01:14

1403/04/01

دلستر تلخ دیگری که اسنپ با محدود کردن استفاده از اپلیکیشن مسیریاب ویز Waze اینبار به رانندگانش نوشاند!

صاحبان تاکسی یاب های آنلاین اسنپ و تپسی در روز اول آذرماه 96 دست به اقدام عجیب و جدیدی در فضای کسب و کارهای اینترنتی زدند و با پیغامی به راننده گانشان استفاده از اپلیکیشن مسیریاب ویز Waze را ممنوع کردند! این اقدام از دید کارشناسان فناوری اطلاعات و متخصصین حوزه امنیت این شبهه را تداعی می کند که شرکتهای تاکسی یاب آنلاین با کمک برنامه موبایل اپ شان، Snapp و Tap30، حتی پا یک قدم جلوتر گذاشته اند و در داخل گوشی راننده ‌هایشان سرک می کشند! این می تواند یک هشدار جدی به همه کسانی باشد که از اپلیکیشن موبایل اسنپ و تپسی استفاده می کنند. الان راننده ها و احتمالا در آینده نزدیک نوبت به مسافران خواهد رسید

 

 

دلستر تلخی که اینبار با دلستر شمس! تفاوت فاحشی دارد…

داستان سفر با اسنپ و خوردن دلستر شمس! یکی از اتفاقات قشنگی بود که مسافران اسنپ در تابستان سال 95 و در روزهایی ابتدایی شروع به کار این تاکسی یاب آنلاین با آن روبرو می شدند. اسنپ با همکاری شرکت شمس به مسافران خود برای مدتی دلستر های خنک می داد و آنها را خوشحال می کرد. بعد از آن افراد زیادی با این دلستر ها عکس می گرفتند و در شبکه اجتماعی خود منتشر می کردند و از اینکه یک دلستر مجانی خنک می خوردند خوشحال بودند و حتی راننده ها در باز کن هم داشتند!
اما اینبار صاحبان کسب و کار اینترنتی اسنپ و تپسی، راه دوم را برگزیده اند و به شیوه ای نامتعارف و ناپسند، دلستری تلخ و بد طعم را به کام رانندگانش نوشاندند! کاری که از دید کارشناسان حوزه IT و فعالان عرصه فناوری اطلاعات پنهان نماند.

واکنش ‌ها به اسنپ و تپسی با محدود کردن استفاده از اپلیکیشن مسیریاب ویز Waze در سطح فضای اینترنت بی سابقه بوده است. در ادامه بخشی از نظرات مختلف مهندسان آی تی و متخصصان حوزه امنیت شبکه و اطلاعات را در سایت ثبت رایگان آگهی کامپیوتری آی تی نیدز با هم مرور می کنیم.

به عقیده برخی از کارشناسان آی تی این پیام اسنپ به رانندگانش در پی فیلترینگ اپلیکیشن ویز، تجاوز آشکار به حریم خصوصی کاربرانش هست! این اقدام به معنی جاسوسی رسمی اسنپ از محتویات گوشی کاربران و رانندگانش می باشد!

اپلیکیشن‌ اسنپ با وارد شدن به حریم راننده‌ ها در نحوه استفاده آنها از موبایل دخالت می کند. در یک کشور قانونمند با جامعه مدنی زنده، این حرکت با بایکوت اسنپ توسط مردم و تشکیل پرونده برای اسنپ‌ در دادگاه پاسخ داده می‌ شود.

جدا از اینکه برنامه مسیریابی waze خوب است یا بد، این عمل بدعتی است خطرناک و ناقص حقوق شهروندی. سرک کشیدن در گوشی‌ های شهروندان و اجبار آن‌ها به حذف یک اپ، در آینده راه جدیدی برای ایجاد محدودیت ‌های بیشتر یا رقابت‌های ناسالم بین کسب‌وکارها را باز خواهد کرد.

به نظرم مشکل از گوگل هست که اینقدر راحت در سیستم عامل اندروید خود اجازه میدهد یک برنامه، پکیج های نصب شده روی گوشی را بخواند.

صاحبان تاکسی یاب های آنلاین اسنپ و تپسی در روز اول آذرماه 96 دست به اقدام عجیب و جدیدی در فضای کسب و کارهای اینترنتی زدند و با پیغامی به راننده گانشان استفاده از اپلیکیشن مسیریاب ویز Waze را ممنوع کردند! اگر چه از دید کارشناسان فناوری اطلاعات و متخصصین حوزه امنیت شبکه این اقدام این شبهه

به نظرم از خیلی قبل این داستان بود، مثلا برای این که رانندگان همزمان اسنپ و تپ‌سی نداشته باشند، راه حل راننده ها این بود که هرکدام ۲ تا گوشی و خط داشته باشند. حالا احتمالا باید روی پلن سه گوشی همراه برنامه ریزی نمایند!

فقط اولش فاز دسترسی آزاد به اینترنت را می گیریند، ژستی برای ترغیب بیشتر افراد به استفاده از اینترنت یا یک محصول یا یک راهکار، ولی وقتی پای عمل می رسد در خصوصی ترین حریم آدم ها هم دخالت می کنند. ایکاش همیشه قبل از انتخابات بود!

خلاصه فعالیت های اخیر دولت حاج شیخ حسن روحانی، رضی اله عنه و عن اعماله: فیلتر اپلیکیشن waze، احتمال فیلتر تلگرام، گران شدن نان. ولی خب رای بالایی دادیم که خیلی کارها می شود باهاش کرد!

چنین کاری با وجود دستور دادستانی ابهاماتی دارد. استفاده از ویز جرم نیست. اسنپ هم ضابط قضایی یا میزبان یا سرویس دهنده این اپ نیست و در واقع عامل نیست. برای درک ساده تر از لحاظ حقوقی شبیه این است که دادستانی به همسایه (دو ساختمان آن طرف تر)  یک نفر دستور دهد که شما جلوی تردد همسایه خود را بگیر! حرکت مدنی چیست؟ اسنپ را تحریم کنید. تحریمش را تبلیغ کنید. به جای اینکه حسن روحانی را اشاره کنید، دوستانتان را خبر کنید. خودتان دست به کار شوید. مجبورش کنید به خواسته ما تن بدهد. منتظر حسن روحانی و وزیر جوان و عشق توئیتر جهرمی و… ننشینید.

ادامه ماجرای دلستر تلخ دیگری که اسنپ با محدود کردن استفاده از اپلیکیشن مسیریاب ویز Waze اینبار به رانندگانش نوشاند!

به نظر من اسنپ هم مجبور است تابع قوانین وضع شده در کشور ایران باشد، یعنی چون waze فیلتر شده می گویید اسنپ را تحریم‌ کنیم؟ طبق همین قوانین مجبورش میکنند راننده ها حق ندارند ازاپلیکیشن مسیریاب ویز استفاده کنند. به راحتی! به طریقی صحبت می کنید که انگار در کشور سوئیس زندگی می کنید! در ماجرای اسنپ و تپسی و قطع دسترسی به برنامه مسیریابی ویز اگه شما صاحب بیزینس اسنپ یا تپسی بودید، جلوی فشارهای وارده چه می ‌کردید؟ این اتفاقی است که ممکن است برای شما هم بیفتد.

ظاهرا لازمه تاکید کنم که به نظر من هم کاری که انجام شده غیراخلاقیه. تن دادن کسب و کارها به این مسائل ناراحت ‌کننده ولی قابل پیش‌ بینی بود. اعتراض یا پاک کردن اپلیکیشن هم حق کاربر است ولی دقت کنیم که مسئول واقعی کس دیگریست و انتقادات را در جای اشتباهی خرج نکنیم!

حرف این است که اسنپ باید از ارائه‌ نقطه به اپلیکیشن ویز خودداری می‌کرده طبق دستور قضایی ولی تصمیم گرفته خود شیرینی کند. اگر اسنپ به راننده ‌هایش گوشی و سیم کارت و بسته‌ اینترنت می‌ داد حق داشت این قانون را استفاده کند! ولی گوشی وسیله‌ شخصی راننده ا‌ست. یاد تواب‌ های توبه بگیر میوفته آدم!

الان مشکل بیشتر از اینکه اسنپ یا تپسی باشن جریان ناخوشایندی است که ممکن است این دو تاکسی یاب آنلاین پرچمدارش و شروع کننده ا‌ش باشند، باید اعتراض شود به این روش و هرکسی که حکم یا فشار آورده بداند این حرکت نمی تواند ادامه ‌دار باشد و هزینه دارد.

در فضای آنلاین بدعت از این خطرناک ‌تر نداریم که یه اپلیکیشن به‌ ما تحمیل کند که از یک اپلیکیشن دیگر استفاده نکنیم حتی اگر قانون، استفاده از waze را ممنوع کرده یاشد اسنپ و تپسی هیچ حقی ندارند که موضوع را به دیگران تحمیل کنند. داستان عجیب و تلخی است که برای استفاده از برنامه ای، مجبورت کنند برنامه ای دیگر را حذف کنید!

 

منبع: http://itneeds.ir/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *