• امروز : پنج شنبه - ۲ اردیبهشت - ۱۴۰۰
  • برابر با : 11 - رمضان - 1442
  • برابر با : Thursday - 22 April - 2021
3

خودروهای کشاورزی؛ تهدیدی در جاده های گیلان

  • کد خبر : 23113
  • ۰۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۸
خودروهای کشاورزی؛ تهدیدی در جاده های گیلان

گیلان از دیرباز به عنوان استانی کشاورزی شناخته شده است . با اینکه این لقب ، سال ها استان سرسبز شمالی را از رشد صنعتی محروم کرده ، اما کشاورزی میراث آبا و اجدادی گیلانیان است . اگرچه کشاورزی در گیلان سال ها به صورت سنتی انجام شده ، اما از چند سال پیش کشاورزی […]

گیلان از دیرباز به عنوان استانی کشاورزی شناخته شده است . با اینکه این لقب ، سال ها استان سرسبز شمالی را از رشد صنعتی محروم کرده ، اما کشاورزی میراث آبا و اجدادی گیلانیان است . اگرچه کشاورزی در گیلان سال ها به صورت سنتی انجام شده ، اما از چند سال پیش کشاورزی مکانیزه در استان مدنظر مسئولان قرار گرفت و با ورود ادوات کشاورزی پیشرفته به مزارع گیلان تلاش شد که گامی در این زمینه برداشته شود .

 

 

پایگاه خبری تحلیلی صبح رانکوهمائده اسفند مز: با اینکه ورود ماشین آلات کشاورزی به مزارع گیلان فواید بسیاری چون کاهش هزینه های تولید برای برنجکاران به همراه داشته است ، اما حضور ماشین های کشاورزی خطراتی نیز برای کشاورزان و دیگر افراد به همراه دارد . یکی از شایع ترین خطر ها ، تردد این دستگاه ها در جاده و نبود آموزش های لازم برای راندن آنهاست .

تصادفات حادثه ساز ماشین های کشاورزی

در سال ۹۳ بر اثر تردد ماشین های کشاورزی در جاده های استان ، ۳ نفر از مردم گیلان جان خود را از دست دادند و ۱۳ نفر نیز مجروح شدند . ماشین های کشاورزی به عنوان ماشین آلات سنگین شناخته می شوند و تردد آن ها در جاده ها مشمول قوانین راهنمایی و رانندگی می شود .

در صورت وقوع تصادف ، نه تنها جان قربانیان از دست می رود بلکه کشاورزان صاحب این ماشین ها نیز از سوی قانون مقصر وقوع تصادف شناخته و مشمول پرداخت دیه های سنگین و سایر مجازات می شوند .

عدم برخورداری تریلرها و ادوات کشاورزی از سیستم مناسب و استاندارد روشنایی و علائم و تجهیزات بازتابنده نور برای اطلاع و هوشیاری سایر رانندگان به ویژه در شب از مهم ترین دلایل تصادف این دستگاه هاست . این موضوع سبب کاهش ایمنی در جاده ها می شود . با توجه به اینکه گیلان در طول سال از آب و هوای بارانی و مه آلود برخوردار است و عرض جاده های روستایی پر پیچ و خم و بسیار باریک است، این موضوع ، امکان وقوع تصادف با ماشین آلات کشاورزی را در جاده ها افزایش می دهد .

555555

تردد ادوات با رعایت حق تقدم

رئیس پلیس راه استان گیلان در گفت و گو با همشهری تردد ادوات کشاورزی در جاده ها را مشمول قوانین راهنمایی و رانندگی عنوان می کند و می گوید : از منظر قانون هر وسیله چرخ داری وسیله نقلیه محسوب می شود و تمامی قوانین از جمله تردد در جاده ها را باید رعایت کند . لذا تردد ادوات کشاورزی در جاده ها نیز باید با رعایت تمامی قوانین از جمله رعایت حق تقدم انجام شود .

متاسفانه بی توجهی به این قوانین سبب شده که تردد این ماشین ها در جاده های استان نوعی تهدید برای سایر خودروها و حتی کشاورزان محسوب شود .

به گفته سرهنگ «مهیار رستگار» تردد ادوات کشاورزی در جاده ها که فاقد روشنایی هستند آن هم در جاده هایی که شانه خاکی ندارند ، این خطر را بیش از پیش به وجود می آورد که باعث می شود در پایان روز کاری کشاورزان ، وقوع تصادفات غم انگیز را در استان شاهد باشیم . وی می افزاید : بیشترین دلیلی که باعث وقوع تصادفات بر اثر تردد ماشین های کشاورزی در جاده ها می شود ، نبود روشنایی در این     دستگاه ها و عدم رعایت حرکت در منتهی الیه راست جاده هاست .

نداشتن شانه خاکی و عرض کم جاده ها

طبق قانون حرکت این ماشین آلات باید در شانه خاکی جاده ها انجام شود اما نبود شانه خاکی در برخی جاده ها و دور زدن این ماشین ها در جاده های کم عرض برون شهری باعث افزایش وقوع تصادفات در گیلان می شود .

فرمانده پلیس راه گیلان اضافه می کند : اگر قرار باشد که دستگاه های کشاورزی علاوه بر زمین های کشاورزی در جاده های برون شهری هم تردد کنند ، به دلیل فقدان روشنایی ، لازم است که از همراهی یک خودرو به عنوان اسکورت استفاده کنند .

با این کار علاوه بر اینکه تردد برای ماشین ها در روشنایی خودروی اسکورتی راحت تر است ، با رعایت فاصله مناسب برای سایر خودروها نیز خطر تصادف کاهش پیدا می کند .

نصب علائم وآموزش از طریق دهیاران

با وجود اهمیت این موضوع ، مدیر کل حمل و نقل و پایانه های گیلان از اجرای طرحی خبر می دهد که می تواند در کاهش تصادفات ادوات کشاورزی نقش آفرین باشد .

«ناصر آل محمدی» در گفت و گو با همشهری از اجرای طرحی با عنوان ارتقای ایمنی ادوات کشاورزی سخن می گوید و می افزاید : در این طرح با همکاری دهیاران به کشاورزان آموزش های لازم برای تردد در جاده ها با این ادوات داده می شود . همچنین با الحاق شبرنگ به ادوات کشاورزی برای آشکارسازی آن ها اقدام های لازم انجام می شود .

232145_580

افزایش نظارت بر حمل و نقل کالا ، عدم حمل مسافر ، کنترل اتاق ها و بارگیری ها و کنترل روشنایی   وانت بارها از راهکارهای جدی برای ارتقای ایمنی تردد این گونه وسایل نقلیه در استان است که به گفته مدیر کل حمل و نقل و پایانه های گیلان در قالب طرح ارتقای ایمنی ادوات کشاورزی اجرا می شود .

اگرچه این طرح از ۲ سال پیش اجرایی شده اما اقداماتی چون اطلاع رسانی به صورت حضوری ، نصب برچسب های شبرنگ و ثبت اطلاعات مالک و اخذ شماره تلفن همراه برای ارائه پیامک های آموزشی از نخستین اقداماتی است که به گفته آل محمدی در این زمینه انجام شده است .

البته طرح ارتقای ایمنی ادوات کشاورزی در برخی از روستاهای استان اجرایی می شود . روستاهای هدف در این طرح ، روستاهایی هستند که در حاشیه راه های برون شهری قرار دارند و ادوات کشاورزی در آن روستاها مجبور به تردد در جاده های برون شهری هستند . آل محمدی بر این باور است که می توان با اجرای چنین طرحی از تهدید و خطری که تردد ماشین آلات کشاورزی در جاده ها به وجود می آورند ، کاست .

وی اظهار می کند : اگر آموزش های لازم چون رعایت حق تقدم به صاحبان ادوات کشاورزی ارائه شود ، می توان آمار کشته ها و مجروحان این ادوات را در فصل زراعی در استان به صفر رساند . البته وی به این نکته نیز تاکید می کند که نبود اعتبارات کافی سبب شده که این طرح در منطقه محدودی از استان اجرایی شود . رسیدن به کشاورزی مکانیزه یکی از اولویت هایی است که در استان مورد تاکید است . درواقع با حرکت به سمت کشاورزی مکانیزه علاوه بر اینکه از زحمت کشاورزان به طور قابل توجهی کاسته می شود ، بهبود کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصول نیز تضمین می شود ؛ بنابراین در سال های اخیر اعطای تسهیلات به کشاورزان برای خرید کمباین ، بیلر و سایر ادوات کشاورزی برای حمل محصولات به کارخانه ها سبب شده که رنگ و بوی مزارع استان با آنچه در کشاورزی سنتی و دهه های گذشته دیده می شد ، فرق کند. اخیرا معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز از اضافه شدن ۹۸ دستگاه کمباین استان خبر داده است .

به گفته «حبیب جهان ساز» در حال حاضر هزار و ۲۱۹ دستگاه کمباین در استان فعال هستند و ۷۴۴ دستگاه بیلر نیز در استان وجود دارد که می تواند قدمهای رو به جلویی برای تبدیل کشاورزی سنتی گیلان به کشاورزی مکانیزه محسوب شود ، اما آنچه در این میان مغفول می ماند آموزش بهره مندی از این  دستگاه ها و همچنین رعایت قوانین مربوط به تردد آنهاست . به نظر می رسد در صورتی که آموزش در کنار بهره مندی از تکنولوژی روز دنیا همراه نباشد ، نه تنها مکانیزاسیون برای کشاورزی گیلان مقرون به فایده نخواهد بود ، بلکه می تواند خطر آفرین نیز باشد ؛ خطری که جان کشاورزان و دیگران را به راحتی تهدید می کند .

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=23113

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.