11:56

1403/02/04

خاوری» در یک قدمی دستگیری؟

n00332725-b

این روزها خبرهای مهمی درخصوص پرونده فساد هزار میلیارد تومانی منتشر می‌شود؛ از یک‌سو پلیس اینترپل کشور از دستگیری یکی از مشاوران ارشد امیرمنصور آریا خبر می‌دهد و از سوی دیگر اعلام می‌شود که فرد دستگیرشده، خاوری نیست.

به گزارش جیرگوابر نیوز،  پس از اظهارنظر مسئولان انتظامی در این‌خصوص نوبت به مقامات قضایی رسید و امروز حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه و قاضی ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کشور در این رابطه به اظهارنظر پرداختند؛ محسنی اژه‌ای صراحتا اعلام کرد که خاوری در نهایت دستگیر می‌شود و بازگشت به ایران به نفع اوست و قاضی سراج نیز از به‌دست‌آمدن سرنخ‌های مهم در خصوص این پرونده سخن گفته است.

اکنون آنچه بیش از هر مساله دیگری مورد سوال افکار عمومی جامعه واقع شده، این است که آیا خاوری به زودی دستگیر خواهد شد یا کماکان به بازی فرار از قانون ادامه خواهد داد؟

:::بازگشت به نفع خاوری است:::

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای دادستان کل کشور که مسئولیت سخنگویی دستگاه قضایی برعهده اوست، امروز به سوالاتی پیرامون آخرین وضعیت پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی پاسخ داد.

وی که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، در پاسخ به این سوال که آیا فردی که اخیرا در ارتباط با پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی دستگیر شده مسئول دولتی بوده است یا خیر؟ اظهار داشت: این فرد مسئول دولتی نبوده، بلکه یکی از عناصری است که با شخص مه‌آفرید کار می‌کرده است و ارتباطاتی با برخی بانک‌ها و نهادها داشته و واسطه برخی پرداخت‌ها بوده است.

دادستان کل کشور این فرد را در خصوص برخی اقدامات انجام‌شده شریک جرم دانست و تصریح کرد: در همان اوایل رسیدگی این فرد به خارج از کشور فرار کرد، ولی به هر تقدیر با اقداماتی که انجام شد برگشت و باید به اتهاماتش رسیدگی شود.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: معمولا افرادی که نیستند همیشه یک سلسله مسائلی را دیگران علیه‌شان مطرح می‌کنند و دفاع این افراد نیز باید شنیده شود و بعد از آن تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: همان موقع به این فرد، خاوری و افراد دیگر از طریق تریبون‌ها اعلام کردم که اگر بازگردند به نفع‌شان است. اگر این فرد نیز برگشته بود، یقینا به نفعش بود تا این‌که این مدت این‌همه به‌عنوان یک آدم فراری حرف‌هایی علیه وی زده شد و حالا در اختیار است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا بازگشت خاوری هنوز هم به نفع اوست؟ گفت: آقای خاوری هم همین‌طور است. الان هم اگر بازگردد، باز به نفعش است. اگر خودش بازگردد حتما به نفعش است. زیرا الان یک آدم فراری محسوب می‌شود و در نهایت هم دست عدالت به آنها خواهد رسید و این است که هرچه زودتر خودشان بازگردند و محاکمه شوند، بهتر است.

دادستان کل کسور در عین حال گفت: نمی‌خواهم بگویم اگر افراد فراری بازگردند محاکمه نمی‌شوند؛ قطعا محاکمه می‌شوند و به اتهام‌شان رسیدگی می‌شود، ولی به نفع‌شان است تا اینکه آدم فراری باشند و در غیاب‌شان هر کسی هرچه می‌خواهد به آنها نسبت دهد.

:::باز شدن گره بزرگ به روایت سراج:::

قاضی ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور یکی دیگر از مقامات ارشد قضایی است که امروز در رابطه با پرونده خاوری به اظهارنظر پرداخت. شاه‌بیت سخنانش آنجایی بود که گفت: یکی از مشکلات در رسیدگی به پرونده خاوری برطرف شده است.

وی که مسئولیت رسیدگی به پرونده فساد سه هزر میلیارد تومانی را بر عهده داشته است، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که فردی که با نام اختصاری «س» در پرونده فساد مالی بزرگ دستگیر شده کیست؟ گفت: او در خارج از کشور بوده و چون موضوع محرمانه است، نمی‌شود نام او را گفت.

رییس سازمان بازرسی کشور با بیان اینکه این فرد به ایران منتقل شده، گفت: این فرد تحویل دادسرا شد و الان به پرونده وی رسیدگی می‌شود.

سراج با تاکید بر اینکه آقای «س» با خود مه‌آفرید در ارتباط بود، درباره اتهام او گفت: او متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور و یکی از متهمان پرونده فساد مالی و بانکی بوده است.

قاضی پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی اظهار کرد: اکنون دادسرا در حال تحقیق در پرونده است تا پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: این فرد همان روزهای نخست رسیدگی به خارج از کشور فرار کرده بود و خوشبختانه اینترپل همکاری کرد و دستگیر شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این فرد از مسئولان دولتی است؟ گفت: او وابسته به گروه آریا و در تیم گروه آریا بود. این یکی از مشکلات موجود در رسیدگی به پرونده خاوری بود که برطرف شد.

سراج درباره زمان رسیدگی به پرونده خاوری، گفت: ان‌شاءالله با دست یافتن به این سرنخ اقدامات خوبی در این پرونده انجام می‌شود.

:::«ح.س» کیست؟:::

پلیس بین‌الملل، «ح.س» مشاور ارشد امیر منصور آریا متهم اصلی پرونده فساد ۳هزار میلیارد تومانی را که تلاش می‌کرد با تغییر چهره از امارات به کانادا فرار کند، تحویل مقام‌های قضایی ایران داد.

از دو سال پیش تاکنون اسامی «ح.س»، مهرگان امیر خسروی و محمود رضا خاوری در فهرست پلیس بین‌الملل قرار دارد؛ به‌گونه‌ای‌که نام و مشخصات متهمان فراری در وب‌سایت رسمی اینترپل درج شده است. در این سایت مهرگان امیرخسروی، برادر مه آفرید خسروی که از او به‌عنوان مغز متفکر تشکیلات امیرمنصور آریا یاد می‌شود، به اتهام «میلیاردها تومان کلاهبرداری، پولشویی، جعل اسناد، انتقال غیرقانونی ارز به خارج کشور، رشوه و کسب غیرقانونی اموال» تحت‌تعقیب است. محمودرضا خاوری رئیس سابق بانک ملی ایران، نیز به اتهام «مشارکت در اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی، کلاهبرداری، اخذ رشوه و کسب غیرقانونی اموال از طریق سیستم بانکی در سطح عمومی تحت‌پیگرد است. در این سایت، «ح.س» به‌عنوان مشاور ارشد مه‌آفرید خسروی، ۳۶ ساله و متولد بابل معرفی شده و اتهاماتی همچون کلاهبرداری، پرداخت رشوه‌های کلان، جعل اسناد، تبانی و شرکت در معاملات غیر قانونی و تحصیل مال نامشروع برای او برشمرده شده است.

بلافاصله بعد از دستگیری «ح.س» گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها حاکی از آن بود که فرد دستگیرشده، محمودرضا خاوری است اما مقام‌های مسئول در دستگاه قضایی و پلیس بین‌الملل کشور این مساله را تکذیب کردند.

در این راستا، سرهنگ رضوانی رییس پلیس اینترپل ایران در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم گفت: فرد دستگیر شده در پرونده فساد ۳هزار میلیارد تومانی خاوری نیست.

:::مدیرعامل فراری:::

محمودرضا خاوری که در زمان وقوع فساد سه هزار میلیارد تومانی مدیرعامل بانک ملی بود، یکی از مفسدان اقتصادی است که نامش در فهرست قرمز پلیس بین‌الملل قرار دارد. وی در این پرونده، شریک‌جرم مه‌آفرید خسروی بود و هنگامی که خود را در معرض دستگیری می‌دید، با داشتن تابعیت دوگانه و به بهانه شرکت در یک جلسه کاری به کشور کانادا متواری شد.

سرهنگ مسعود رضوانی رئیس پلیس بین‌الملل ناجا با بیان این‌که ما آدرس و محل سکونت خاوری را به پلیس کانادا داده‌ایم، گفته است: با رئیس اینترپل کانادا در اتاوا نیز مذاکراتی داشته‌ایم و آنان قول پیگیری به ما داده‌اند. البته اینترپل کانادا قبلاً ادعا کرده بود که این فرد به یکی از کشور‌های آمریکای جنوبی یا حوزه کارائیب متواری شده، اما ما این موضوع را تأیید نکردیم. بر اساس آخرین اطلاعات ما خاوری در کشور کاناداست. وی با بیان این‌که حکم اعلان قرمز اینترپل، مشابه همان حکم دستگیری است، افزود: خاوری در رصد پلیس بین‌الملل است و کلیه کارهای او را تحت‌نظر داریم.

:::«ح.س» چگونه دستگیر شد؟:::

سرهنگ رضوانی در مورد دستگیری مشاور ارشد مه‌آفرید خسروی با بیان این‌که این فرد قصد داشته به کانادا سفر کند، گفت: وی پیش از سفر در امارات شناسایی و توسط پلیس این کشور دستگیر شد. وقتی از دستگیری نامبرده مطلع شدیم، در دو مرحله نیروهای ما به این کشور اعزام شده و پیام سردار احمدی‌مقدم را به رییس پلیس امارات منتقل کردند.

روزنامه ایران ارگان رسمی دولت امروز به نقل از «یک مقام آگاه» نوشته است: «ح.س» پس از افشای تشکیلات امیرمنصور آریا و بازداشت تعدادی از متهمان، پرونده موفق شده بود از کشور فرار کند؛ اما پس از مشخص‌شدن ماهیت نامبرده در پروند فساد مالی مه‌آفرید، قاضی دادگاه از پلیس بین‌الملل خواست تا او را شناسایی و دستگیر کنند. او قصد داشت با تغییر چهره از طریق امارات به کشور کانادا فرار کند، که شناسایی شد. متهم چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت توسط مأموران پلیس بین‌الملل به مقام‌های قضایی ایران تحویل داده شد.

سرهنگ مسعود رضوانی مدیرکل اینترپل کشور روز چهارشنبه نیز توضیحاتی را در خصوص دستگیری «ح.س» یکی از متهمان پرونده فساد بزرگ ۳۰۰۰ میلیاردی و نیز آخرین وضعیت محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق و فراری بانک ملی ایران ارائه کرده بود.

وی که در حاشیه ششمین جشنواره جوان سرباز با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، درباره جزییات دستگیری این متهم پرونده اختلاس سه‌هزار میلیاردی گفت:‌ درخصوص متهم این اختلاس بزرگ حکم قضایی صادر شد و ما در پلیس بین‌الملل مسئولیت پیگیری آن را برعهده گرفتیم. در همان ابتدای کار با استفاده از ابزارهایی که داشتیم برای این فرد حکم تحت‌تعقیب و پس از آن اعلان قرمز صادر شد.

این مقام مسئول در ناجا، افزود: دبیرخانه پلیس بین‌الملل احکام صادر شده را چک کرده و در صورت مطابقت با اساسنامه، دستور پیگیری و دستگیری را صادر خواهد کرد که در خصوص این فرد این مراحل طی شد.

رضوانی با بیان اینکه این فرد قصد داشته به کانادا سفر کند، گفت: این فرد پیش از سفر به کانادا در امارات شناسایی و توسط پلیس این کشور در سال قبل دستگیر شد که در دو مرحله نیروهای ما به این کشور اعزام شده و پیام سردار احمدی مقدم به رییس پلیس امارات را منتقل کردند که سفارت ایران در امارات و کنسولگری کشورمان در شهر دوبی همکاری خوبی در این خصوص انجام دادند.

وی درباره آخرین وضعیت استرداد این فرد به کشور نیز گفت: پس از دستگیری بار اول این متهم با قرار وثیقه آزاد شده بود که با پیگیری‌های ما مجددا دستگیر و روز چهارشنبه به کشور وارد شد.

وی درباره اسم و شهرت این فرد نیز گفت: اسم وی را مقامات قضایی باید اعلام کنند؛ چرا که مسئولیت این کار بر عهده دادستان کل کشور است.

مدیرکل اینترپل کشور درباره ارتباط این فرد با محمود خاوری و چرایی سفرش به امارات نیز گفت: این فرد بنا داشته خود را به کانادا برساند که ما در یک مرحله از این موضوع مطلع و مانع از سفرش شدیم.

رضوانی درباره آخرین وضعیت خاوری نیز گفت:‌ ماموران ما پیگیر وضعیت خاوری هستند و در این خصوص با رییس اینترپل کانادا در اتاوا نیز مذاکراتی داشته‌ایم و آنان قول پیگیری به ما داده‌اند. مدارک استرداد آقای خاوری و پیگیری‌ها برای دستگیری‌اش آمده و مشغول پیگیری این موضوع هستیم تا نتایج مورد نظرمان حاصل شود.

مدیرکل اینترپل کشور درباره محل استقرار خاوری نیز گفت:‌ بر اساس آخرین اطلاعات ما خاوری در کشور کاناداست.

وی همچنین درباره اینکه آیا فرد تازه دستگیرشده دارای سمت در دستگاه‌های دولتی یا غیره بوده گفت: درباره این موضوع اجازه دهید مسئولان قضایی اظهارنظر کنند و ما چیزی در این‌باره بیان نمی‌کنیم.

:::«ح.س» سرنخی برای دستگیری خاوری؟:::

آن‌گونه که از اظهارات مقام قضایی و انتظامی بر‌می‌آید، این روزها بیش از هر زمان دیگری احتمال دستگیری محمودرضا خاوری وجود دارد. دو نفر از سه متهم اصلی پرونده فساد سه‌هزار میلیاردی که نام‌شان در پایگاه اینترنتی پلیس بین‌الملل (اینترپل) منتشر شده است دستگیر شده‌اند و سرنخ‌های فراوانی برای رسیدن به خاوری به‌دست آمده است.

شاید مهم‌ترین اظهارنظر در این رابطه، سخنان قاضی ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور و مسئول رسیدگی به پرونده فساد سه‌هزار میلیاردی باشد که گفته است: یکی از مشکلات در رسیدگی به پرونده خاوری برطرف شده است.

او همچنین از ارتباط نزدیک فرد دستگیرشده با مه‌آفرید خسروی سخن گفته و اعلام کرده است که «ح.س» در همان روزهای نخست رسیدگی به پرونده، به خارج از کشور فرار کرده بود و خوشبختانه اینترپل همکاری کرد و دستگیر شد.

سراج دستگیری «ح.س» را «سرنخی مهم» در خصوص پرونده خاوری عنوان کرده است.

اما سرهنگ مسعود رضوانی رئیس پلیس بین‌الملل ناجا جزییات بیشتری در این خصوص بیان کرده است. او گفته است که براساس آخرین اطلاعات ما، خاوری در کاناداست و آدرس محل سکونت او را به پلیس کانادا داده‌ایم؛ خاوری در رصد پلیس بین‌الملل است و کلیه کارهای او را تحت‌نظر داریم.

وی همچنین از تلاش فرد دستگیرشده برای سفر به کانادا خبر داده و تلویحا ارتباط میان «ح.س» و خاوری را افشا کرده است.

می‌توان گفت که اگر پلیس بین‌الملل همکاری لازم با ایران را انجام دهد و نیروهای امنیتی و انتظامی نیز به‌درستی به وظایف خود و مانعی در این مسیر ایجاد نشود، نمی‌توان دستگیری یا بازگشت خاوری به کشور را دور از ذهن دانست. این روزها خاوری بیش از هر زمان دیگری به محاکمه نزدیک شدهز است/افکار نیوز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *