• امروز : پنج شنبه - ۲۶ تیر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 26 - ذو القعدة - 1441
  • برابر با : Thursday - 16 July - 2020
0

تاثیر و ارتباط فرهنگ بر توسعه پایدار روستا

  • کد خبر : 75511
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷
تاثیر و ارتباط فرهنگ بر توسعه پایدار روستا

همان گونه که می دانیم مهمترین و اساسی ترین عنصر مشخص کننده حیات جهانی فرهنگ است. فرهنگ مشخصه همه جوامع است و نموداری از ارزشها، باورها، رفتارها و فراورده های انسانی موجود در آن جوامع محسوب میشود. هر جامعه بشری سیستم اجتماعی، فرهنگی خود را دارد که به طور کلی نمودی خاص و بی همتا […]

همان گونه که می دانیم مهمترین و اساسی ترین عنصر مشخص کننده حیات جهانی فرهنگ است. فرهنگ مشخصه همه جوامع است و نموداری از ارزشها، باورها، رفتارها و فراورده های انسانی موجود در آن جوامع محسوب میشود. هر جامعه بشری سیستم اجتماعی، فرهنگی خود را دارد که به طور کلی نمودی خاص و بی همتا از فرهنگ آن جامعه است .حال بررسی اینکه چقدر این متغیر فرهنگ بر توسعه پایدار روستا موثر مرتبط میباشد ؟ را میتوان یک سوال اساسی در نظر گرفت.

 

 

توسعه به معناى کوشش آگاهانه، نهادى و برنامه ریزى شده براى نیل به پیشرفت اجتماعى و اقتصادى در عصر نوین تعریف میشود. رویکردهای توسعه به ویژه توسعه روستایی در بسیاری از کشورهای دنیا به خصوص در کشورهای در حال توسعه مطرح شده است که هدفی چون کاهش فقر درنواحی روستایی، تأمین نیازهای اساسی، ارتباط دوسویه بین شهر و روستا و پیوند ساختاری بین آنها، گسترش کشاورزی و دامپروری، توسعه عدالت اجتماعی در این نواحی را مورد توجه قرار میدهد. اما توسعه روستایی بعنوان راهبردی برای بهبود زندگی اجتماعی، اقتصادی مردم روستایی که اغلب آسیب پذیرتر هستند در نظر گرفته شده است.

 

از آنجا که هدف اصلی توسعه روستاها کاهش مضایق اقتصادی است برنامه های توسعه روستایی باید به منظور افزایش تولیدات، بهره وری، توسعه منابع انسانی و گسترش فرصتهای اشتغال طراحی شود و روند توسعه نیز نباید بنیان های محیط زیستی را تخریب کند. همان گونه که مشخص است هدف دولت از گسترش فرهنگ در نواحی روستایی حمایت از برنامه های عمومی، ارتقای سطح تعلیم و تربیت، بهبود ارزش ها و کرامات انسانی و تسریع توسعه فرهنگ بومی است، سرآغاز تحقق این سیاست خودباوری ساکنان روستاها به فرهنگ های یومی و محلی خود است و نه غرق شدن در پذیرش تمام کمال فرهنگ های انتقالی از سوی مدیا.
یک راهبرد استراتژیک در برنامه ریزی های دولت که به طور مستقیم و غیرمستقیم در جهت هدایت منابع فرهنگی از طریق طیف گسترده فعالیت های فرهنگی بومی محلی بر مضامین مبتنی بر عناصر فرهنگ اصیل میتواند باشد. اجزای اساسی توسعه پایدار را میتوان با عناوینی چون پیشرفت اقتصادی، رفاه اجتماعی، کیفیت محیط زیستی با تکیه اساسی بر فرهنگ های اصیل خود خواند .

 

 

بیشتر نواحی روستایی در سراسر جهان دارای مشخصاتی شبیه به هم هستند که در این بین ویژگی هایی چون توزیع فضایی جمعیت، فعالیت های کشاورزی، استفاده از منابع محلی، تماس های چهره به چهره، فرهنگها، سنتها، آداب و رسوم و غیره شایان توجه است. درسطح ملی و به خصوص در مناطق روستایی، اهمیت فرهنگ در دو جنبه خلاصه می شود، نخست جایگاهی که فرهنگ در هویت و موجودیت جامعه دارد و دیگری نقشی که فرهنگ در پیشرفت جوامع ایفا می کند.

 

هرچه جامعه از نظر عقیده اجتماعی انعطاف پذیرتر باشد آثار و نقش فرهنگ سریع تر خواهد بود. به هرحال پیشرفت و ترقی حاصل یک نگرش خاص به محیط است و بدون ایجاد این نگرش خاص، پیشرفت و ترقی بسیار کند و یا ناممکن است ، این نگرش خاص بیانگر لزوم وجود یک فرهنگ مناسب برای توسعه است.

 

محور توسعه، انسان است و انسان، اساسی ترین نقش را در توسعه ایفا میکند و همان طور که می دانیم انسان همواره درگیر انتخاب است وهمین انتخاب ها هستند که به زندگی او جهت میدهندومسیر را برایش باز میکنند فعالیت های اقتصادی نیز در قالب یک انتخاب شکل می گیرند ( انتخاب اینکه خود کارآفرین باشم یعنی مولد شغل یا اینکه این بینش فرهنگی بر من حاکم باشد که برای کسب درآمد برای یک سازمان یا کارفرما کار کنم) مجموعه فعالیت های اقتصادی انسان ها، شمایل کلی اقتصاد جامعه را میسازد. در واقع اگر جامعه ها به توسعه دست مییانبد این توفیق را مرهون فعالیت و تلاش گسترده اعضای خویش هستند که با انجام انتخاب های خاص و به دنبال آن فعالیتهای اقتصادی خویش را دنبال میکنند.

 

در هر صورت انتخاب معیار میخواهد و معیار متغیری ارزشی است و هر مسئله ارزشی جزئی از فرهنگ است، بنابراین ارتباط و تاثیر فرهنگ بر توسعه کتمان ناشدنی است . به عبارت دیگر می توان چنین گفت که توسعه ملی به ویژه توسعه اقتصادی، اجتماعی و محیطی زیستی، مستلزم رفتارهای خاص به ویژه در زمینه های مختلف زندگی انسانی است و شدیداً به فرهنگ و باورهای فرهنگی وابسته است. در واقع فرهنگ، تغییرات اساسی در طرز تفکر و در نتیجه شیوه رفتار افراد به وجود می آورد که بنیان توسعه پایدار بر آن استوار است .

 

در پایان ذکر این جمله ازامیل گروسه بسیار مهم است که : ایران حق بزرگی به گردن بشریت دارد، زیرا به شهادت تاریخ، ایران با فرهنگ نیرومند و ظریفی که در طی قرون به وجود آورده وسیله تفاهم و توافق و هماهنگی را میان ملل ایجاد کرده است، در اثرنفوذ افکار و فرهنگ ایران؛ نژادهای مختلف دارای ایمان و عقیده مشترک شده اند.

 

نویسنده: حبیب رمضانی

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=75511

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.