جشنواره اربادوشاب در رضوانشهر و فومن برگزار شد. به گزارش رانکوه نیوز؛ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رضوانشهر گفت: ششمین جشنواره فرهنگی اربادوشاب در روستای نوده بخش پره سر این شهرستان برگزار شد. منصور هادی پور افزود: در این جشنواره مراحل فرآوری اربادوشاب، موسیقی سنتی، مسابقات بومی – محلی، آیین های سنتی […]

جشنواره اربادوشاب در رضوانشهر و فومن برگزار شد.

به گزارش رانکوه نیوز؛ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رضوانشهر گفت: ششمین جشنواره فرهنگی اربادوشاب در روستای نوده بخش پره سر این شهرستان برگزار شد.
منصور هادی پور افزود: در این جشنواره مراحل فرآوری اربادوشاب، موسیقی سنتی، مسابقات بومی – محلی، آیین های سنتی نظیر عروس بران و نمایشگاه صنایع دستی برگزار شد.
وی اضافه کرد: هدف از برگزاری جشنواره  اربا دوشاب زنده نگهداشتن آیین‌ها و فرهنگ غنی و کهن گیلان و انتقال آن به نسل جوان و همچنین افزایش درآمد روستاییان است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رضوانشهر اعلام کرد: بیش از ۵۰۰نفر از این جشنواره دیدن کردند.
به خرمالوی جنگلی  اربا گفته می شود.
مصرف دوشاب این میوه برای درمان بیماری‌ فاویسم، زردی، سوءهاضمه و زخم معده مفید است.
به دلیل طبع گرم این شیرینی، مردم گیلان در زمستان، اربا دوشاب را به صورت مخلوط با برف و یا برنج برشته شده مصرف و در طبخ برخی از شیرینی ها و نان های محلی استفاده می کنند.
جشنواره اربادوشاب همچنین در روستای دارباغ فومن هم برگزار شد.
مسئول برگزاری این جشنواره گفت: مراحل تهیه و پخت اربادوشاب، خشک کردن سنتی چای، نمایشگاه لباس ها و صنایع دستی محلی از مهمترین برنامه های جشنواره اربادوشاب است.
ولی قنبرزاده افزود: بیش از ۳هزار نفر از این جشنواره دیدن کردند.