• امروز : سه شنبه - ۲۵ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 19 - محرم - 1444
  • برابر با : Tuesday - 16 August - 2022
8

حی علی العزا، حلی علی البکاء، فی ماتم الحسین/ طبل عزا را بنواز ای فلک/ بسته ویژه آخرین خبر برای شروع ماه محرم

  • کد خبر : 10643
  • ۰۴ آبان ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۲
حی علی العزا، حلی علی البکاء، فی ماتم الحسین/ طبل عزا را بنواز ای فلک/ بسته ویژه آخرین خبر برای شروع ماه محرم

مداح ها شب اول، روضه حضرت مسلم می خوانند. نام دقیقترش شاید «روضه غربت حسین» باشد. صبح رانکوه: وقتی معلوم می شود؛ از آن چندهزار نامه دعوت، همه‌اش راست و حسینی نبوده؛ از آن همه «فالعجل العجل» ها همه‌اش مردانه نبوده؛ مداح ها روضه مسلم می خوانند و من فکر می کنم چقدر شبیهم به […]

مداح ها شب اول، روضه حضرت مسلم می خوانند. نام دقیقترش شاید «روضه غربت حسین» باشد.
صبح رانکوه: وقتی معلوم می شود؛ از آن چندهزار نامه دعوت، همه‌اش راست و حسینی نبوده؛ از آن همه «فالعجل العجل» ها همه‌اش مردانه نبوده؛ مداح ها روضه مسلم می خوانند و من فکر می کنم چقدر شبیهم به آن ها که توی نماز جماعت آخر، پشت مسلم را خالی کردند. چقدر اهل منفعتم و پای عافیت که به میان بیاید، چقدر زود دست و دلم می لرزد. چقدر مرد میدان های سخت نیستم. روضه شب دوم، اما دلم را قدری قرار می دهد. تا صبح، قصه حرّ را گوش می کنم و فکر می کنم تو هنوز از من ناامید نشده ای. جایی ایستاده ای و منتظری که من سرم را پایین بیندازم، گردنم را کج کنم و بپرسم: «هل لی مِن توبه»؟!
*
برای ما، از راه رسیدنِ محرم اتفاق مهمی است. محرم برایمان حرمت و قداست دارد. از تغییر رنگ لباس مان بگیر تا مدلِ نماز خواندن و برنامه‌های جلسات شبانه و نذری های گاه و بی گاه و دست نگه داشتن برای جشن و مهمانی و حزن و اندوهِ ناخودآگاه، همه نشان دهنده تفاوتِ بزرگ محرم با روزهای پیش از آن است. محرم، همه چیزمان را حداقل برای ده روز و ده شب تحت الشعاع قرار می دهد. انگار یک سطلِ رنگ بپاشند روی یک دیوارِ رنگارنگ و همه نقش ها را حداقل برای مدتی بپوشانند. فکرها و دغدغه ها و مناسباتِ معمول کمرنگ می شود؛ دلخوری ها و کدورت ها فراموش می شود و همه، زیر یک خیمه، غرقِ دنیای دیگری می شویم. انگار همه چیز در برابر عظمتِ یک چیز رنگ می بازد. محرم فرصتی است برای فکر و جوشش و تحول و تصمیم. همه چیز مهیاست تا شروعِ دوباره ای داشته باشیم.
*
می گویند “باب الحسین” در باز و وسیعی است که همه را به آن راه می دهند. هر کس هم به فراخور حال یک جور وارد می شود و ارادتش را نشان می دهد؛ تهیه محتوای این پرونده پیرامون آداب ورود به ماه محرم هم، پیشکشِ ناچیز ما و بهانه ورودمان به این درگاه است. بسم ا…

پای منبر بزرگان

سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است…
وقتی سفر مهمی در پیش داریم باید درباره مقصد شناخت پیدا کنیم. محرم که می آید اگر می خواهیم از آن به عنوان فرصت برای سفر به نور استفاده کنیم باید بدانیم مسیر و مقصد چیست؟ اگر عزاداری می کنیم باید شورمان به شعور مجهز باشد و چه بهتر که از محضر بزرگان برای این سفر نورانی بهره ببریم تا شناخت مان تکمیل شود.

هر عاشورایی بر عرفه ای تکیه دارد

آیت ا… محی الدین حائری شیرازی

حضرت حسین بن علی(ع) در شب عاشورا یک جور سخن گفت و در روز عاشورا یک جور دیگر؛ شب برای پس زدن نااهل ها و روز برای جذب اندرونیانی بود که از بد روزگار و بد خودشان به خودشان، آن بیرون در لشکر عمر سعد ایستاده بودند.
شب عاشورا، سخن از «نمی خواهم، احتیاج ندارم، بروید، بیعتم را برداشتم» بود؛ روز عاشورا می گوید: «بیایید به من کمک کنید، آیا یاور و مددکاری هست؟ هل من ناصر ینصرنی؟»
شب صحبت می کند تا مبادا خبیثی دربین طیب ها باشد و روز سخن می گوید تا مبادا طیبی دربین خبیث ها مانده باشد. شب، غربال می کند تا فقط صالحان بمانند و روز غربال می کند تا فقط اشقیا در مقابل او ایستاده باشند. دعای امام حسین(ع) در روز عرفه، مقدمه ای بر عاشورا است. هر عاشورایی بر عرفه ای تکیه دارد. آن که درعرفه آن چنان می گرید، می تواند در عاشورا جهانی را این چنین بگریاند. شما نمی توانید به اختیار خود اشک بریزید اما می توانید به اختیار خود دروغ بگویید. این از حرمت اشک است، از مقام منیع اشک که اختیاری نیست و دست انسان به آن نمی رسد؛ اشک، میوه سر شاخه است.

محبّت کاری می کند که قلب صیقلی شود

شهید آیت ا… سیدعبدالحسین دستغیب

عالَمِ محبّت اهل بیت(ع) خیلی عجیب است. باید از چیزهایی که موجب از بین رفتن یا کم شدن محبّت می شود پرهیز کرد؛ باید در درجه اوّل ازگناهان و سپس از مکروهات دوری کرد. به علاوه باید به چیزهایی که موجب افزایش محبّت می شود، روی آورد. مثلاً هر چه بیشتر به سادات اظهار محبّت و موّدت کنید برای خودتان بهتر است. هر چه بیشتر به مجلس عزای حسین(ع) بروید و اشک بریزید، علاقه تان به امام حسین(ع) بیشتر می شود. چنان که در ماه رمضان نفس کشیدن روزه دار ثواب تسبیح دارد، در مجلس عزای امام حسین(ع) یا هر وقت که غم امام حسین(ع) داشته باشید، انفاستان ثواب تسبیح دارد. محبّت کاری می کند که قلب صیقلی شود. بر اثر محبّت اشعه ای از انوار طیّبه و ایمان کامله این دودمان در قلب آدمی جای می گیرد و به دنبال آن آثار محبوب در حبیب جلوه گر می شود. کسی که به دوستی اهل بیت(ع) بمیرد، تائب (توبه کرده) مرده است. همین محبّت برای دوستان توبه است. خدا کند که این محبّت را با خود ببریم.

اشک طریقه تمام انبیاء بود برای لقاء ا…

مرحوم آیت ا… محمدتقی بهجت

آقایان مداح و ذاکر اهل بیت(ع) که مبتلا هستند به این شغل و این کار، مشغول باشند به مداحی اهل بیت(ع)، به ذکر فضائل آن ها و مطاعن اعداء اهل بیت(ع) و مصائبی که بر ایشان وارد شده است. همه این ها [مداحان] باید بدانند در چه موقفی هستند و چه کاری دارند انجام می دهند و برای چه این کارها را می کنند.
باید بدانند که همان مودت ذی القربی را که در قرآن هست دارند پیاده می کنند، چه ذکر فضائل اهل بیت(ع) باشد و چه ذکر مصائب آن ها؛ همه این ها ادا کردن اجر رسالت است … این کسانی که می گویند: این مدّاحی چیست؟ مصیبت خوانی چیست؟ اشک ریختن چیست، این قدر احمق هستند که نمی فهمند این اشک، طریقه تمام انبیاء بود برای شوق لقاء ا…، برای تحصیل رضوان ا…

گناهانی که خدا نمی بخشد

استاد سید عبدا… فاطمی نیا

خدا چند گناه را نمی بخشد: ۱- عمدا نماز نخواندن. ۲- به ناحق آدم کشتن. ۳- عقوق والدین. ۴- آبرو بردن. این گناهان این قدر نحس هستند که صاحبانشان گاهی موفق به توبه نمی شوند. پسر یکی از بزرگان علما که در زمان خودش استاد العلما بود، برای من تعریف می کرد: “به پدرم گفتم پدر تو دریای علم هستی. اگر بنا باشد یک نصیحت به من بکنی چه می گویی؟ می گفت پدرم سرش را انداخت پایین. بعد سرش را بالا آورد و گفت: آبروی کسی را نبر!” الان در زمان ما [برخی] هیئتی ها، مسجدی ها و مقدس ها آبرو می برند. عزیز من! اسلام می خواهد آبروی فرد حفظ شود. شما با این مشکل داری؟ دقت کنید که بعضی ها با زبانشان می روند جهنم. روایت داریم که می فرماید اغلب جهنمی ها، جهنمی زبان هستند. فکر نکنید همه شراب می خورند و از دیوار مردم بالا می روند. یک مشت مومن مقدس را می آورند جهنم. ای آقا! تو که همیشه هیئت بودی! مسجد بودی! بله. توی صفوف جماعت می نشینند، آبرو می برند.


چگونه برای ورود به ماه محرم آماده شویم

باید که جمله جان شوی تا لایق جانان شوی
شروع ماه محرم بهانه خوبی است تا با ایجاد تغییراتی کوچک در زندگیمان، ضمن آمادگی و استفاده بهتر از لحظات نورانی این ماه، یک قدم به سبک زندگی عاشورایی نزدیک تر شویم و این حال خوب را حفظ کنیم.
* توبه و طهارت، پیش نیاز ارتباط با اهل بیت(ع) در هر زمان و هر جایی، توبه صادقانه از گناهان و خطاهایی است که باعث دوری ما از ایشان شده است و به دنبالش انجام واجبات، ترک محرمات و مراقبه و محاسبه اعمال
* کسب حلالیت از کسانی که خواسته یا ناخواسته حقی از آن ها ضایع کردیم و تلاش برای جبران
* به جا آوردن سجده شکر و شکرگزاری بابت نفس کشیدن در یک محرم دیگر
* عرض ارادت و تسلیت به صاحب عزا، حضرت ولی عصر(عج)
* برنامه ریزی برای به جا آوردن مستحبات؛ نظیر قرائت روزانه زیارت عاشورا و قرآن کریم با توجه و حضور قلب.
* روایتی از امام رضا(ع) است که فرمودند همین که ماه محرم فرا می رسید، لبخند از لبان پدرم محو می شد و دیگر کسی ایشان را متبسم نمی دید. بر همین اساس، حزن ظاهری و باطنی از دیگر قدم های آمادگی برای محرم است.
* مطالعه مرتبط و تفکر. دوستی داشتم که هر سال محرم، دوباره و چندباره کتاب حماسه حسینی شهید مطهری یا فتح خون شهید آوینی را مرور و مطالعه می کرد و عقیده داشت مطالعه مباحث مرتبط با حال و هوای محرم در ایجاد شور همراه با شعور، تاثیر دوچندان دارد و البته حق داشت.
* سیاه پوشیدن و سیاه پوش کردن فضای خانه و محله از جلوه های گویا و اصیل و تاثیرگذار احترام به ایام شهادت و عزای حسینی است.
* حضور و خدمت خالصانه در مجالس عزای اباعبدا…(ع)
* تهیه هدایای فرهنگی-مذهبی مثل سربند، زنجیر، کتاب، سی دی و… برای بچه ها و کوچک ترها تا بهانه ای باشد برای بازگو کردن قصه کربلا.
* ایجاد تغییرات کوچک مثل گذاشتن تصویر مرتبط در پیش زمینه لپ تاپ و صفحه گوشی تان، استفاده از آهنگ پیشواز و زنگ تلفن همراه هماهنگ با حال و هوای محرم، خوشنویسی روی شیشه عقب خودرو، چاپ سیلک روی شال و تی شرت و راه اندازی ایستگاه های صلواتی و توزیع پوسترهایی با محتوای عاشورایی، نشانه ها و تلنگرهای ظریفی است که در چند سال اخیر رونق خوبی داشته است.
* با هم مهربان تر باشیم. هوای همکار و دوست و همسایه مان را بیشتر از قبل داشته باشیم. اگر خودروی شخصی داریم، ایاب و ذهاب اطرافیان مان را که به خاطر نداشتن وسیله، داشتن بچه کوچک یا سردی هوا برای رفت و آمد به جلسات عزاداری مشکل دارند به عهده بگیریم.
* کمی از تلفن های همراه و هیاهوی شبکه های اجتماعی فاصله بگیریم. نوتیفیکیشن ها تا ابد منتظر می مانند. کمی با خودمان خلوت کنیم. البته می توانیم تلفن همراه و تبلت مان را با اپلیکیشن های مرتبط آماده محرم کنیم.
* این محرم هم به چشم بر هم زدنی می گذرد. آن را قدر بدانیم و برای هم دعا کنیم.


کودکان را با محرم آشنا کنیم

خانواده‌ها می‌توانند با شناسایی تکیه‌ها یا مساجدی که مراسم عزاداری در آنجا با فرزندانشان همخوانی بیشتری دارد شرکت کرده و در این زمینه می‌توانند از آن‌ها نظرخواهی کنند که دوست دارند در کدام مراسم شرکت کنند؟ اگر هم خودمان دوست داریم در مکان دیگری عزاداری کنیم بهتر است در مجالسی که کودکان پیشنهاد می‌کنند هم شرکت کنیم این مسأله باعث می‌شود بچه‌ها احساس پیوند بیشتری با این فضا بکنند و باید حق انتخاب را به بچه‌ها بدهیم.
در زندگی‌های آپارتمانی امروزی می‌توانیم این فرصت را به کودکان بدهیم که یک روز دوستان یا همکلاسی و یا بچه‌هایی که در مجتمع مسکونی زندگی می‌کنند را به خانه دعوت و یک مراسم کوچک عزاداری برپا کنند و خود کارهای آن را انجام بدهند.
حضور کودکان در مراسم عزاداری باعث می‌شود آن‌ها حساس شوند و به دنبال این باشند که چرا امام‌حسین‌(ع) به همراه اعضای خانواده‌اش در کربلا به جنگ با دشمن رفتند.
حضور در مراسم عزاداری یک نوع فعالیت اجتماعی محسوب می‌شود و کودکان وقتی شور و هیجان اجتماعی را در این مراسم می‌بینند این شور و هیجان به آن‌ها سرایت می‌کند. البته خانواده‌ها باید اقتضای سن کودکشان را نیز در نظر بگیرند.
باید توجه داشته باشیم کودک در مراسم عزاداری نیز کودک است و اگر می‌خواهند راحت بنشینند یا اسباب‌بازی همراه داشته باشند نباید مانع کار آن‌ها شد و خانواده‌ها اگر کودک زیر ۴ سال را به این مراسم می‌برند حتماً همراه خودشان مقداری غذا یا کاغذ و مداد رنگی داشته باشند تا اگر حوصله کودک سر رفت سرگرم شود و توجه داشته باشیم نباید کودکان را مجبور کنیم مثل بزرگترها در این‌گونه مجالس بنشینند و عزاداری کنند. حتی اگر چند کودک در این مراسم در کنار هم قرار گرفتند نباید مانع از بازی آن‌ها شویم. همچنین برگزارکنندگان این گونه مراسم، سخنرانان و مداحان به کودکان تذکر ندهند.
یکی از مباحث مهم در عزاداری‌های کودکان در ایام محرم شیوه برخورد والدین قبل از عزاداری، حین عزاداری و بعد از عزاداری است. صبوری والدین در آماده کردن بچه‌ها مؤثر است. کودکانی که با عجله آماده می‌شوند یا با تحکم والدین مواجه می‌شوند نسبت به حضور در این مراسم بی علاقه خواهند شد. همچنین در زمان مراسم عزاداری باید با کودکی فرزندان‌مان کنار بیاییم و بعد از مراسم نیز باید پاسخگوی سؤالات احتمالی او باشیم. باید از برخورد خشن و تحقیر کردن کودکان در این مجالس خودداری شود.
شور و هیجانی که در مجالس عزاداری محرم در بچه‌ها ایجاد می‌شود مقدمه‌ای است تا بچه‌ها حساس بشوند و پیگیر علت قیام عاشورا شده و همچنین با نحوه زندگی امام حسین(ع) آشنا بشوند.
برخی از خانواده‌ها تصور می‌کنند نیازی نیست که کودکان در سن کم در این مراسم شرکت کنند و وقتی بزرگتر شدند آن‌ها را به مراسم عزاداری باید برد. این تصور غلطی است زیرا اگر کودکان در این مراسم حضور پیدا نکنند و با صداها و آواها آشنا نشوند بعدها حضور پیدا کردن آن‌ها در این مراسم دشوار است.
در اصل حضور کودکان در هیـأت‌ها آماده‌کردن آن‌ها برای دوران نوجوانی است. حزن عزاداری ایام محرم حزن خاص و هدفمندی است و افسردگی نمی‌آورد بلکه مقدمه نشاط و مسئولیت‌پذیری است. حادثه عاشورا یک حماسه خانوادگی است، خود امام حسین(ع) همراه خانواده به کربلا رفتند. در این میان اعضای خانواده آن امام(ع) از طفل صغیر تا پیرمرد وجود دارد. حوادثی که در حادثه کربلا اتفاق افتاد می‌تواند درس‌های بزرگی برای دختران، کودکان و نوجوانان باشد و این‌ها را کودکان ما می‌فهمند و با این شخصیت‌ها ارتباط برقرار می‌کنند.
در این ایام خیمه‌های زیادی برپا می‌شود و افراد زیادی نذری می‌دهند. والدین برای آموزش نذری دادن به کودکان می‌توانند یک بار خوراکی کوچکی آماده کنند و به فرزندشان بدهند تا آن را به مدرسه ببرد و به همکلاسی‌های خود بدهد.


پیامک های تسلیت ایام محرم

پرسیدم:ازحلال ماه، چراقامتت خم است؟ آهی کشیدوگفت:که ماه محرم است.گفتم: که چیست محرم؟باناله گفت:ماه عزای اشرف اولادآدم است
——————
السلام علیکم یااباصالح المهدى (عج)السلام علیک یاامین الله فى ارض وحجته على عباده(یاصاحب الزمان آجرک الله)ماه محرم بر شما وعاشقان حسین تسلیت عرض مینمایم)
——————
اردوی محرم به دلم خیمه به پا کرد
دل را حرم و بارگه خون خدا کرد
——————
محرم آمد و ماه عزا شد
مه جانبازی خون خدا شد
جوانمردان عالم را بگویید
دوباره شور عاشوار به پا شد
——————
حسین میا به کوفه ، کوفه وفا ندارد …
ای به دل بسته ، قدری آهسته
کن مدارا با ، زینب خسته …
یا حسین مظلوم …
——————
یه جائیه تو دنیا همه براش می میرن
تموم حاجتا رو همه از می گیرن
بین دو نهر آبه ، یه سرزمین خشکه
شمیم باغ و لاله اش خوشبو ز عط مُشکه
شبای جمعه زهرا زائر این زمینه
سینه زن حسینه ، یل ام البنینه …
——————
دوست دارم هر چی دارم بدم به راه تو حسین
تا که سینه خیز بیام میون بین الحرمین
——————
السلام ای وادی کرببلا
السلام ای سرزمین پر بلا
السلام ای جلوه گاه ذوالمنن
السلام ای کشته های بی کفن
——————
کاش بودیم آن زمان کاری کنیم
از تو و طفلان تو یاری کنیم
کاش ما هم کربلایی می شدیم
در رکاب تو فدایی می شدیم
السلام علیک یا ابا عبدالله …
——————
کربلا لبریز عطر یاس شد. . . .نوبت جانبازی عباس شد
——————
دیباچه ی عشق و عاشقی باز شود
دلها همه آماده ی پرواز شود
با بوی محرم الحرام تو حسین
ایام عزا و غصه آغاز شود
——————
نازم آن آموزگاری را که در یک نصف روز
دانش‌آموزان عالم را همه دانا کند
ابتدا قانون آزادی نویسد بر زمین
بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند
——————
دل را اگر از حسین بگیرم چه کنم
بی عشق حسین اگر بمیرم چه کنم
فردا که کسی را به کسی کاری نیست
دامان حسین اگر نگیرم چه کنم
——————
خیمه ماه محرم زده شد بر دل ما / باز نام تو شده زینت هر محفل ما
جز غم عشق تو ما را نبود سودایی / عشق سوزان تو آغشته به آب و گل ما . . .
——–
تا بال و پر عشق به جانم دادند / در وادی عاشقان مکانم دادند
گفتم که کجاست کعبه اهل ولا / درگاه حسین را نشانم دادند
ایام سوگواری حسینی تسلیت باد
——————–
عالم ، همه خاک کربلا بایدمان
پیوسته به لب ، خدا خدا بایدمان
تا پاک شود ، زمین ز ابنای یزید
همواره حسین ، مقتدا بایدمان . . .
یا حسین
—————
ما سینه زنان رسم جنون باب نمودیم
جان و سر خود هدیه به ارباب نمودیم
از عمق درون ناله و فریاد نمودیم
با سینه زدن زلزله ایجاد نمودیم . . .
—————–
تـا هست جهــان شـور محــرم باقیست
این جلوه ی جان در همه عالـم باقیست
ازنـالـه ی نـیـنــوای یـاران حسـیـن
همواره به لب زمـزمه ی غم باقیست . . .
———————
خلائق خاک بر سر جملگی زاری کنید
محرم ماه خون آمد عزاداری کنید
ز خاک نینوا فریاد می خیزد چنین
حسینم یار می خواهد، وفاداری کنید . . .
———————-
دلم دریاچه ی غم شد دوباره / قد آیینه ها خم شد دوباره
صدای سنج و دمام اومد از دور / بخون ای دل محرم شد دوباره . . .
————-
ای آن که غمت مسئله آموز من است
شور غم تو در دل پرسوز من است
روزی که حسین! بر تو من گریه کنم
سوگند به تو که بهترین روز من است . . .
—————————–
مُحرّم، خیمه ای است که محبان خاندان نور در آن
به شراب طهور اشک و عزا دعوت شده اند . . .
———————–
محرم آمد و دلها غمین شد غم و عشق وبلا با هم اجین شد
حسین آماده بهر جانفشانی است دوباره فاطمه قلبش حزین شد . . .

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=10643

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.