان حمایت کند کشاورزان تمامی باغات چای را احیا خواهند کرد./مهر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *