19:08

1403/02/31

بازیهای محلی روستای جیرگوابر قسمت پنجم تخم مرغ (مرغانه جنگ) بازی

g85g-300x258

یکی از بازی هایی که از قدیم به خصوص در ایام عید نوروز رواج بسیار داشت تخم مرغ جنگی بود . علت اینکه در این فصل این بازی رواج زیادی داشت این بود که به بچه ها تخم مرغ عیدی می دادند . (البته این بازی را بزرگتر ها هم انجام می دادند.)

روش بازی :

به گزارش خبرنگارصبح رانکوه،این بازی دو نفره انجام می شود ، بدین صورت که یکی از بازی کنان یک تخم مرغ (مرغانه)را داخل مشت خود طوری نگه می دارد که مقداری از نوک یا ته تخم مرغ از لای انگشت شصت و نشانه بیرون باشد . نفر مقابل نیز باید با تخم مرغ (مرغانه)خود به تخم مرغ (مرغانه)نفر اول طوری ضربه بزند که ترک بردارد . اگر پس از زدن تخم مرغ ، تخم مرغ نفر اول شکست ، تخم مرغ او را میگیرد اما اگر تخم مرغ خودش شکست باید به طرف مقابل تخم مرغ را بدهد .

تذکرات :

چنانچه پس از زدن ضربه هیچ یک از تخم مرغ ها ترک نخورد ، جای نفرات عوض می شود.( یعنی نفر دوم تخم مرغ را نگه میدارد و نفر اول ضربه می زند .)
اگر نفر اول ته تخم مرغ را نگه دارد نفر دوم هم باید با ته تخم مرغ ضربه بزند .و چنانچه نفر اول نوک تخم مرغ را نگه داشت نفر دوم نیز باید با نوک تخم مرغ ضربه بزند .
این بازی میتواند با تخم سایر حیوانات مانند تخم بوقلمون ، غاز و اردک و … انجام گیرد .
یادم هست افراد برای آنکه تخم مرغ سفت تری را انتخاب کنند ، با آن به نوک دو دندان جلو خود ضربه می زند. (حالا چگونه از روی صدای تولید شده متوجه سفتی تخم مرغ می شدند را باید خودتان کشف کنید

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *