06:50

1403/05/02

بابیش از 52 درصد آرا اردوغان دوازدهمین رییس‌جمهور ترکیه شد

374059_363

به گزارش صبح رانکوه به نقل از  احرارگیلاعلام نتایج انتخابات ترکیه نتایج اولیه شمارش بیش از ۹۵ درصد از آرای ریخته شده به صندوق ها حاکی است اردوغان در مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا موفق به کسب عنوان نخستین رییس جمهور منتخب ترکیه شده است.

اکمل الدین احسان اوغلو رقیب اصلی اردوغان با کسب بیش از ۳۸ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفته و صلاح الدین دمیرتاش نامزد مورد حمایت کردها نیز با کسب حدود ۱۰ درصد آرا در جایگاه سوم قرار گرفته است.

با این نتایج اردوغان به احتمال فراوان در مرحله نخست فاتح انتخابات ریاست جمهوری محسوب می شود. نتایج اولیه رسمی فردا (دوشنبه) از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام خواهد شد.

 در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه قریب به ۳۹ میلیون نفر از ۵۳ میلیون واجد شرایط شرکت در انتخابات رای داده اند که از این میزان اردوغان موفق به کسب حدود ۱۹ میلیون و ۸۰۰ هزار  رای شده است.

احسان اوغلو رقیب اصلی اردوغان نیز که مورد حمایت احزاب لاییک مخالف حکومت اردوغان است، توانست با کسب حدود ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار رای ۳۸٫۳ درصد  آرا را از آن خود کند و دمیرتاش نامزد مورد حمایت کردها نیز با کسب بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار رای موفق به کسب ۹٫۶۵ درصد آرا شد.

احسان اوغلو رقیب اصلی اردوغان پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات با تبریک به اردوغان بابت پیروزی در انتخابات ابراز امیدواری کرد که این انتخابات و نتایج آن به نفع دموکراسی در ترکیه باشد.

بدین ترتیب پرونده نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری ترکیه با پیروزی اردوغان در مرحله نخست بسته شد و رجب طیب اردوغان در ۵ سال آینده رییس جمهور ترکیه خواهد بود.
اردوغان پیشتر از امکان اصلاح قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی ترکیه از سیستم پارلمانی به سیستم ریاستی یا نیمه ریاستی خبر داده است.

مخالفان سیاسی اردوغان از این تغییر ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده اند این کار به بسط قدرت اردوغان در ترکیه و ایجاد محدودیت های بیشتر برای آزادی های سیاسی و اجتماعی مردم و احزاب مخالف حکومت خواهد انجامید.

از نکات جالب توجه در انتخابات ریاست جمهوری این است که اردوغان موفق شد در شهر یوزگات که زادگاه اصلی خانواده احسان اوغلو مهم ترین رقیب انتخاباتی اش بود با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا از احسان اوغلو پیشی بگیرد و نامزد مورد حمایت احزاب مخالف حزب حاکم ترکیه در شهر خود موفق شد تنها ۳۳ درصد آرای مردم را کسب کند.

در شهر سوما نیز که دو ماه پیش حادثه انفجار معدن اعتراضات گسترده ای را علیه دولت ترکیه و اردوغان به همراه داشت ۵۰ درصد از شرکت کنندگان در انتخابات به رقیب اردوغان و ۴۷ درصد نیز به اردوغان رای دادند.

اردوغان در شهر خود “ریزه ” موفق به کسب ۸۰ درصد از آرای شرکت کنندگان در انتخابات شد.

میزان مشارکت در انتخابات ترکیه بیش از  ۷۲ درصد بوده است که رقم بالایی محسوب می شود.

این نهمین پیروزی متوالی حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات مختلف در ۱۲ سال گذشته است. در ۱۲ سال گذشته حزب حاکم ترکیه توانسته است در ۳ انتخابات سراسری، سه انتخابات شوراها و شهرداری ها (محلی) و دو رفراندوم به پیروزی برسد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *