19:08

1403/03/27

برای بزرگداشت پدرها

… روز پدر میتواند همان روزی باشد که با یک شاخ گل سرخ و بوسه ای شیرین روی دستانش قدردان زحماتش باشیم.

 

 

به گزارش گروه وبلاگستان  صبح رانکوه، برای یک دختر مثل من پدر یعنی همه چیز، یعنی همه کس، یعنی سایه سر، یعنی همدم و همراه، یعنی نان بی منت، یعنی کسی حق نداره به دخترم کمتر از گل بگه، یعنی هر کی بهت نگاه چپ کرد به خودم بگو، یعنی روز پدر کسی هست که برایش کادو بگیری، یعنی خودشیرینی جلوی بابا، یعنی اتو کردن لباساش، یعنی نگرانیاش وقت شوهر دادن دختر …

وقتی پشت سر پدرم از پله ها پایین می آیم و میبینم چقدر آهسته میرود، میفهمم پیر شده! وقتی صورتش رو اصلاح می کند و دستش میلرزد، میفهمم پیر شده! وقتی یک مشت دارو تنقلات بعد از غذایش می شود میفهمم چقدر درد دارد! اما هیچ چیزی نمی گوید سکوت او پشت نگاه پر مهر و محبتش دلم را در برابر هر سختی و ناملایمتی قرص می کند. خدایا وقتی بهشتت را زیرپای مادرم قرار دادی کدام عرش کبریایی ات لایق رضایت پدرم است.

شانه های خسته پدر، نگاه دریایی و عمیقش، دستان چروک ولی محکمش برای من به اندازه همه دنیا می ارزد! کاش من و نگرانی هایم دلیل این شکستگی جسم و نشستن برف سپید روی موهای پدر نباشم و بردن نامم همیشه برق رضایت را در چشمان زیبایش بدرخشاند.

پدر واژه‌ای است که غرورِ با محبت، استقامت همراه با روحیه لطیف، اصالت و تجربه را به خاطر می‌آورد. پدر فرشته‌ای است بی‌مثل و مانند که خدا نکند زمانی قدرش را بدانیم که دیگر در کنارمان نباشد. پس باید از همین الان که در کنارمان است دستش را ببوسیم و از او بخواهیم که ما را به‌خاطر همه خطاهایمان ببخشد و لغزش هایمان را به پای خامی و بی تجربگی بگذارد.

روز پدر روزی است برای بزرگداشت پدرها، در ایران روز پدر در ۱۳ رجب زادروز حضرت علی بن ابیطالب(ع)، اولین امام شیعیان گرامی داشته می‌شود، در بسیاری کشورها روز پدر، سومین یکشنبه ماه ژوئن در نظر گرفته شده‌است، این روز در ادامهٔ روز مادر و قدردانی از مادران است.

روز پدر در آلمان نسبت به دیگر کشورهای جهان متفاوت است، روز عروج مسیح به آسمان به عنوان روز پدر در نظر گرفته شده‌است، این روز، یک تعطیلی رسمی است و در برخی مناطق آلمان به آن «روز مرد» یا «روز آقایان» نیز می‌گویند. روز پدر در آمریکا در سومین یکشنبهٔ ماه ژوئن جشن گرفته می‌شود. این روز اولین بار در ۱۹ ژوئن ۱۹۱۰ در اسپوکین گرامی داشته شد. روز پدر در اسپانیا در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارس گرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل هستند.

مردم در استرالیا، در اولین یکشنبهٔ سپتامبر روز پدر را گرامی می‌دارند، این روز تعطیلی عمومی نیست. هر ساله در ۳۲ شهرستان ایالت ویکتوریا برای بزرگداشت پدرها و نشان دادن اهمیت نقشی که آن‌ها در تربیت فرزندان دارند، جشنی برگزار می‌شود و به پدران برگزیده «جایزهٔ پدر سال» داده می‌شود. در کره، روز پدر و مادر در ۸ مه هر سال گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل رسمی نیست.

در ایتالیا، مطابق سنت‌های کاتولیک روم، روز پدر در ۱۹ مارس، «روز یوسف مقدس»گرامی داشته می‌شود. این روز یک تعطیلی عمومی نیست. در پاکستان روزی به نام روز پدر وجود ندارد. تنها آن‌هایی که از آمریکایی‌ها تاثیر گرفته‌اند به پیروی از آن‌ها سومین یکشنبهٔ ژوئن را به عنوان روز پدر گرامی می‌دارند. در ژاپن، مالزی و کانادا در سومین یکشنبهٔ ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست معمولا افراد در این روز، روز خود را با پدر خانواده سپری می‌کنند، جشن کوچکی می‌گیرند و هدیه می‌دهند.

به نظر من همه روزها می توانند روز پدر باشند فارغ از اینکه اهل هر کشور و منطقه ای باشی روز پدر می تواند همان روزی باشد که با یک شاخ گل سرخ و بوسه ای شیرین روی دستای پدر قدردان زحماتش باشیم و بگوییم که چقدر ممنونش هستیم/ ایسنا

ش

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *