06:35

1403/01/31

دانشگاه‌های مالزی کنفرانس مقابله با «ویروس شیعه» برگزار می‌کنند!

گردهمایی نخستین ائتلاف ضد شیعی جهان در جاکارتا، پایتخت اندونزی در حالی در اواخر فروردین ماه امسال تشکیل شد که منطقه جنوب شرقی آسیا در سال‌های اخیر، شاهد موج شیعه‌ستیزی بوده است. ریشه تشکیل ائتلاف ضدشیعی در جاکارتا در کنفرانسی دانسته شده ‌که دانشگاهی در مالزی درباره ویروس شیعه برگزار کرده است.

 به گزارش جیرگوابر نیوز، گردهمایی نخستین ائتلاف ضد شیعی جهان در جاکارتا، پایتخت اندونزی در حالی در اواخر فروردین ماه امسال تشکیل شد که منطقه جنوب شرقی آسیا در سال‌های اخیر، شاهد موج شیعه‌ستیزی بوده است. ریشه تشکیل ائتلاف ضدشیعی در جاکارتا در کنفرانسی دانسته شده ‌که دانشگاهی در مالزی درباره ویروس شیعه برگزار کرده است. به گزارش «تابناک»، در پاییز سال گذشته، دانشگاه مالزیایی USM سمیناری‌ با نام مقابله با ویروس شیعه برگزار کرد.

به گزارش روزنامه سان دیلی مالزی، در این سمینار، مقامات ارشدی از دولت مالزی حضور داشته و زمیهان مد زین الغاری از معاونان وزیر کشور مالزی گفته که «نیاز است آموزه‌های شیعه به سرعت متوقف شود». گردهمایی ائتلاف ضد شیعه در جاکارتا چند ماه بعد برگزار ‌و در آن دیدگاه‌های مشابهی بیان شد.

تارجونو ابو معاس رهبر ائتلاف ضدشیعه در همین رابطه به جاکارتا گلوب گفته است: «دولت ما باید مانند دولت مالزی باشد» که به سرکوب بی‌سابقه عقاید و شعائر شیعیان در مالزی و نیز سخنان الغاری اشاره دارد.

به نوشته اصلی‌ترین روزنامه مالزی، چند ماه پیش تان ساری خالد ابوبکر، سربازرس پلیس مالزی مدعی شده، ‌«وقتی که شیعیان بزرگ‌تر از آن شوند که بتوان آن‌ها را محدود کرد، یک گروه شبه نظامی خواهند شد». از وی نقل شده است که گسترش شیعیان با تجارت، آموزش، احزاب سیاسی و سازمان‌های غیردولتی در دست بررسی و رصد مقامات است.

به این ترتیب شیعیان مالزی به گرایش‌های نظامی‌گرایانه متهم نمی‌شوند، بلکه ابوبکر سربازرس پلیس این ادعا را مطرح کرده ‌که وقتی جمعیت شیعیان به شمار مشخصی برسد، آنگاه‌ اقدامات نظامی خواهند کرد.

در گزارش یک روزنامه دیگر مالزیایی با تیتر «شیعیان مسلمان نیستند» آمده است، دپارتمان توسعه اسلامی مالزی تأکید دارد ‌همه شاخه‌های شیعه منحرف هستند و قوانین اسلامی را ‌می‌شکنند.

در ماه گذشته، مقامات مالزیایی چندین تن و از جمله چند کودک را در جریان سرکوب جشن به مناسبت تولد (حضرت) زینب دختر امام علی و نوه پیامبر اسلام دستگیر کرد و با انتشار تصاویر این اقدام، منتقدان ابراز داشتند که دولت به جای اینکه تلاش خود را بر یافتن هواپیمای گم شده مالزیایی متمرکز کند، بر مسائل فرقه‌ای متمرکز شده است.
در آغاز امسال نیز‌ یک روحانی بازنشسته به دلیل‌‌ داشتن متون شیعه دستگیر شد که از نظر مقامات مالزیایی، غیرقانونی است.

وال استریت ژورنال نیز در همین رابطه به فتوایی در سال ۱۹۹۶ اشاره کرده‌ که انجام شعائر شیعی را منع کرده و به تازگی نیز مورد توجه دوباره قرار گرفته و به حمله به شیعیان و بازداشت آن‌ها منجر شده است. در نتیجه این اقدامات برگزاری نماز و فعالیت‌های مذهبی شیعیان دچار اختلال ‌شده است تا تنها اسلام مطلوب مقامات مالزی قابل اجرا باشد./لاهیجان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *