09:30

1402/09/18

خوشرویی از مولفه های سبک زندگی است/اخلاق پیامبر(ص) از رموز گسترش اسلام

IMAGE635425704381647194

 به گزارش صبح رانکوه حجت الاسلام تقی روحانی، امام جمعه املش  پیروزی اسلام و توسعه آن بیش از هر چیزی در گرو سه عامل اخلاق خوش پیامبر اکرم(ص)، شجاعت و مبارزات حضرت علی (ع) و اموال حضرت خدیجه بود.
وی با بیان اینکه در قرآن کریم اخلاق نیکوی پیامبر اکرم(ص) باعث جذب مردم به اسلام معرفی شده است، گفت: خوشرویی در رفتارهای اجتماعی، مناسبت‌های اداری و سیاسی، امر به معروف‌ها و تذکرات اخلاقی علاوه بر به هدف رسیدن تعالیم اسلامی باعث جلوگیری از رنجش دیگران می‌شود.
امام جمعه املش تاکید کرد: خوشرویی و با روی گشاده به استقبال دیگران رفتن از مولفه‌های سبک زندگی اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: در تاریخ انبیای الهی و ائمه(س) خوشرویی یک اصل و عامل اساسی موفقیت اسلام و توحید بود.
حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه انبیای الهی یکی پس از دیگر خود و ما را دعوت به خوشرویی کرده‌اند، اظهار کرد: اگر این اصل مسلم را در روابط اجتماعی به کار ببریم، جامعه ما از بسیاری از معضلات فاصله خواهد گرفت.
وی یادآور شد: دین اسلام به طرز رفتار و برخورد انسان‌ها با یکدیگر اهمیت می‌دهد و به انسان‌های مؤمن و با ایمان سفارش می‌کند که با یکدیگر با محبت و گشاده‌رویی برخورد کنند.
امام جمعه املش تاکید کرد: پیامبر اکرم(ص) در خطبه معروف شعبانیه فرموده‌اند کسی که اخلاق خود را نیکو کند جواز عبور از صراط را خواهد گرفت.
وی گشاده رویی را موجب ایجاد محبت و علاقه میان مردم دانست و گفت: طبق احادیث اسلامی خداوند کسی را که نسبت به دیگران ترش رو باشد دوست ندارد.
حجت الاسلام روحانی، افزایش جایگاه اجتماعی، گسترش رزق و روزی، از بین رفتن مشکلات زندگی را از فواید خوشرویی برشمرد و گفت: پیامبر اکرم(ص) در حدیثی خوش خلقی را از عوامل رسیدن به درجات بزرگ و مقاومات ولایی حتی در صورت داشتن عبادت ضعیف معرفی می‌کند.
وی تصریح کرد: خوشوریی عامل موفقیت و جلب محبت هر مسلمانی چه در نظام خانواده و چه در نظام اجتماع است.
امام جمعه املش همچنین اظهار کرد: باید از اندوخته تقوای ماه مبارک رمضان که یکی از آن‌ها خوشرویی استفاده کنیم تا به قرآن و پیامبر اکرم(ص) تاسی کرده باشیم./شبستان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *