09:09

1402/09/17

بزرگداشت محمد معین با حضور مولاناپژوهان سرشناس ایران

121843500_PhotoA

چهل‌وسومین سالگرد مراسم بزرگداشت دکتر محمد معین استاد ادب و فرهنگ ایران زمین عصر امروز در کنار آرامگاه وی در آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

به گزارش صبح رانکوه به نقل از «لاهیجان» به نقل از فارس، مراسم بزرگداشت محمد معین با حضور خانواده و دوستداران فرهنگ و ادب پارسی، دانش‌پژوهان و فرهیختگان علم و فرهنگ ایران زمین ساعت ۱۸ عصر امروز در کنار آرامگاه وی برگزار می‌شود.

توفیق سبحانی از مولاناپژوهان سرشناس ایران به عنوان مهمان ویژه در مراسم مذکور سخنرانی می‌کند.

از محمد معین استاد بزرگ علم و ادب فارسی آثار تصنیف و تألیف ستاره ناهید، حافظ شیرین سخن، یک قطعه شعر در پارسی باستان، شاهان کیانی و مرزبان‌نامه، تصحیح کتاب‌های دانشنامه علایی تألیف ابن سینا، چهار مقاله تألیف نظامی عروضی سمرقندی، مجموعه اشعار دهخدا، ترجمه روان‌شناسی تربیتی و کتیبه‌های پهلوی به‌جا مانده است.

از محمد معین اندیشمند بزرگ ایران مقاله‌ها و آثار مهم دیگری به چاپ رسیده و گردآوری و چاپ لغت‌نامه معین یکی از آثار بزرگ این استاد و اندیشمند فارسی به‌شمار می‌رود که بارها به چاپ رسیده است.

استاد معین در نهم اردیبهشت ماه سال ۱۲۹۷ در شهر رشت و در خانواده‌ای از علمای روحانی متولد شد.

این استاد فرهیخته در تاریخ نهم آذر ماه سال ۱۳۴۵ به سبب عارضه سکته مغزی در بیمارستان آریا تهران بستری شد و در اثر این عارضه به حالت اغمأ رفت.

دکتر محمد معین پس از وفات در ۱۳ تیر ماه سال ۱۳۵۰ طبق وصیتنامه وی در کنار رودخانه حشمت‌رود آستانه‌اشرفیه به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *