• امروز : دوشنبه - ۴ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : 17 - ذو الحجة - 1442
  • برابر با : Monday - 26 July - 2021
2

بانویی که خود را وقف حیوانات آسیب دیده کرد

  • کد خبر : 16586
  • ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۹
بانویی که خود را وقف حیوانات آسیب دیده کرد

تصور کنید تحصیلات دانشگاهی را تمام کرده‌اید و در دانشگاه نیز مشغول به کار شده‌اید. چه چیزی منجر به‌‌ رها کردن شغلتان می‌شود. آیا ناله سگ یا گربه‌ای کنار خیابان آنقدر دلتان را به درد می‌آورد که قید همه چیز را بزنید و شغلتان را‌‌ رها کنید و زندگی خودتان را وقف حیوانات آسیب دیده […]

تصور کنید تحصیلات دانشگاهی را تمام کرده‌اید و در دانشگاه نیز مشغول به کار شده‌اید. چه چیزی منجر به‌‌ رها کردن شغلتان می‌شود. آیا ناله سگ یا گربه‌ای کنار خیابان آنقدر دلتان را به درد می‌آورد که قید همه چیز را بزنید و شغلتان را‌‌ رها کنید و زندگی خودتان را وقف حیوانات آسیب دیده کنید؟

 

 

به گزارش“صبح رانکوه” جواب اکثریت مردم به این سوال منفی است اما خانم «آزاده محجوب» یکی از محدود افرادی است که این راه را انتخاب کرده است.

راهی که او را به روستای لاکان رشت کشانده است. همانجایی که همسرش ملکی برای او خریده بود و حالا آنجا پناهگاه حیوانات آسیب دیده است یا اورژانس حیوانات .

گربه‌هایش در تمام مدتی که محجوب در حال صحبت کردن است در کنارش راه می‌روند و برای جلب توجه و دست نوازش خانم محجوب دوست دارند از سر و کولش بالا بروند.

یک اتاق برای گربه، سه اتاق برای سگ‌های بیمار تحت درمان، یک اتاق به عنوان آشپزخانه، شستن ملافه‌ها، یخچال و فریزرهای نگهداری مواد پروتئینی سگ‌ها قرار دارد و یک محوطه با چند اتاق که با دروازه از حیاط خانه جدا شده است و به سگ‌هایی که دوره درمان خود را طی کرده‌اند اختصاص دارد.

.

پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

آزاده محجوب

 محجوب دارای لیسانس حسابداری و ۳۳ ساله است و  برنامه‌های دیگری برای بهبود وضعیت دارد و وقتی هم که ما وارد شدیم کارگر‌ها در حال کار بودند. از آرزوی خود می‌گوید آرزویی که فراهم کردن شرایط خوب برای این حیوانات است. حیواناتی که خانم محجوب آن‌ها را با لفظ مامانی صدا می‌کند. البته هر کدام از این حیوانات اسمی دارند؛ گارنت نام تنها اسب مجموعه است و عروس خانم نام گربه سفیدی که به دلیل زیبایی خانم محجوب او را به این نام صدا می‌زند. وایدی نام سگی است که دچار بزرگ شدن قلب شده است، آخرین مهمان آن‌ها هم یک سگ با نه توله بودکه شب قبل به آنجا منتقل شده بود.

می‌پرسم از او که چطور عشق کمک به حیوانات در شما ایجاد شد؟ می‌گوید: من حتی در دورانی که در رشت ساکن بودم نیز به حیوانات به خصوص سگ‌های زخمی کمک می‌کردم و آن‌ها را حیاط خانه مداوا می‌کردم تا به کمک دوستان خانواده‌ای برای او پیدا می‌شد.

.

پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

داستان حیوانات

حالا تمام وقت در اختیار ۱۶۰ حیوانی است که برای هر کدام از آن‌ها نیز داستانی وجود درد، می‌گوید: یکی نتیجه حیوان آزاری است و دیگری در تصادف با ماشین آسیب دیده و یا بیماری عفونی در دیگری مزمن شده است مثل‌‌ همان گربه‌ای که در پل بوسار رشت پیدا کردم که لثه آن ورم کرده بود یا سگی که بر رویش اسید ریخته بودند یا سگ پشمالوایی که وقتی آمد هر دو پایش را به زمین می‌کشید. حالا یک پایش قطع و قطع نخاع نیزشده است و به همین دلیل ادراش را خودمان خالی می‌کنیم.

اما این پناهگاه با مشکلات زیادی نیز درگیر است. اولین و بزرگ‌ترین مشکل نیز هزینه‌های زیاد نگهداری و مداوای حیوانات است. محجوب می‌گوید: اتاق معاینه نداریم و از اتاق گربه‌ها استفاده می‌کنیم از کمترین امکانات بیشترین استفاده را می‌کینم. تمام حیوانات این مرکز عقیم سازی می‌شوند و هر قیم سازی حداقل ۲۰۰هزار تومان هزینه دارد.

وی تاکید می کند که از اصلیترین نیاز‌های این پناهگاه داشتن اتاق مربوط به پرندگان شکاری تحت مداوا است.  بعد از آن بتون ریزی محل نگهداری سگها واتومبیل برای حمل حیوانات به کلینک برای این پناهگاه مهم است.

.

پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

علاوه بر خانم حجازی که در همه جا همراه محجوب است یک کارگر به صورت تمام وقت و یه نفر به صورت نیمه وقت در این مجموعه فعالیت دارند.

مشکلات شدید مالی

با توجه به مساحت و پرسنل پناهگاه، کار بزرگی در جریان است و به گفته محجوب حداقل سالی ۴۰۰ سگ به اینجا آورده می‌شود بخشی از آن‌ها مداوا و برای یافتن خانواده ای مناسب برای آنها تلاش می شود. برخی نیز تلف می‌شوند و یک تعدادی هم که بیماری مزمنی مثل بزرگ شدن قلب دارند اطمینان نمی‌کنیم که به کسی واگذار کنیم. بعضی از این حیوانات تا آخر عمر به دلیل معلولیت وپیری مفرط نیازبه مراقبت دائم دارند.

این فعال حامی حیوانات می گوید: بسیار در مضیقه مالی هستیم. اگر کسی پولی را اهدا می‌کند نگاه می‌کنیم که کدام کار در اولویت است: خرید دارو، تکمیل ساختمان، تامین هزینه عمل جراحی، دستکش، الکل، پنبه .

.

 پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

۴۰۰ هزار تومان پول نان

همچنین بحث مهم تامین غذا یکی از اصلی ترین هزینه ها است به طور مثال ماهانه یک و نیم تن گوشت خریداری می شود و فقط هزینه تهیه نان این مرکزبه طور متوسط ۴۰۰هزار تومان می شود.

بخش بزرگی با این فعالیت‌ها به کمک مردمی که علاقمند هستند تامین می‌شود، مثلا خانمی هزینه ساخت ساختمان درمان را پرداخت کرده است.

از برخی از مردم ناراضی است. کسانی که به ظاهر خود را حامی حیوانات نشان می‌دهند اما در عمل همکاری دیده نمی‌شود یا کسانی که قول کمک می‌دهند اما بد قولی می‌کنند.

شاید به همین دلیل باشد که می‌گوید: با کسانی که زندگی خودش را می‌گذارند برای این کار همکاری می‌کنم. با کسانی که دنبال شو هستند هیچ میانه‌ای ندارم. ما در وسط رئالیتی زندگی می‌کنیم وسط همه این واقعیت‌ها. دوست دارم که حیوانات را نجات بدهم. نمی‌خواهم کسی ازمن بت بسازد.

وی ادامه می دهد: با صداقت کار می‌کنیم اما آنطور که باید قدر ما دانسته نمی‌شود. کمک کنند تا ما کار را بهتر انجام بدهیم.

سازمان محیط زیست هزینه درمان حیواناتش را نمی دهد

البته کمی از سازمان محیط زیست گلایه دارد. از اینکه حمایتی از طرف آن‌ها صورت نمی‌گیرد: برای پرنده‌هایی که ادارات محیط زیست شهرستان‌ها به ما تحویل دادند هزینه های زیادی برای مداوا انجام داده ایم اما کمکی به ما نشده است.  علاوه بر این حیوانات حیات وحش نیاز به مکان متفاوتی دارند. باید یک اتاق با شرایط پرواز هم داشته باشند.

محجوب می گوید: به دلیل حضورسگ و گربه در این مرکز شرایط استقرار در اینجا را ندارند و این کار باعث وارد شدن استرس به آن‌ها می‌شود و به همین دلیل دو عقاب که مراحل درمان را طی کردند حالا در خانه والدینم هستند.  در آخرین مورد مربوط به حیات وحش یک بچه عقاب که از ناحیه بال تیر خورده بود در حال مداوا بود.

.

پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

ساخت فیلم مستند از پناهگاه

حتی یک فیلم مستند نیز توسط عباس سندی فیلمساز رشتی به نام پناهگاه ساخته شده است و جز ۱۱ فیلم بر‌تر جشنواره فجر انتخاب شده و در جشنواره فیلم فجر امسال نمایش داده می‌شود.

جلب دوستداران حیوانات

اما برای حمایت بیشتر دوستداران حیوانات و حضور مهمانان در مرکز برنامه‌هایی در راه است: در حال حاضر به دلیل ساخت و ساز فنس‌ها باز شده و فعلا امکان حضور مهمان وجود ندارد اما تا یک ماه دیگر شرایط بهتر خواهد داشت.

محجوب البته از برخی نیز ناراحت است و می‌پرسد: چرا باید توهین کسانی که خودشان را حیوان دوست‌تر از ما می‌دانند تحمل کنیم؟

وی می‌گوید چرا برای هر کمکی باید انتظار گشت و گذار در محوطه را داشته باشند. این افراد باید درک کنند که این محیط محل زندگی من نیز است.  کسی هم آمده و با حیوان مریض خودش ۱۰۰هزار تومان پول داده و‌‌‌ مثلا همان روز هزینه تمام شده در کلینیک ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. پول غذا هم که داده ‌نمی شود انگار که این حیوانات فتو سنتز می‌کنند. یا اینکه در زمان آمدن و تحویل حیوان زخمی تاخیر می کنند  و یکی از همین تاخیرها و ساعت های انتظار وی باعث شد که وی نتواند کادوی تولد همسرش را تهیه کند.

محجوب می گوید: شکست ما شکست حیوانات است. آیا باید زندگی از آنچه که هست برایمان سخت‌تر باشد؟ زندگی به اندازه کافی سخت است. من دیدم کسی در این جامعه اینکار را نمی‌کند و لازم است که این کار انجام شود هم اینجا است که معنی جمله من تکنوکرات هستم مشخص می‌شود. می‌گوید از شعار فراری و به دنبال عمل هستم.

وی که حتی طلاهای خودش را برای دیوار کشی اینجا خرج کرده است می‌گوید: بیشتر از این دیگر چیزی ندارم که بفروشم. اما ۷ ماه است که در حال ساخت۴ اتاق هستم.  حتی با وجود مشکلات مالی در غذای آن‌ها صرفه جویی نمی‌کنیم اما به خودمان سخت می‌گیریم.

محجوب در مورد واکسیناسیون نیز می گوید: واکسن گربه دو نیم برابر سگ است. که سالی یکبار باید زده می‌شود. چون زندگی گروهی است، واکسن بسیار مهم است. پول واکسیناسیون سالانه آن‌ها فقط ۱۵۰ هزار تومان هزینه دارد. واکسیناسیون حیثیت اینجا نامیده می‌شود. هرچقدر هم غذا بخورند اما اگر واکسن نزنند فایده‌ای نخواهد داشت. انگل زدایی نیزباید بسیار توجه شود. قرص‌هایی مورد استفاده نیز اغلب از جمهوری چک و فرانسه است که به طور مثال باید به یک سگ ۲۵ کیلویی ۲ تا و نصفی بدهیم هر دو ماه و نیم یکبار داده شود.

.

 پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

 این حامی حقوق حیوانات می‌گوید: کار اینجا عشق، تخصص، مدیریت و دلسوزی می‌خواهد.

وی ادامه می‌دهد: اگر حیوانی می‌میرد و دیگر همکاران برایش گریه می‌کنند می‌گویم که گریه نکن چون ما یک دقیقه هم برایش کوتاهی نکردیم.

بعضی‌ها را در همین رشت درمان می‌کنیم و آنهایی که در اینجا قابل درمان نیستند به کرج  یا تهران برده می‌شوند. بیمارستان  مرکزی دامپزشکی کرج مرکز معتمد محیط زیست است. ‌ام آر‌ای و اسکن مغز در رشت وجود ندارد و به دانشگاه تهران برده می‌شود.

 می‌گوید افراد زیادی در این پناهگاه را زده‌اند و خواسته‌اند تا بمانند و کمک کنند اما هیچ کدامشان تحمل نکرده‌اند به جز آناهیتا حجازی.

تاثیر عشق برادر به حیوانات در انتخاب شغل خواهر

حجازی نیز خود از علاقمندان حیوانات است در شهریور ۹۱ در اینجا مشغول به کار شده است. می گوید:  فشار روانی اینجا خیلی بالا است. گاهی ممکن است ساعت ۱۰ تا ۴ در کلینیک درگیر باشیم.  حجازی در مورد دلایل علاقمندی خود به این کار می‌گوید:

.

پایگاه خبری تحلیلی گیلانشهر

.

برادرم عاشق حیوانات بود همیشه غذا می‌خرید و به تمام سگ و گربه‌هایی که می‌شناخت غذا می‌داد آرزو داشت یک پناهگاه برای حیوانات بی‌سرپرست داشته باشد. متاسفانه سال ۸۴ برادرم را ازدست دادم و همیشه به خانم محجوب می‌گویم که اگر برادرم بود مطمئنا شما هیچ مشکلی نداشتید و کارهای فنی اینجا را انجام می‌داد چون گاهی مثلا پیدا کردن برقکاری که از سگ‌ها نیز نترسد مشکل است. می‌گوید تا زمانی که من زنده ام در اینجا می مانم.

گفتگو و عکاسی ما تمام می شود و آنچه که بیش از همه مشخص است عشق به کار است.اما طبیعتا آن چیزی که می تواند در این روزها به  وضعیت کمک کند کمک برای تکمیل ساخت و سازها است تا وضعیت سرپناهاهی اصلی این حیوانات آسیب دیده  شرایط بهتری پیدا کند.

(خلاصه ای از این گزارش در روزنامه همشهری منتشر شده بود)

منبع: گیلانشهر / مریم صابری

عکس ها:راما موسوی

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=16586

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.