06:00

1402/06/31

تصاویر / معروف ترین بازار های “گیلان”

 صبح رانکوه: گیلان ، استانی با محوریت کشاورزی و تولیدات متنوع و منحصر کشاورزی است که در کنار آن استانی مطرح با جاذبه های گردشگری در بخش طبیعت گردی است که، بازاهای محلی در آن جایگاه وی‍ژه ای دارند .
2392483_923

بازارهای گیلان نمایشگاهی متنوع از تولیدات بومی هستند .

بازارهای گیلان نمایشگاهی متنوع از تولیدات بومی هستند که محلی برای داد وستاد و فروش محصولات زنان ومردان روستایی بشمار می روند و در زمانی که تولیدات بومی که عمدتا محصولات کشاورزی را تشکیل می دهند رونق داشته باشند به همان نسبت تنوع کالاهای عرضه شده در این بازارها بسیار است و باید گفت که بازارهای محلی و هفتگی در گیلان بدنبال گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت اهمیت خاص پیدا کرده اند. 

بازارهای گیلان بصورت دائمی، فصلی ،‌ هفتگی و زیارتی برگزارمی شود که هر کدام از این بازارها آیین ها ، آداب و رسوم خاص خود را دارند که این آداب و رسوم بر اساس باورهای فرهنگی و مذهبی استوار شده است . 

 

این بازارها در روزهای هفته از شنبه بازار تا جمعه بازار به تعداد شهرها و بخش ها و حتی دهستان ها و مناطق مختلف برگزار می شود که در این بازارها انواع محصولات تولید کنندگان بومی،عرضه می شود که رونق این تولیدات برجاذبیت این بازارها می افزاید.
 
آنچه این بازارها را ازبازارهای استان های مرکزی ایران متمایز می کند نوع کالاها و تولیداتی است که توسط خود روستاییان تولید و با قیمت مناسب در معرض فروش گذاشته می شوند. 


در بازارهای محلی گیلان انواع سبزیجات نظیر سبزی های دست کاشت تا سبزی های خودرو ، مرکبات ، زیتون ، باقلای محلی ، کدو ، ماهی ، برنج ،چادرشب ، جوراب پشمی ، ماست ، دوغ محلی ، انواع صنایع آهنگری محلی نظیر داس،داره و بیل دیده می شوند. 

از بین این بازارها بازار تولیدات دستباف در ماسوله ، زیتون در رودبار، بازار ماهی فروشان انزلی و رشت از معروفیت ویژه ای برخوردارهستند و هر مسافر در سفر خود حتی یک بارهم شده برای خرید به این بازارها سر می زنید.
 
بازارهای زیارتی نظیر بازار امام زاده آستارا ، بازار آستانه اشرفیه ،امام زاده ابراهیم ،امام زاده هاشم و شاه شهیدان از جمله بارارهای زیارتی بشمار می روند که در روزهای خاصی از سال برگزار می شوند و در این روز رونق بسیاری دارند.


یکی از موارد مورد توجه بازارهای هفتگی محلی در گیلان نقش زنان محلی هستندکه نباید از آن غافل شد ، زنان نیز علاوه بر مردان در کار فروشندگی دست دارند و کالاهایی نظیر سبزی ها ،بافتنی ها دستی ، محصولات دامی و غذایی مانند مرغ و تخم مرغ ، شیر ، ماست و سبزی را دراین بازارهای هفتگی به فروش می گذارند. 

گاهی در حاشیه این بازارها حلقه ای از مارگیران ، معرکه گیران و تعزیه خوانان نیز دیده می شود که به اجرای نقش می پردازند./عصر بانک

 

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *