05:17

1403/04/24

بازیهای محلی روستای جیرگوابر قسمت چهارم هفت سنگ بازی

9g61w0zzczbggprsus-300x174

صبح رانکوه/ اهداف کلی: ایجاد روحیه همکاری و مهارت در نشانه گیی و سرعت

اهداف جزیی: ایجاد رقابت سالم و تمرکز حواس

تعداد بازیکن: ۴ الی ۱۰ نفر

سن بازیکن: ۷ الی ۲۰ سال

ابزار لازم: سنگ یا توپ

در این بازی مهیج، افرد به دو گروه مساوی تقسیم می شوند و هر تیم فردی را به عنوان سرگروه انتخاب می کند. یک گروه در فاصله معینی از هفت سنگی که روی هم چیده شده است، می ایستد تا به نوبت با توپ یا سنگ، هفت سنگ مقابل که روی هم چیده شده است را مورد هدف قرار داده ( البته رایج است که به جای هفت سنگ، از هفت آجر روی هم استفاده می کنند).

یکی از اعضای گروه دوم در پشت هفت سنگ منتظر است که با برخورد سنگ به هدف و ریزش آن، به دنبال اعضای گروه اول برود و با دنبال کردن آنها و دور کردن آنها از چیدن مجدد سنگ ها روی هم جلوگیری کند، چرا که اعضای گروه اول در صورت موفق بودن به چیدن مجدد سنگ ها روی هم علاوه بر اینکه بار دیگر می توانند، آنها نشانه گیری کنند از امتیاز هم برخوردار می شوند.

در صورتی که بازیکنی گروه دوم پس از ریزش سنگ ها با نشانه گیری دقیق به دنبال اعضای گروه اول برود و یکی از اعضا را بگیرد، این بازیکن از این دور مسابقات حذف می شود و در همین حین باید حواس او به سایر بازیکنان گروه اول باشد تا سنگ ها را روی هم نچینند که از امتیاز مجدد برخوردار شوند.

این بازی در روستای ما دیگر  روستاها بسیار رایج بوده است ولی اکنون از رونق افتاده است و جای خود را به بازی های بی نتیجه و حتی می توان گفت مضر کامپیوتری داده است،

همچنین بازی هفت سنگ در تابستانها که اوقات فراغت بچه ها محسوب می شد و یا ایام نوروز و شب های ماه رمضان بعد از افطاری بیشتر بازی صورت می گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *