04:35

1403/04/24

تاس تخته نرد اشکانی در شرق گیلان کشف شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از کشف یک تاس کهن احتمالا مربوط به دوران اشکانی در مطلاکوه املش واقع در شرق استان خبر داد.

به گزارش رانکوه نیوز،ولی جهانی افزود: کاوش‌های باستان شناسی در این محوطه باستانی به سرپرستی دکتر مانا روحانی با هدف گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد این محدوده در مطلاکوه با اخذ مجوز از پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به قطعه سفال‌های مکشوفه و گونه‌شناسی آن، قدمت این محوطه احتمالا به دوران اشکانی و ساسانی برمی‌گردد و البته اثبات این قضیه نیازمند انجام کاوش‌های باستان‌شناسی است که در صورت تامین اعتبار میسر می‌شود.

جهانی از مهمترین دستاوردهای این گمانه زنی را شناسایی یک تاس مکعبی شکل از جنس استخوان عنوان کرد و گفت: این تاس تخته نرد در داخل بقایای معماری سنگی به دست آمده است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان یادآور شد: قدیمی‌ترین نمونه‌های این تاس‌ها در حفاری شهرسوخته و شهراور بین‌النهرین به همراه تخته نرد آن بدست آمده است.
جهانی افزود: تخته نرد یکی از بازی‌های جهانی و پرطرفدار است که احتمالا توسط مردمان شهرسوخته حدود ۵هزار سال قبل طراحی و اختراع شده‌است؛ نمونه این تاس‌ها بصورت انگشت شمار در دوران ساسانی نیز بدست آمده که در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می‌شود.
وی توضیح داد: با توجه به موقعیت مرکزی منطقه مطلاکوه که محلی برای تجمع افراد و کاروانیان از مناطق دور و نزدیک بوده‌ است، می‌توان این فرضیه را مطرح کرد که ایده بازی تخته نرد برای نخستین بار توسط افراد غیربومی که به منطقه رفت و آمد می‌کردند، وارد شده باشد، اما ادوات بازی که شامل تاس‌های ساخته شده از استخوان و تخته است جزو تولیدات محلی و منطقه‌ای است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان تاکید کرد: اثبات موارد یادشده نیازمند انجام کاوش‌های باستان‌شناسی است که در صورت تامین اعتبار میسر خواهد بود.
گیلان دارای ۵ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناخته شده است که یک هزار و ۲۳۵ مورد از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *