19:23

1403/04/25

دکتر ثابت قدم جزو شهرداران کم نظیر کشور است/ نباید به دلیل یک اظهارنظر انتخابات موجب برکناری او شوند

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دکتر ثابت‌قدم جزو شهرداران کم‌نظیر کشور ماست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه، اسدلله عباسی در خصوص بحث استیضاح شهردار رشت در آستانه پایان دوره چهارم شوراها، گفت: طبق قانون اساسی مردم این حق را دارند که نمایندگان خود را برای شهر و روستای خود انتخاب کنند و نمایندگان مردم در شوراها هم پاسخگو هستند و باید شهردار انتخاب کنند. این در اختیار خود اعضای شورا است که چه کسی را به عنوان شهردار انتخاب کنند، ناظر بر عملکرد شهردار باشد، تذکر دهند، استیضاح کنند و شهردار را تغییر دهند چون قانون این اختیار را به آنها داده است؛ حال اینکه یک ماه باشد یا یک هفته.

 
او با اشاره به اینکه موضوع مدیریت شهری نباید رنگ و بوی سیاسی بگیرد، ضمن تایید نظر معاون اول دولت مبنی بر عدم حذف مدیران به خاطر مواضع سیاسی شان افزود: شهردار جوانی مثل آقای ثابت‌قدم، شهرداری فعال، باسواد و متخصص است که همه‌ی ما شاهد تلاش‌ها و زحمات اثربخش او هستیم. دکتر ثابت‌قدم جزو شهرداران کم‌نظیر کشور ماست که بدون حاشیه کارش را انجام داده و پیش از این خیلی در مسائل سیاسی وارد نمی‌شد و موضع‌گیری نمی‌کرد. اما به هرحال در زمان انتخابات او هم مثل همه‌ی مردم یک نظر شخصی داشت و از یک طیف یا جریانی حمایت کرد اما این دلیل نمی‌شود که بخواهند با او برخورد سیاسی کنند و به دلیل یک اظهارنظر موجب برکناری او شوند.

 
رئیس مجمع نمایندگان استان ادامه داد: شورای محترم شهر رشت چه افرادی که در حال حاضر در راس امور هستند چه افرادی که برای دور بعد انتخاب شده‌اند، از افراد متعهد، متخصص و کارآمدی مثل ثابت‌قدم باید بیشترین استفاده را ببرند. اگر مشکلاتی هم وجود داشته باشد، باید با تفاهم و تعاملی که ایجاد می‌شود، مرتفع شود و در سایه تعامل مسیر توسعه برای کلانشهری مثل رشت هموار شود.

 
عباسی افزود: ما در مجمع نمایندگان تلاش خواهیم کرد از شهرداری که مورد وثوق، اعتماد یا انتخاب شورای شهر است، حمایت کنیم؛ به ویژه افرادی که در زمینه مدیریت شهری کارآمدی و توانمندی خودشان را اثبات کرده باشند. اما ضمن اینکه به آرای اعضای شورای شهر احترام می‌گذاریم، توصیه ما این است که به دور از مسائل سیاسی و حاشیه ای و به دور از دخالت برخی از مدیران استانی یا محلی تصمیم بگیرند و از توانمندی‌ها و تخصص دکتر ثابت‌قدم استفاده کنند.

 
او در مورد اینکه دخالت‌های دولت در شورا و مدیریت شهری به نوعی تعارض با دموکراسی است، از دخالت استانداری در استیضاح ثابت قدم انتقاد کرد و گفت: متاسفانه ما پیش از این مسائلی را در استانداری گیلان شاهد بودیم که مدیران دولتی دخالت‌هایی را در بحث برکناری و انتخاب شهرداران داشته‌اند. قبلاً هم در برخی از شهرهای کوچک مثل املش و رودسر، مدیران دولتی جهت جابه‌جایی شهرداران تلاش‌هایی کردند که منجر به جابه‌جایی شهرداران شد. متاسفانه این افراد به جای کمک، حمایت و اصلاح امور، عاملی بازدارنده هستند بر سر راه رشد و توسعه فزاینده شهرها که این رویکرد در هیچ جایی خوشایند نیست و بیش از هر چیز با انتخاب آزاد شوراها و مسئله دموکراسی در تعارض است.

 
اسدلله عباسی تصریح کرد: تمام ارکان جامعه تلاش دارند تا دموکراسی را در جامعه تقویت کنند و روحیه‌ی احترام به آراء و نظرات مختلف از جمله شوراها را نهادینه کنند. اگر دخالت‌های مدیران فرمانداری‌ها و استانداری‌ها جهت تضعیف مدیریت شهری یا اختلاف‌افکنی میان اعضای شورا و ایجاد شکاف‌های سیاسی اتفاق بیفتد، کار ناپسندی است و باید بدانیم جز گرفتن شتاب توسعه شهر و تحت شعاع قرار گرفتن منافع عمومی نتیجه‌ای نخواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *