22:52

1402/01/04

استاندار گیلان

برای شناساندن تمدن گیلان باید آثاری برجای گذاشت که آیندگان براساس آن ، این منطقه را بشناسند

استاندار گیلان گفت: باتوجه به تأثیر آل بویه در تشکیل حکومت شیعی تشکیل دبیرخانه پژوهشی آل بویه در استان ضروری است.

به گزارش رانکوه نیوز ؛ استاندار در همایش آل بویه در دانشگاه گیلان با بیان اینکه عظمت گیلان در تمدن آن نهفته است افزود : برای شناساندن تمدن گیلان باید آثاری برجای گذاشت که آیندگان براساس آن ، این منطقه را بشناسند.

 

 

دکتر اسدالله عباسی افزود : اساتید و پژوهشگران حوزه و دانشگاه با بررسی تاریخ دیار گیلان برای نسل کنونی و آینده آگاهی بخش باشند.

استاندار اضافه کرد: در قرن چهارم و در دوره آل بویه فعالیت دانشمندان علوم مختلف درخشید و فعالیت‌های فرهنگی خصوصا در حوزه دین و مذهب تشیع چشمگیر بوده است.

وی با اشاره به شخصیت‌های تأثیرگذار برخواسته از گیلان ، گفت : متأسفانه در شناساندن برخی اسطوره‌های مؤثر در تاریخ این استان و کشور غفلت شده است.

رسول فرخی نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی هم حکومت آل بویه را پایه گذار اسلام واقعی در قرن سوم و چهارم دانست و گفت: پرورش علمای مختلف در این دوره و احداث کتابخانه بزرگ علمی نشان دهنده حکومت عالم پرور آل بویه است.

وی افزود: پیگیر تهیه دانش نامه آل بویه برای شناخت بیشتر بنیانگذاران این حکومت هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان هم معرفی حکومت آل بویه را خدمت به اهل بیت (ع) دانست و گفت : در روز‌های آینده همایش آل بویه در سیاهکل و املش نیز برگزار خواهد شد.

فرید نجفی رئیس دانشگاه گیلان هم با اشاره به تلاش حکومت آل بویه برای توسعه دین اسلام و مذهب تشیع گفت: در حکومت ۱۲۶ ساله آل بویه اهتمام ویژه‌ای برای توسعه علم و دانش هم صورت گرفته و اولین دانشگاه کشور نیز در این دوره تأسیس شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *