05:26

1402/09/15

بازیهای محلی روستای جیرگوابر قسمت سوم آکولاماربازی

65456520f-300x211

صبح رانکوه:  اعضای شرکت کننده در این بازی دو نفر می باشند، به این ترتیب که اول چاله ای را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر حفر می کنند  ابزار لازم که شامل دو چوب یکی کوچک و دیگری بزرگ می باشد را مهیا و آماده می کنند، چوب بزرگ به اندازه ۲۰ سانتی متر و چوب کوچک به اندازه یک متر می باشد.

چوب کوچک را روی چاله ای که حفر شده قرار می دهند و کسی که بازی را شروع می کند چوب بزرگ را به دست می گیرد و چند بار آن را به زمین می زند که نشان از اعلام آمادگی است و نفر دیگر  در فاصله ای نسبتا دور و در مقابل نفر اول می ایستد  و منتظر است که چوب کوچک توسط نفر اول به هوا پرتاب شود.

پس از آن که چوب کوچک به سمت هوا پرتاب شد، دو حالت پیش می آید، یا نفر دوم می تواند چوب کوچک را در هوا دریافت و مهار کند، که در این صورت نفر اول می سوزد و دیگر نمی تواند پرتاب کند و باید جای خود را با نفر دوم تعویض کند؛ اما اگر نفر دوم نتواند چوب را در هوا مهار کند و چوب روی زمین بیفتد، نفر دوم چوب را از روی زمین بر می دارد و به طرف نفر اول که در کنار چاله حفر شده منتظر است پرتاب می کند.

باز هم در این موقعیت دو حالت پیش می آید؛ حالت اول اینکه اگر نفر اول، چوب پرتاب شده از سوی نفر دوم را با چوب بزرگی که در کنار چاله حفر شده است، نتواند ضربه بزند و پرت کند، او می سوزد و جای خود را با نفر دوم تعویض می کند اما حالت دوم اینکه اگرچوب پرتاب شده از سوی نفر دوم را نفر اول با ضربه ای از شعاعِ به مرکزیت چاله حفر شده به اندازه چوبی که در دست دارد پرتاب و چوب کوچک را دور کند، نفر اول با چوبی که در دست دارد از چاله تا مکانی که چوب کوچک پرت شده است را اندازه می کند و اگر تعداد آن به ۱۰ وجب رسید(هر وجب= یک چوب برزگ) نفر اول یک جان می گیرد و اگر به ۱۰ وجب نرسید، تعداد وجب ها ذخیره می شود و در مرتبه دومی که پرتاب می کند و وجب می کند با قبلی جمع می کند و در این صورت هم اگر تعداد وجب ها به ده رسید، نفر اول یک جان می گیرد. نفر اول به تعداد جان هایی که می گیرد در صورت از سوختن، می تواند به بازی ادامه دهد.

لازم به ذکر است که این بازی در روز طبیعت(۱۳بدر) به وفور در فضای باز و طبیعت روستای جیرگوابر توسط خانواده ها اجرا می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *