• امروز : چهارشنبه - ۲۶ خرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : 7 - ذو القعدة - 1442
  • برابر با : Wednesday - 16 June - 2021
2

بازسازی دوبارۀ یک فرصت

  • کد خبر : 58896
  • ۱۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
بازسازی دوبارۀ یک فرصت

هر انتخاباتی یک فرصت تازه است ، فرصتی که می تواند با درک صحیح و نگاه هوشمندانه تبدیل به یک موفقیت بزرگ در راه رسیدن به اهداف متعالی و یا حداقل گامی به جلو باشد در رفع موانع ، مشکلات و تنگناههایی که بی شک برای هر ملتی در زمینه های اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی […]

هر انتخاباتی یک فرصت تازه است ، فرصتی که می تواند با درک صحیح و نگاه هوشمندانه تبدیل به یک موفقیت بزرگ در راه رسیدن به اهداف متعالی و یا حداقل گامی به جلو باشد در رفع موانع ، مشکلات و تنگناههایی که بی شک برای هر ملتی در زمینه های اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و…. وجود دارد .

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه به نقل از فصلنامه آوای املش، ملت ایران در بهاری که پشت سرگذاشت ، بهار دیگری خلق کرد ، گفتمان جدیدی را در داخل و در سطح نظام بین الملل باز آفرینی کرد . اما همزمان دولت آمریکا یعنی دونالد ترامپ وارد خاورمیانه شد و در حالیکه در ظاهر گفتمان صلح را برای خاورمیانه نوید می داد اما در واقع امر با امضای معاهدات و سندهایی که سود سرشار اقتصادی را نسیب این کشور می کرد از گفتمان جنگ در منطقه حمایت کرد . این نمایش کمدی – تراژدیک یعنی برای خاورمیانه جنگ و ویرانی و دربه دری و بیکاری و آوارگی ، اما برای آمریکا منافع هنگفت اقتصادی و ادامۀ فعالیت کارخانه های تسلیحاتی ، اشتغال ، زندگی و امید .

به تعبیری که گویا به واقعیت نزدیک تر باشد در دنیای فرا حقیقتی که در آن قرار گرفته ایم سیاستمداران گاهاً سخنان دروغ را آنچنان محکم و صریح بر زبان می رانند که ملت در باور خود دچار تزلزل و تردید می شود ، وانگهی با این اوضاعی که برای خاورمیانه ترسیم کرده اند جنگ جهانی دیگری در پی نخواهد بود چرا که در میانۀ جنگ فرسایشی و ویرانگری که مدام در قسمتی از خاورمیانه تکرار می شود و هر کدام از کشورهای بزرگ صنعتی دنیا در میانۀ این کارزار سهم خود را از این میان طلب می کند و منافع  کشورش را تعقیب می کند ضرورتی برای ایجاد جنگ در سرزمین و خانه خود و حریف نمی بیننند که حریف را در همین جا با دیپلماسی قوی می توانند به زانو در بیاورند و … چه آشفته بازاری شده است! از یک طرف اسلحه و مهمات جنگی را در قلب خاورمیانه تزریق می کنند و از طرف دیگر پشت میزهای مزاکره به ظاهر گفتمان صلح را تعقیب می کنند … و اما در چنین شرایطی کسی باید سکان ادارۀ کشور را در دست بگیرد که در نظام سیاسی پیش رو و در متن خاورمیانه ، با تدبیر ، با عقلانیت با اعتدال ، با گفتمان برابری و حق برخورداری از امنیت و آزادی برای تمام ملت ها و فرق و مذاهب ، کشتی نجات را به سرمنزل درستی هدایت کند و ضمن تأکید بر منافع ملی کشورما و دفاع از تمامیت ارضی ما ن  بر صلح پایدار در منطقه وجهان تأکید بورزد .

ما اما در داخل انتخابات شوراها را در شهرها و روستاها پشت سرگذاشتیم ؛ انتخاباتی که به حق می تواند بال پروازی باشد برای دولتی که در داخل با مشکلات اقتصادی و در سطح بین الملل با چالشهای بزرگ سیاسی دست به گریبان است ؛ چرا که انتخاب درست یعنی فرض اینکه خانه امن است و باید پا در محاسبات و گفتگوههای نظام بین الملل بگذارد که بی شک گریزی از آن نیست …

در بحث انتخابات شوراها حرفهای زیادی گفته شد و برنامه های متنوعی ارائه شد؛ من اما فکر می کنم برای ملتی که دارد پله های دموکراسی و مدنیت را با افتخار طی می کند خیلی وقتها بهترین جواب در فرداهای دور نیست ، در برنامه های آنچنانی که تنها بخت نشستن در ورقه های سفید را پیدا می کنند نیست ، بلکه پیش روی ماست ، جلوی پایمان ، با اولین نگاه و اولین حرکت می توانیم لمسش کنیم ، درکش کنیم … طرح دوباره و حتی چند بارۀ مشکلاتی که مردم خود در بطن این مشکلات زندگی می کنند و بهتر از هرکس دیگری آن را می شناسند چارۀ کار نیست . برای شهر کوچکی مثل املش ما ابتدا باید آنچه که زیر پایمان ریخته را جمع کنیم ، بعد با خیال آسوده تری به فردا و فرداهای دورتری فکر کنیم .

یک نمونۀ بارز این مشکل که هرروز به عینه شاهد آن هستیم و سماجتش را برای استمرار و همنشینی و همراهی با ما آنقدر تکرار کرده که متأسفانه چشمهای ما دارد به این همنشینی عادت می کند و انگار که چیز عجیب و غریبی نیست و گوشهای مسئولین امر هم گویا با طرح چند و چندین بارۀ آن خوگرفته است و براساس نواخت همیشگی و آرام این آهنگ عزمی جهت رفع آن مشاهده نمی شود و همتی صورت نمی گیرد و آستینی بالا نمی رود ! یعنی ساماندهی زباله ها در سطح شهر املش تا به این حد مشکل و دور از ذهن است !

تجمع و انباشتگی زباله و جمع آوری گاه به گاه آن در گوشه گوشۀ این شهر قابل رؤیت است و یکی از آن معضلاتی است که بودنش نوعی توهین به موجودیت خودمان است ، به هویت شهر تاریخی ریشه دار ما و نادیده گرفتن شعور مردمی است که غیر از نظاره گر بودن و اندوه به دل گرفتن چارۀ دیگری ندارند !

 

یکی از این تجمعات نامناسب زباله که آزرده خاطرمان می کند جنب خانۀ تاریخی جلال خان صوفی املشی است ؛ یعنی همان جایی که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را هر سال برای دیدن این شهر و پیشینۀ تاریخی اش به املش می کشاند . گردشگرانی که براساس شنیده ها و دانسته هایشان بار مشکلات سفر را به جان می خرند تا شاهد دیرپایی و ایستادگی بنیانهای کهن شهری در مقابل هجوم بی دریغ شهر نشینی باشند که ما هر روز و شب رؤیای نابودی اش را در ذهن می پرورانیم !

وجود این معضلات پیش پا افتاده در گوشه گوشۀ شهر آیا غیر از این است که ما حرفهای بزرگی برای گفتن داریم اما عمل های کوچک ؟!

و مگر نه اینکه اگر امروز برای شهرمان چاره اندیشی درستی نداشته باشیم مسلماً فردا دیر خواهد بود چرا که فردا مشکلات خودش را دارد و زمان ، سرمایه و همت دیگری می طلبد ؟!

برای منتخبین شورای شهرمان آرزوی موفقیت دارم ، باشد که در چهار سال آینده عملکردشان بهترین مبلغ و مشوق برای حضور دوباره شان در اتاق فکر شهرداری املش باشد . و این میسر نیست مگر اینکه هدفها همه در یک راستا تمرکز یابد و آنهم آبادانی شهر املش و رفع مشکلات و موانع آن و البته نیکوتر خواهد بود اگر متولیان امور در سطح شهر املش برای انتخابات دیگر چاره اندیشی کنند تا از هر گونه تخلفی ( که نمونۀ بارز آن خرید آرا است ) در زمان انتخابات جلوگیری کرده و فرصتهای برابری را برای تمام کاندیداها فراهم کنند . با ارائۀ سیستم و راهکار درست در سطح منطقه این کار شدنی و چندان دور از دسترس نیست . با امید به فردای بهتر که بی شک متعلق به فرزندانمان خواهد بود. برای خوشبختی فردای زندگیشان درسلامت خانه، شهر و وطنمان بکوشیم تا فردا شرمنده نباشیم و مورد بازخواست قرارنگیریم .

احترام پورمحمدی املشی

منبع: فصلنامه آوای املش

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=58896

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.