اولین نشست مقدماتی در خصوص تمهیدات لازم جهت تشکیل انجمن مفاخر شهرستان املش روز پنج شنبه مورخه ۸/ ۹/ ۹۷ راس ساعت دوازده در مکان فرمانداری شهرستان املش در حضور جناب دکتر محمودی فرماندار محترم شهرستان املش با شرکت جناب دکتر سید عباس موسوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و جناب دکتر ابراهیم […]

اولین نشست مقدماتی در خصوص تمهیدات لازم جهت تشکیل انجمن مفاخر شهرستان املش روز پنج شنبه مورخه ۸/ ۹/ ۹۷ راس ساعت دوازده در مکان فرمانداری شهرستان املش در حضور جناب دکتر محمودی فرماندار محترم شهرستان املش با شرکت جناب دکتر سید عباس موسوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و جناب دکتر ابراهیم صفری مسئول انجمن مفاخر استان گیلان، خانم احترام پورمحمدی املشی، آقای عباس رسولی، آقای سید رضا میرفندرسکی و آقای حبیب رمضانی در محل فرمانداری املش برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز ؛ در ابتدا جناب دکتر صفری به تشریح تاریخچه انجمن در ایران و استان گیلان پرداختند.ایشان ضمن معرفی انجمن و نقش کلیدی فرماندار و مسئول ارشاد شهرستان در ایجاد بسترهای مناسب جهت فعالیت های انجمن بیان داشتند که با پیوند  زدن فرهنگ گذشته به شرایط حال، مفاخر می توانند الگویی باشند برای نسل حاضر که به قول حافظ:”بشنو که پند پیران هیچت زیان ندارد.”

 

آقای دکتر موسوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اظهار امیدواری کردند که بعضی از مباحث و مسائل می تواند با فعالیت انجمن پایه و اساس علمی و متقن پیدا کرده و به عنوان یک فعالیت فرهنگی فرصت بیان داشته باشد.

آقای عباس رسولی در ادامه به شخصیت افصح المتکلمین می پردازد به عنوان اولین شخصیت تاثر تاثیر گذار فرهنگی که حتی قبل از جمالزاده داستان نویسی ایران را پایه گذاری می کند.

 

میرفندرسکی اظهار داشت:  فعالیت های انجمن یک بازشناسی فرهنگی را موجب می شود و مردم وقتی ریشه فرهنگی خود را بشناسند برای انجام کارهای فرهنگی اعتماد بنفس بیشتری پیدا می کنند.

خانم احترام پورمحمدی املشی به عنوان هماهنگ کننده این فعالیت فرهنگی بیان داشت :انجمن مفاخر فرصتی خواهد بود تا از پتانسیلهای خوب نسل با تجربه گذشته و نسل پویا و جوان امروز به خوبی استفاده شود و بسترهای مناسبی برای فعالیت در زمینه های مختلف فرهنگی برای این افراد فراهم شود. و از آنجایی که تاریخ بومی و محلی ما تاریخ مکتوبی نیست انجمن می تواند با تشکیل جلسات هفتگی به جمع آوری تاریخ شفاهی شهرستان املش همت گمارد.

در ادمه  دکتر محمودی ضمن خوشامدگویی بیان فرمودند که می توانیم شخصیت های علمی و فرهنگی را به افکار عمومی معرفی کنیم.انجمن می تواند به مقوله تمدن کهن شهر املش ورود کرده و در حوزه های مختلف مذهبی، تاریخی، علمی به معرفی افراد و شخصیت ها پرداخته و همچنین آسیب های اجتماعی و فرهنگی در شهرستان مورد مطالعه قرار گیرد.

مصوبات این جلسه که با پیشنهاد فرماندار محترم  صورت گرفت عبارتند از:
۱_انجام دومین نشست انجمن تا پایان سال نودوهفت در سالن میرزا حبیب الله املشی فرمانداری شهرستان املش
۲_ ارائه سخنرانی توسط آقای دکتر نصرالله پورمحمدی املشی استادیار تاریخ دانشگاه بین الملل امام خمینی(ره) قزوین در خصوص تاریخ شهرستان املش
۳_ تهیه یک بانک اطلاعاتی جامع از شخصیت های تاثیر گذار علمی و فرهنگی شهرستان املش.
۴_برگزاری جلسات انجمن بصورت هفتگی و ماهانه در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان املش

این بود شرح ماحصل اولین نشست مقدماتی انجمن مفاخر شهرستان املش
خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار

تهیه خبر: احترام پورمحمدی املشی