• امروز : سه شنبه - ۱۶ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 3 - جماد أول - 1443
  • برابر با : Tuesday - 7 December - 2021
2

ایستادگی دیروز، عزت امروز و تعالی فردا

  • کد خبر : 8356
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۷
ایستادگی دیروز، عزت امروز و تعالی فردا

امروز هفته دفاع مقدس آغاز می شود، فرزندان ایران اسلامی در هشت سال جنگ نابرابر که رژیم بعث عراق به ایران تحمیل کرده بود دلاورانه ایستادگی کردند تا سرافرازی و عزت برای مردمان این مرز و بوم به ارمغان آید و آیندگان با احساس امنیت و آرامش بیشتر در راه آبادانی و پیشرفت گام بردارند. […]

امروز هفته دفاع مقدس آغاز می شود، فرزندان ایران اسلامی در هشت سال جنگ نابرابر که رژیم بعث عراق به ایران تحمیل کرده بود دلاورانه ایستادگی کردند تا سرافرازی و عزت برای مردمان این مرز و بوم به ارمغان آید و آیندگان با احساس امنیت و آرامش بیشتر در راه آبادانی و پیشرفت گام بردارند.

 صبح رانکو: دفاع در لغت به مفهوم عقب راندن و پس زدن است. دفاع مقدس به مجموع مجاهدت ها، حماسه ها و پایمردی های ملت مسلمان ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در هشت سال تهاجم رژیم بعث عراق به ایران اسلامی، گفته می شود.

نظام نوپای جمهوری اسلامی با مبارزه ی بی امان مردم بپاخاسته ی ایران و رهبری های هوشمندانه ی امام خمینی به پیروزی رسید و رژیم پهلوی سرنگون شد؛ دشمنان داخلی و خارجی با توطئه و دسیسه چینی های بسیار سعی در براندازی این نظام داشتند که با مقاومت ملت ایران روبه رو شدند.

یکی از ترفندهای دشمنان این مرز و بوم تشویق و تحریک صدام حسین رییس جمهوری وقت عراق، برای آغاز جنگی ویرانگر و تجاوز به خاک ایران بود، صدام با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر در برابر دوربین های تلویزیونی و مطرح کردن ادعاهای واهی درباره ی اختلاف های مرزی با ایران در سی و یکم شهریور ۱۳۵۹ هجری خورشیدی به مرزهای غرب و جنوب حمله کرد.

فراخوان امام خمینی و واجب شمردن جهاد و لزوم دفاع از وطن، سبب شد تا قشرهای مختلف مردم به همراه برادرانشان در نیروهای مسلح، با ایمان به هدفی مقدس و عزمی راسخ در برابر ماشین جنگی صدام صف آرایی کنند و آن را به عقب برانند.

هشت سال دفاع مقدس مردم مسلمان و انقلابی ایران با فراز و نشیب های زیادی همراه بود، اما پایمردی و حقانیت آنان سبب شد تا لحظه ای از پای ننشینند و ناامید و مایوس نشوند. عملیات های موفق و افتخارآفرینی چون فتح المبین، بیت المقدس، والفجر ۸ و کربلای ۵ در کارنامه ی عملیاتی رزمندگان اسلام نشان از شجاعت و دلاوری های فرزندان ایران دارد.

مدافعان شجاع وطن در هشت سال دفاع مقدس ۶۰ عملیات جنگی را انجام دادند و پیروزی های بزرگی را به ارمغان آوردند، عملیات هایی که با نام ائمه اطهار مزین شده بود.

دفاع جانانه و رشادت های بی نظیر سربازان پیر جماران، صدام و حامیانش را که خود آغازگر این جنگ بودند، وادار کرد بدون دستیابی به هیچ یک از هدف هایشان، شرایط ایران را برای صلح بپذیرند و بدین ترتیب ایران در تیر ۱۳۶۷ هجری خورشیدی قطعنامه ی ۵۹۸ سازمان ملل را پذیرفت و سازمان ملل در بیست و نهم مرداد ۱۳۶۷ آتش بس اعلام کرد.

بررسی دستاوردها و نتیجه های هشت سال دفاع مقدس گواه این حقیقت است که ایران پیروز این جنگ نابرابر بوده، چراکه دشمن متجاوز در دستیابی به اهدافش ناکام ماند و در مقابل ایرانیان با دستانی خالی توانستند ماشین جنگی صدام را که با پشتوانه ی حمایت های کشورهای سلطه گر تجهیز شده بود، متوقف کنند و اجازه ی تصرف ذره ای از خاک میهنشان را به بیگانگان ندهند.

خاویر پرز دکوئیار دبیر کل سازمان ملل پس از بررسی مستندات و ادله ی جمهوری اسلامی ایران و عراق، صدام را به عنوان تجاوزگر و آغازگر جنگی نابرابر معرفی کرد که این موضوع یکی از شرایط و خواسته های جمهوری اسلامی ایران بود.

ایران در این جنگ تحمیلی با تقدیم۱۹۰ هزار شهید، ۶۷۲ هزار جانباز و ۴۲ هزار آزاده، توانست با همه قدرت و توان از موجودیت و یکپارچگی سرزمین خود دفاع کند و درسی فراموش نشدنی را به همه ی دشمنان بدهد که ایرانیان هرگز اجازه نخواهند داد تا بیگانه ای قدم بر خاک میهنشان بگذارد.

هشت سال جنگ تحمیلی هر چند آسیب های فراوانی را به ملت ایران وارد ساخت، اما در نهایت بر اقتدار ایران افزود و حاکمیت از انسجام و ثبات بیشتری برخوردار شد و جایگاه ویژه ای را در نظام سیاسی منطقه و جهان کسب کرد. دشمنان ایران نه تنها نتوانستند جمهوری اسلامی را با تحمیل این جنگ، مهار کنند بلکه ایران پس از جنگ با قدرت و بالندگی بیشتر به پیشرفت خود ادامه داد.

رهبری و مدیریت امام خمینی، پشتیبانی یکپارچه ی مردم از نظام، وحدت، همبستگی ملی و شیوه ی مدیریت جهادی جبهه از جمله رمزهای پیروزی ایران در این دفاع مقدس بود.

سالروز آغاز جنگ تحمیلی به پاس دلاورمردی ها و حماسه سازی های مدافعان وطن، از ۳۱ شهریور تا ششم مهر با نام هفته ی دفاع مقدس گرامی داشته می شود و عنوان ها و محورهای تبلیغی این هفته در جهت بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد آن با شعار محوری «ایستادگی دیروز، عزت امروز، تعالی فردا» اعلام و معرفی شد:

**دوشنبه سی و یکم شهریور: رزمندگان، نیروهای مسلح، صلابت و اقتدار؛ محورتبلیغ: روز رژه، به نمایش گذاردن اقتدار، توانمندی، خلاقیت، رشادت و شهامت نیروهای مسلح.

**سه شنبه یکم مهر: سربازان، جوانان، علم و فناوری؛ محور تبلیغ: پاسداشت سربازان و گرامی داشت نقش جوانان در تولید علم و فناوری و مقابله با تهدیدات دشمن و روز بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی.

**چهارشنبه دوم مهر۹۳: دفاع همه جانبه، بصیرت، مدیریت جهادی؛ محور تبلیغ: توجه به اهمیت پدافند غیر عامل با بصیرت و فرهنگ اسلامی.

**پنج شنبه سوم مهر۹۳: شهیدان، ایثارگران، زنان اسوه های مقاومت و ایثار؛ محور تبلیغ: روز غبارروبی و عطر افشانی مزار شهدا و تجلیل از ایثارگران، جانبازان و مصدومین شیمیایی و بزرگداشت نقش زنان، اسوه های مقاومت و ایثار.

**جمعه چهارم مهر ۹۳: ولایت، فرهنگ اسلامی، خانواده، معنویت و سلامت؛ محور تبلیغ: با عنایت به رهنود های مقام معظم رهبری مبنی بر نقش خانواده در حفظ فرهنگ و ارزش های اسلامی، الگوهای موفق عفاف و حجاب در صیانت از انقلاب اسلامی، روز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س)، توجه به نماز جمعه و جماعات و پرداختن به ورزش همگانی.

**شنبه پنجم مهر ۹۳: نکوداشت فرماندهان، جهادگران، پیش کسوتان؛ محورتبلیغ: روز شکست حصر آبادان با نکوداشت فرماندهان، جهادگران، پیش کسوتان دفاع مقدس و تقدیر از حماسه آفرینان عملیات ثامن الائمه(ع).

**یکشنبه ۶مهر ۹۳: عزت و پایداری، وحدت ملی، استکبارستیزی؛ محور تبلیغ: ایستادگی با تأسی از عزت و غیرت ملی در مقابله با ترفندهای استکبار جهانی و صهیونیست بین الملل.

برگرفته از: کتاب آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=8356

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.