06:22

1402/06/31

​رئیس سازمان چای کشور: درب‌ انبارهای چای‌ سنواتی پلمپ است

رئیس سازمان چای کشور گفت: درب‌های انبارهایی که چای‌های سنواتی در آنها نگهداری می‌شود، پلمپ شده است.

 

 

به گزارش صبح رانکوه، محمدولی روزبهان درباره وضعیت چای‌های سنواتی با اشاره به اینکه در حال حاضر برداشت برگ سبز چای در حال انجام است، گفت: درب‌های انبارهایی که چای‌های سنواتی در آنها نگهداری می‌شود، پلمپ شده است و پس از فصل برداشت نیز قرار است به فصل صادرات به کشورهایی که از آنها واردات نداریم، صادرات صنعتی چای‌های سنواتی انجام شود.

وی اضافه کرد: از آنجا که امکان تولید موادی چون اسانس و سایر موارد از چای سنواتی در داخل کشور وجود ندارد، صادرات به کشورهای غیرهمسایه و کشورهایی که از آنها چای وارد نمی‌شود، در دستور کار است.

روزبهان تأکید کرد: تبدیل چای‌های سنواتی به کمپوست امکان‌پذیر است که بخشی از آن نیز قرار است به کمپوست تبدیل شود درباره میزان تولید و چای خشکی که باید از طریق واردات تأمین شود، گفت: در حال حاضر میزان تولید چای در کشور حداکثر 15 درصد مصرف را جواب می‌دهد، بنابراین 85 درصد نیاز کشور به چای باید از طریق واردات تأمین شود، این در حالی است که در گذشته میزان واردات چای 35 درصد بود.

رئیس سازمان چای کشور افزود: در حال حاضر برای جلوگیری از صدمه دیدن بازار داخلی، مجوزهای وارداتی با تأخیر صادر می‌شود تا چای داخلی به فروش برسد و واردات تأثیری بر قیمت آن نگذارد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه چای باید از مبادی رسمی وارد شود اما نیمی از آن از طریق قاچاق به کشور وارد می‌شود.

روزبهان ادامه داد: از 56 هزار تن برگ سبز چای خریداری ‌شده، حدود 11 هزار و 500 تن چای خشک استحصال شده است و هنوز نیز برداشت برگ سبز چای ادامه دارد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *