20:20

1403/01/27

تاثیر بارندگی‌ در افزایش کیفیت چین دوم چای

بارندگی‌های سه روز اخیر علاوه بر خنک شدن دما و کمک به آبیاری اراضی شالیزاری، نوید خوبی برای برداشت چین دوم برگ سبز چای به چایکاران گیلان و مازندران بود.

 

به گزارش رانکوه نیوز ، شروع بارندگی‌ها از بعداز ظهر جمعه گذشته و ادامه آن تا ظهر روز یکشنبه رحمت الهی بود که به موقع و به اندازه کافی بر بوته‌های چای و اراضی شالیکاری و باغی بویژه در شرق گیلان نازل شد و با سیراب کردن باغهای چای ، نوید خوبی برای چین دوم چای از دهه سوم خرداد ماه شد.

سرمای دیررس اوایل بهار امسال باعث یخ زدگی و خسارت به برگ سبز چای درحال برداشت شد که با این باران به عنوان نزول رحمت الهی بخش از این خسارت جبران خواهدشد.

معاون سازمان چای کشور گفت: بارندگی سه روز اخیر موجب شد که خسارت‌های یخ زدگی امسال باغ‌های چای ترمیم شود و محصول خوبی در چین دوم هم بصورت کمی‌و هم کیفی در باغ‌های شمال کشور برداشت شود.

گودرز خردادپور افزود: این باران به موقع بارید و نوید خوبی برای چین دوم برگ سبز چای به چایکاران محسوب می‌شود.

مسئول اداره هواشناسی شهرستان لاهیجان نیز گفت: از بعد از ظهر روز جمعه تا ظهر یکشنبه ۲۷میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی شهر لاهیجان ثبت شده است .
موید ناصری افزود: دمای هوا نیز حداکثر در ۲۹درجه سلسیوس روز جمعه به حداکثر ۲۱درجه امروز (یکشنبه) کاهش یافته است که شهر لاهیجان حدود ۹درجه نسبت به روزهای قبل از باران خنکتر شده است.

براساس پیش بینی‌های هواشناسی از روز دوشنبه میزان بارندگی‌ها کاسته می‌شود و هوا کمی‌تا نیمه ابری گاهی افزایش ابر و وزش باد همراه با افزایش نسبی دما خواهد بود و بعضی نقاط رگبار باران و احتمال رعد و برق نیز ادامه می‌یابند.

از نظر بومیان و کشاورزان ارزش این باران برای استان گیلان بویژه کشاورزی و چایکاری و آبیاری طبیعت آن بی شمار است و گیلان توانست بار دیگر در اواخر بهار هوای اوایل بهار را تجربه کند.
این بارندگی‌ها به اراضی که از سدسفیدرود آبیاری نمی‌شوند بیشتر کمک می‌کند و از سویی نیز با بی نیازی اراضی شالیزاری گیلان به آبیاری توسط سدسفیدرود طی چند روز، صرفه جویی مناسبی برای آب این سد محسوب می‌شود.

منبع: گیلان آنلاین

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *