وزیر بهداشت اعلام کرده که می خواهد ۳۰۰ هزار نیرو به خانه های مردم بفرستد تا ویروس کرونا را کنترل کنند. کاری که در هیچ کشوری توسعه یافته یا غیر توسعه اتفاق نیفتاده است .از طرفی با شعار این وزارتخانه که از مردم خواست از خانه ها خارج نشوید نیز منطبق نیست!

به نظر می رسد مقابله با کرونا عزمی ملی و عملی با داشتن امکانات نرم افزاری و سخت افزاری احتیاج دارد تا بسیج نیروهای بهداشتی برای تست و کنترل خانه به خانه و احتمالا مبتلا شدن شهروندان همان خانه !

 

برای اینکه عزم ملی وزارت بهداشت جزم تر شود و ویروس همچنان فراگیر نشود ، کارهای زیر می تواند کمک بزرگی باشد برای پیشگیری در روزهای آتی در یک کمپین ملی و مردمی

 

۱- ارایه موادخوراکی در تمام بازار روزهای کشور توسط تیم بهداشتی کنترل و یا چاره اندیشی شود . باز بودن مواد غذایی بدون پوشش قطعا اثر منفی در روند بهداشتی شهروندان دارد .

۲-هلال احمر را مجاب کتید تا با دایر کردن واحدهای امدادی در تمام شهرها و میدان های اصلی شهر نسبت به ارائه وسایل خدمات بهداشتی از قبیل ماسک ، دستکش ، پد و الکل سفید کمک و …..مساعدت نمایند.

۳- وزارت بهداشت دستور دهد تا با همکاری شهردارها و یا نهادهای مردمی (که امروز جای خالی آن دیده می شود ) نسبت به ضد عفونی کردن تمامی معابر و مکان های عمومی و ضروری اقدام نمایند(در این کار می توان از کمک نیروهای نظامی نیز بهره گرفت)

۴- وزارت بهداشت با مجوز مقامات بالا دستور دهند تا تمام ادارات کشور با حداقل پرسنل و کارهای شیفتی و یا در صورت نیاز دور کاری از مبتلا شدن شهروندان جلوگیری به عمل آورند .

۵- وزارت بهداشت با استقرار ماموران اشنا و آگاه بهداشتی در هر شهری نسبت به کنترل و آموزش شهروندان به صورت عملی اقدام نمایید .

۶-وزارت بهداشت در یک اقدام فوری و ضربتی و با حمایت همه حوزه ها و همکاری نهادهای امنیتی ، به قدر لازم و کافی به رفع کمبود دارو در سطح داروخانه ها اقدام ، تا خللی به نیاز شهروندان وارد نشود .

۷- وزارت بهداشت به کمک همه دانشگاه های پزشکی در یک فوریت ضربتی تمام امکانات حفاظتی و تامین تمام قطعات مورد نیاز ضروری را در اختیار تمامی بیمارستان های دولتی و خصوصی و کادرهای زحمتکش درمانی قرار دهند تا کادرهای درمانی بیمارستانی بتوانند در رسیدگی به شهروندان دچار کمبود امکانات نشوند .
بر اساس اطلاعات داده شده چندین استان بخصوص گیلان نیازمند عزم ملی است .

۸- رفت و آمد تمام مسافران در استان های درگیر ویروس کرونا بخصوص استان های(گیلان و قم ) تا عادی شدن شرایط ممنوع و توسط نیروهای نظامی و امنیتی کنترل و جلوگیری شود.

۹- به جای فرستادن نیرو به خانه ها ، با تبلیغات شبانه روزی از طریق شبکه های اجتماعی و حضور رسانه ای و رفع نیازهای پزشکی ، مردم را در ماندن به خانه به جای رفتن به مسافرت ترغیب و در صورت لزوم و اضطرار تحمیل نمایند .

۱۰- تمام لوازم وارداتی اعم از ماسک ،ژل ، دارو توسط وزارت بهداشت و تیمی بیطرف و مورد وثوق کنترل و اجازه ندهند که مردم در مضیقه نبود لوازم پزشکی بسوزند و عده ای در بازار آزاد احتکار و با قیمت بالا بفروشند .

موارد دیگری که ضروری به نظر می رسد ، برنامه بهداشتی و پزشکی در رسانه ملی هر شب و در ساعت خاص ، ایجاد کانال پیام رسانی موثق توسط وزارت بهداشت ، ایجاد سایتی جهت به اشتراک گذاری اطلاعات جامع ، به روز رسانی اطلاعات استانی در موارد اضطراری و راه کار عملی به صورت آنلاین و فوری ، تعیین صد ها شماره تلفن برای پاسخگویی یا استقرار ماموران آگاه و کارشناس بهداشتی در سامانه ۱۱۸ و پاسخگویی به دغدغه شهروندها ، تشکیل تیم گروه پزشکی در تمام استان ها توسط پزشکان و کادر متخصص بیمارستانی و پزشکی ، حضور تمام قد پزشکان در رسانه های تصویری در همه استان ها برای پاسخگویی و ارائه اطلاعات روز بهداشتی ، گرفتن مجوز از مقامات و تعطیلی همه اجتماعات ملی و مذهبی در همه شهرها تا پایان سال بدون هر گونه تاخیر و تعلل اجتماعی ، و اعلام حالت اضطرار در کشور تا پایان اسفند و درصورت استمرار تا پایان فروردین ، و دعوت و تشکیل کمپین ملی برای ماندن در خانه توسط وزارت بهداشت و تیم پزشکی ، و تشکیل درگاهی برای شنیدن اعتراض ها ، نقدها و یا پیشنهادهای مردمی و کارشناسان سایر حوزه ها برای سرعت بخشیدن به روندهای جاری ، و ……

بیاییم در یک وفاق ملی و همراهی ، جان هزاران نفر از شهروندان کشور را نجات دهیم .

به امید فردای بهتر و سلامتی هموطنان

 

شجاع الدین طایفه / رضا بژکول

انتهای پیام/