02:40

1403/04/01

به بهانه تعطیلی سینمای رودسر

حسین (مسعود) نصری رودسری بازنشسته آموزش و پرورش رودسر شاعر و نویسنده بهتازگی کتابی را منتشر نموده است که در نوع خود خواندنی است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه به نقل از فصلنامه آوای املش، حسین (مسعود) نصری رودسری بازنشسته آموزش و پرورش رودسر شاعر و نویسنده بهتازگی کتابی را منتشر نموده است که در نوع خود خواندنی است. درآمدی بر سیر تحولات اجتماعی شهرستان رودسر از زندیها تا نیمقرن گذشته حاکی از وقایع حقیقی و بهیاد ماندنی این شهر کهن میباشد . از وجه تسمیه رودسر تا نگاهی به مراسم آیینی در رودسر قدیم و از پوشش سقف خانهها در شهرها و روستاهای منطقه رودسر تا سابقه تئاتر و سینما در این شهر نشاندهنده تلاش بینظیر او در بازگویی و توجه به تاریخ شفاهی این شهرستان میباشد. فضلنامه آوای املش ضمن ارج نهادن به حرکت ستودنی ایشان و با توجه به روایت تصویری در فصلنامه شماره یازدهم در مورد خاموشی سینمای رودسر بر آن شدیم تألیف و گردآوری این نویسنده را در مورد سابقه تئاتر و سینما در شهرستان رودسر به نگارش درآوریم.

 

سابقه تئاتر و سینما در شهرستان رودسر

نخستین سینما – تئاتر شهر در حدود دهه 20 شمسی و در ابتدای سمت غربی و در محلی که هم اکنون بهعنوان باشگاه بدنسازی مورد استفاده واقع شده تأسیس گردید و دارای ساختاری بسیار ابتدایی بوده به نحوی که شامل یک چهار دیواری و یک آپارات ساده پخش فیلم بود که عمدتأ فیلمهای صامت را نشان میداد.

بهای بلیط سینما 5 ریال بوده و تقریباً در حدود همین سال نیز سینما تئاتر مذکور تعطیل شد و پس از مدتی ابتدا بعنوان انبار برنج آقای مشعوف و سپس بهصورت باشگاه بدنسازی تغییر کاربری داد.

(فیلمهایی که دارای صدا نبودند و تماشاگران صرفاً نمایش بازیگران را بدون ویژگیهای گفتاری تماشا میکردند) و توسط یک گرامافون در میان پردهها موسیقی پخش میشد. همچنین صندلیهای موجود در سینما شامل صندلیهای چوبی بود و جهت راهاندازی و کار با آپارات پخش فیلم شخصی بنام مرحوم اسدالله تالش لُرد را در یکی از سینماهای تهران به شهر رودسر دعوت کردند و نامبرده نیز پس از شروع بهکار در سینما تئاتر بهعنوان آپاراتچی در همین شهر ازدواج نمود، تشکیل زندگی داده و ماندگار شد.

(گفتنی است که مردم آن زمان شهر رودسر به سبب عدم آگاهی از وظیفه کارگردان فیلم، شخص نامبرده را که در عمل وظیفه آپاراتچی داشته، بنام اسدالله کارگردان صدا مینمودند)

لازم بهذکر است که گاهی از اوقات مسئولین سینما تئاتر گروههایی از بازیگران تئاتر را از تهران به شهر رودسر دعوت مینمودند تا به اجرای برنامههای تئاتری در محل مذکور بپردازند که عمدتاً شامل نمایشهای کمدی بود و آنچه که نگارنده در دوران نوجوانی خود یعنی حدود سال چهل شمسی بخاطر دارد بهای بلیط سینما 5 ریال بوده و تقریباً در حدود همین سال نیز  سینما تئاتر مذکور تعطیل شد و پس از مدتی ابتدا بهعنوان انبار برنج آقای مشعوف و سپس بهصورت باشگاه بدنسازی تغییر کاربری داد. (شایان ذکر است که در آن دوره افرادی از هنرمندان رودسری در زمینه اجرای نمایشات تئاتری فعالیت داشته از جمله مرحوم تقی مؤمنی، مرحوم کسمانی و مرحوم محمد اسد خواه

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *