20:11

1403/03/27

بزرگداشت شاعر سماموس، محمدقلی صدر اشکوری برگزار می‌شود/ پوستر

اختصاصی/صبح رانکوه: از مقام ادبی و تاریخی مرحوم محمدقلی صدر اشکوری شاعر و تاریخ نگار اشکور  توسط انجمن شعر گیلکی با حضور جمعی از شعرا تجلیل به عمل خواهد آمد.

 

 

به گزارش خبرنگار صبح رانکوه، در راستای پاسداشت شعرا،انجمن شعر گیلکی به پاسداشت مرحوم  محمدقلی صدر اشکوری شاعر و پژوهشگر ادبیات فولکلور،  می پردازد.و در کنار این مراسم دو مجموعه این شاعر ، کتاب «چگونه زاده شدن ترانه رعنا»و کتاب  «وسه » گزیده ای سروده  می شود.

این مراسم با شعرخوانی و سخنرانی شاعرانی و با حضور مهمانان فرهنگی در عرصه فرهنگ و تاریخ برگزار خواهد شد.

محمدقلی صدر اشکوری شاعر و پژوهشگر ادبیات فولکلور  در مورد اثر «وسه» (عنوان این کتاب) در سال 91  در گفتگو با مهر گفت: در فارسی به معنی «بس است» می‌باشد و منظومه‌ای است بلند درباره مردی که زنش شش دختر برایش آورده و منتظر هفتمی است که پسر باشد و بتواند او را وارث زمین‌هایش بکند ولی از قضا این یکی هم دختر است.

وی افزود: بعد از تولد دختر هفتم، از پدرش می‌پرسند نامش را چه می‌خواهی بگذاری؟ او با یک حالت قهرآمیز از جایش بلند می‌شود و می‌گوید «وسه»!

به گفته این پژوهشگر ادبیات عامه، منظومه «وسه» از قدیمی‌ترین حکایات در برخی مناطق شمالی ایران است و با توجه به مفهوم عدد هفت در ادبیات ایران (کثرت) ضرب‌المثل‌های زیادی از این حکایت ساخته شده است.این منظومه بلند حدوداً 70 صفحه‌ای را به ارشاد سپرده بود راهی بازار شود.

خبر دیگر از کتاب‌های محمدقلی صدر اشکوری اینکه کتاب «چگونه زاده شدن ترانه رعنا» اثر پژوهشی او درباره این ترانه که اسفند 90 در شمارگان 1100 نسخه راهی بازار شده بود، نایاب شده است.

مراسم بزرگداشت محمدقلی صدر اشکوری پنجشنبه 21 خرداد از ساعت 9 الی 11/30 در سالن تالار فدک رحیم آباد رودسر برگزار خواهد شد.

 

صدر-اشکوری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *