18:39

1403/03/27

تولید بیش از 4 هزار تن شیر در املش

مدیر عامل تعاونی دامداران املش از تولید بیش از چهار هزار تن شیر در این شهرستان خبر داد.

 

 

 
به گزارش خبرنگار صبح رانکوه؛ احسان خبازکار اظهار داشت: 1500 دامدار فعال عضو این شرکت تعاونی ساکن در روستاهای جلگه ای و کوهپایه ای بخش رانکوه و مرکزی املش در سال گذشته چهار هزار و 967 تن شیر به ارزش 57 میلیارد و 652 میلیون ریال تولید کرده اند که 149 تن کمتر از سال 94 است.
وی افزود: شیر تولیدی دامداران عضو شرکت تعاونی دامداران شهرستان املش توسط یک مرکز اصلی در روستای حاجی آباد و 8 مرکز فرعی در روستاهای البرز، کهنه گوراب، هلوسرا، جیرگوابر، رمشایه، آزاربن، گوشکور و گرکرود پس از خریداری، جمع آوری سپس به کارخانه تولید فراورده ای لبنی در مرکز استان عرضه می شود.
خباز کار تصریح کرد: دامداران عضو این شرکت تعاونی در سال گذشته به صورت میانگین روزانه 13 هزار و 607 کیلوگرم شیر تولید کرده اند که این میزان تولید روزانه در اواسط دهه 80 23 تن در روز بود که توسط 3500 دامدار فعال این شهرستان تولید می شد.
مدیر عامل تعاونی دامداران شهرستان املش بیان داشت: 7954 تن انواع نهاده های دامی از قبیل سبوس گندم، سیلو ذرت، جو، یونجه، آرد جو، گندم، کنسانتره، و 90 هزار بسته کاه و کلش برنج در مجموع به ارزش 65 میلیارد و 322 میلیون ریال بین دامداران عضو شرکت تعاونی دامداران شهرستان املش در سال 94 توزیع شده است.
خبازکار گفت: شیر تولید شده در شهرستان املش در دو دهه گذشته همیشه به لحاظ کمی و کیفی رتبه اول استان گیلان را از آن خود کرده ولی افزایش قیمت بین ده تا بیست درصدی نهادهای دامی و 60 درصدی هزینه های سرباری و جانبی از جمله هزینه کارگری، آب و برق و عدم افزایش قیمت شیر در پنج سال گذشته بسیاری از دامداران فعال عضو تعاونی دامداران شهرستاناملش را در ادامه فعالیت، با چالش جدی مواجه کرده است.

 

مدیر عامل تعاونی دامداران شهرستان املش با انتقاد گفت: یکی از کارخانجات فراورده های لبنی گیلان در سال گذشته بجای افزایش قیمت، بهائ هر کیلو شیر خام محصول شرکت تعاونی دامداران شهرستان املش را 1500 ریال کمتر از سال 94 کاهش داد و این امر باعث نگرانی جدی در دامداران عضو این تعاونی شد.

 

عکس و خبر: سیامک پورجانی چهارده

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *