01:59

1403/03/09

دفاع رییس سازمان چای از عملکرد کارخانه‌ها درباره کشاورزان

رئیس سازمان چای کشور گفت: طبق دستور رییس سازمان برنامه و بودجه، یکصد میلیارد ریال بیشتر از مصوبه مجلس شورای اسلامی به چایکاران شمال کشور پرداخت شده است.

 

 

به گزارش رانکوه نیوز، محمدولی روزبهان می‌‌گوید: سهم پرداخت دولت از مصوبه مجلس شورای اسلامی‌بابت بهای برگ سبز چای به چایکاران شمال کشور، یک هزار میلیارد ریال بوده که تاکنون با نظر مساعد هیأت دولت و دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، به این چایکاران یک هزار و یکصد میلیارد ریال پرداخت شده است.

رییس سازمان چای بیان می‌کند: تاکنون ۸۰ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده و ۴۲۰میلیارد ریال آن باقی مانده که می‌کوشیم تا اسفندماه امسال این مبلغ نیز به تدریج به حساب آنها واریز شود.

چند ماهی است که برخی نمایندگان مناطق شمالی کشور از عملکرد سازمان چای انتقاد می‌کنند. برخی از نمایندگان انتقادی جدی به عملکرد سازمان چای در بخش‌های مختلف از جمله بازاریابی این سازمان دارند. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس پیش از این با گلایه از اینکه معلوم نیست کشاورز متولی دریافت مطالبات خود‌ از کارخانه‌هاست یا سازمان چای گفته است: سازمان چای چرا قراردادی را تنظیم نمی‌فرماید که امروز بتواند پاسخگوی کشاورز باشد.

به گزارش ایرنا محمدولی روزبهان در پاسخ به این انتقادها می‌گوید: صاحبان کارخانه‌های چای تاکنون همکاری خوبی داشته‌اند و ۳۲۰ میلیارد ریال سهم‌القدر واحدهای چایسازی را بابت برگ سبز واریز کرده‌اند و ۱۰درصد باقی‌مانده آن هم به تدریج با فروش چای خشک تولیدشده پرداخت خواهد شد.

او قدرالسهم دولت بابت بهای برگ سبز را ۶۰ درصد و کارخانه‌های چایسازی را ۴۰ درصد ذکر و اضافه می‌کند: آخرین مبلغ واریزی به حساب کشاورزان چایکار، سه‌شنبه هفته گذشته به میزان چهار میلیارد و ۵۹۰ میلیون ریال بوده که به حساب عابربانک سپه آنان واریز شده است.

به تازگی استاندار گیلان هم گفته است که دولت ۶۰ درصد قیمت هر کیلو چای را مستقیم از بودجه عمومی‌کشور پرداخت می‌کند.

استان‌های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ‌ها در استان گیلان واقع است. برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

در فصل زراعی گذشته، ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ تن برگ سبز چای به ارزش اقتصادی افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال از چایکاران خریداری شد.

حدود ۵۰ هزار خانوار چایکار در تولید برگ سبز چای فعالیت دارند.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان استقرار دارد.

 

منبع: نوش آنلاین

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *