16:43

1402/12/07

برق مایه زندگی مدرن! آب مایه حیات، برق مایه زندگی مدرن

 

امروز بزرگترین و حتی کوچک ترین و جزئی ترین فعالیت ها هم وابسته به برق است و بدون برق، شاید شاهد توقف تمامی فعالیت ها و امور باشیم. با قطع برق و قطع شدن فعالیت های بیمارستان ها، ادارات، شرکت ها ، اینترنت، موبایل و حتی جزئی ترین امور مثل باز نشدن درب های برقی پارکینگ خودرو ها، جامعه به چنان کمایی فروخواهد رفت که برگشت از آن اگر نگوییم ناممکن و محال، بلکه بس دشوار و پیچیده خواهد بود.

امروز حتی با قطع برق در شهرها، شاهد قطع آب هم خواهیم بود چرا که آب نیز وابسته به وجود برق است و آب، مایه حیات هم بدون برق برای ساکنین شهرها فراهم نخواهد شد. بی گمان آب، مایه حیات است و همگان بر این امر بدیهی اذعان و اعتراف دارند. اگر نگوییم برق مایه حیات، بطور حتم باید بگوییم که برق مایه زندگی مدرن است و بدون آن فعالیت بسیاری از مراکز درمانی، صنعتی، فنی، اداری، کشاورزی، تجاری و … متوقف خواهد شد و شاهد فلج شدن زندگی و وقوع فاجعه ای بزرگ، چه بسا فاجعه ای حتی به بزرگی زلزله، سیل، طوفان و … و یا بزرگتر از آن خواهیم بود.

پس اهمیت برق ضروری می سازد تا دست اندرکاران این صنعت حیاتی لحظه ای دست از تلاش و کوشش برندارند. چرا که کوچکترین نقصانی در تولید برق، زندگی را به کام مردم تلخ کرده و زندگی عادی مردم را مختل می کند.

اهمیت برق در زندگی روزمره مردم حتی کوچکترین غفلت را از مسئولین صنعت برق بر نمی تابد، چرا که آنی غفلت موجب صدمات جبران ناپذیری خواهد شد که جبران کردن آن شاید سال ها و سال ها به طول بینجامد.

نکته مهمی که نباید از آن غافل بشویم این است که اگر خدای ناکرده قطعی برق موجب فوت شهروندی شود آن وقت است که دیگر جبران آن ناممکن بوده و در واقع دیگر برای هر گونه تلاشی دیر شده است. این را هم بدانیم که اگر قطع برق موجب ضرر و زیان به فعالیت های اقتصادی مردم شود چه بسا کمتر از فوت آدمی نبوده و بطور غیر مستقیم جان آن ها را ستانده ایم و باعث نابودی آن ها شده ایم.

آری هر مسئول در صنعت برق، به مانند پزشک متخصص نامرئی می باشد که جان و حیات بشریان در دستان اوست و اگر گزاف نگوییم و راه به بیراهه نرفته باشیم و دچار توهم خودبزرگ پنداری نشده باشیم باید بگوییم که سرنوشت بشر امروزی به سرنوشت صنعت برق گره خورده است.

اما غافل نشویم که اگر چه حیات، سرنوشت و چرخش چرخ های زندگی مردم وابسته به برق است، چرخش چرخ های صنعت برق به احدات نیروگاه ها، تاسیسات و تجهیزات وابسته است و بدون منابع مادی، امکان چرخش چرخ های این صنعت وجود نخواهد داشت و بدانیم که هزینه کردن در این صنعت زیربنایی که به یقین پیش نیاز دیگر فعالیت های بشر امروزی است، نه تنها هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری بزرگی است که با تزریق خون به شریان تمامی فعالیت های بشری شکوفایی و توسعه پایدار را برای جامعه رقم خواهد زد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *