• امروز : یکشنبه - ۱۰ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 7 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Sunday - 2 October - 2022
7
معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب گیلان در املش:

تخصیص ۶میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و ارتقاء پروژه طول لات / حفر و ایجاد چاه آب شرب در خرشتم / حفر چاههای دهانه گشاد در پایین دست سد پلرود

  • کد خبر : 90127
  • ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰:۰۷
تخصیص ۶میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و ارتقاء پروژه طول لات / حفر و ایجاد چاه آب شرب در خرشتم / حفر چاههای دهانه گشاد در پایین دست سد پلرود
معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب گیلان از حفر وایجاد چاه در حسین آباد خرشتم خبر داد و گفت:تسطیح زمین انجام شده وحفاری آن ازهفته آینده شروع خواهد شد و پیش بینی میکنیم که این چاه هم 10تا15 لیتردرثانیه تولید داشته باشد.وی افزود:اگر در تابستان جاری این چاه هم به بهره برداری برسد ظرفیت تامین آب شهر املش از 60درصد به 75درصد ارتقاء خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز، مازیار غلامپور در جلسه ستاد پیشگیری،هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در شهرستان املش با بیان اینکه تصفیه خانه ای که در طول لات وجود دارد هیچگاه بعنوان یک تصفیه خانه کامل نبود افزود:یک ایستگاه فیلتراسیونی بودکه آب را از ستکادریافت و فیلتر وضدعفونی میکردونهایتان وارد شبکه های پایین دست خودش مجموعه شهرهای دوشهرستان رودسر واملش می کرد.

وی با اشاره به اینکه با هر بارندگی و پدیده طبیعی دیگری این چشمه دسخوش افزایش کدورت می شودافزود:ظرفیت تصفیه خانه برای حذف کدورت ،یک ظرفیت مشخصی بود که برای کدورت ۲۵NT طراحی شده بود.

وی افزود:سالهای قبل تلاش شد تا مطالعات تکمیلی این تصفیه خانه و طرح آبرسانی شهرستانهای املش و رودسرکه توسط شرکت آب منطقه ای استان گیلان در حال انجام است تحت عنوان طرح آبرسانی شرق دورتکمیل شود و مجدداتعریف پروژه شود که یکی از پروژه های تعریف شده بازسازی وارتقاءتصفیه خانه آب طول لات بود.

وی با بیان اینکه ارتقاء تصفیه خانه در راستای افزایش ظرفیت است و ظرفیت آن اکنون حدود۴۵۰لیتر درثانیه است ودر ارتقاء حدود۸۰۰لیتر درثانیه افزایش تولید پیداخواهد کرد ومنبع تامین آب آن از پشت سد پلرود است افزود:یعنی اگر قرار باشدتصفیه خانه طول لات تکمیل شودولی امکان برداشت آب خام از پشت سد سفید رودبه سد پلرود را نداشته باشیم،عملا خواهیم گفت که برای بهره برداری از تصفیه خانه درفازنهایی ارتقاء دچار مشکل شده است.

 

وی اذعان داشت:درطی سالهای گذشته توانستیم بعضی فیلترها را بازسازی کردیم و فرایندهایی رادر چاهای برخی مناطق شهرستانهای رودسر واملش انجام دادیم.وی همچنین افزود:پروژه طول لات که در حال انجام است کلنگ آن درسال ۸۹ بر زمین زده شد واین سومین پیمانکاری است که درحال فعالیت این پروژه است تحت کارفرمایی شرکت محتواآب منطقه ای است که بعداز پایان کار آب منطقه ای پروژه را تحویل خواهد گرفت ومورد بهره برداری قرار خواهد داد.

غلام پور در ادامه ازتخصیص اعتبار ۶میلیارد تومان برای بازسازی و ارتقاء پروژه طول لات خبرداد و گفت:برای انجام فاز اول این پروژه حدود۱۲میلیارد تومان در سال گذشته برآورد شده بودوانشاا..با قولی که مهندس جانباز مدیرعامل آب وفاضلاب کشور دادنداینست که ازمحل اعتبارات تنش به اعتبارات ملی که شرکت آب منطقه ای برای اجرای این پروژه دارد،کمک نمایند وحدودا تاالان ۵میلیاردتومان اعتبار به این پروژه تزریق شده است که ۲میلیارد تومان آن نقدا انجام شده و۳میلیاردتومان نیز تخصیص یافته است که بزودی تزریق خواهدشد.

معاون آب وفاضلاب گیلان همچنین از تخریب و شکستگی خط انتقال آب درعمق ۲۵متری خبرداد وگفت:باهمکاری آب منطقه ای گیلان توانستیم تامین اعتبار برای۸۰۰متر از خط را درکمتر از دوهفته بازسازی کردیم و انشاا….تا پایان هفته اتصال خط قدیم به خط جدیدانجام می گیردومشکل کمبود آب شهرستانهای رودسر و املش بخاطر آن پرت بزرگ رفع خواهد شد.

مهندس غلام پور همچنین اظهار داشت:چندسال قبل ۷۰درصد آب شهرستان املش را از سفید آب تامین میکردیم ودرسال گذشته توانستیم یک حلقه چاه را در روستای مشکله حفر نماییم که ۱۵لیتر در ثانیه به ظرفیت تولید اضافه شد و چاهی هم درمنطقه کیاکلایه حفر گردیدکه حدودا۱۵لیتر درثانیه به تولید اضافه شدواین ظرفیت تولید از۳۰لیتر به ۶۰لیتر درثانیه افزایش یافت یعنی ۶۰درصد آب شهرستان املش از چاهها تامین می شود.

معاون آب و فاضلاب گیلان همچنین از حفر وایجاد چاه در خرشتم حسین آباد خبر داد و گفت:تسطیح زمین انجام شده وحفاری آن ازهفته آینده شروع خواهد شد و پیش بینی میکنیم که این چاه هم ۱۰تا۱۵ لیتردرثانیه تولید داشته باشد.وی افزود:اگر در تابستان جاری این چاه هم به بهره برداری برسد ظرفیت تامین آب شهر املش از ۶۰درصد به ۷۵درصد ارتقاء خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه سفره های زیرزمینی شهرستان املش بسیار ضعیف است افزود:حفر چاهها را مجبوریم درنقاط دورانجام دهیم که هم هزینه وهم زمان اجرای پروژه سخت تر و طولانی تر می شود تا اینکه پروژه وارد مدارشود.

وی افزود:در ۲۶و۲۷خرداد ماه عملیات اتصال مدل دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان را انجام دادیم که پروژه بسیار بزرگی بود وتقریبا۴۸ساعت وبا اعتبار ۱۷۰میلیاردتومان با سرمایه گذاری BoTدرحال انجام است وانشاا…با اجرای این پروژه ۱۰۰۰لیتر درثانیه به ظرفیت شهرهای شرق گیلات اضافه شود.

 

وی اضافه کرد:پیشنهاد ما اینست که اگر این ظرفیت به سمت شهرستان لنگرود آمد ،چاههایی که در منطقه چناقستان،لات محله وجود دارد که تامین کننده ۵۰درصدنیاز آب شهرستان لنگرود است بتوانیم بخشی از آن را به منطقه خرشتم انتقال دهیم واگر این اتفاق بیافتدظرفیتی خوبی را در زمانیکه سفید رود دچار قطعی می شود بتوانیم عین همان تولید را ازهمین خط تامین کنیم که نیاز به بررسی های مشاور دارد.

غلامپور معاون آب وفاضلاب استان در پایان از حفر چاههای دهانه گشاد در بندگوهر روددر پایین دست سد پلرود خبرداد وگفت:این پروژه جمعا۳میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که ۲میلیارد تومان آن از محل اعتبارات فرمانداری های رودسر واملش تعهد شده است و یک میلیارد تومان آن از اعتبارات ملی انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=90127

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.