رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: امسال ۴۰۵ تن پیله تر ابریشم در گیلان تولید شد.       به گزارش رانکوه نیوز،  اصغر داداش پور با بیان اینکه در مقایسه با سال گذشته ۱۲۸ تن معادل ۱۵ درصد بیشتر است، اضافه‌ کرد: ۴۰۵ تن از این مقدار پیله‌تر ابریشم در گیلان تولید شد. داداش‌پور […]

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور گفت: امسال ۴۰۵ تن پیله تر ابریشم در گیلان تولید شد.

 

 

 

به گزارش رانکوه نیوز،  اصغر داداش پور با بیان اینکه در مقایسه با سال گذشته ۱۲۸ تن معادل ۱۵ درصد بیشتر است، اضافه‌ کرد: ۴۰۵ تن از این مقدار پیله‌تر ابریشم در گیلان تولید شد.

داداش‌پور ادامه داد: از ۹۷۸ تن پیله تر ابریشم ۱۵۷ تن نخ ابریشم تولید می‌شود.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور افزود: درحالی که خرید تضمینی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم امسال ۱۸ هزار و ۱۰۴ تومان تعیین شد بخش خصوصی هر کیلوگرم پیله تر ابریشم را به قیمت توافقی ۳۴ هزار تومان از نوغانداران خرید.

داداش پور با اشاره به اینکه نوغانداری جزء مشاغلی است که سرمایه کلانی را طلب نمی‌کند، اما اعطای تسهیلات برای ایجاد و مرمت جایگاه‌های پرورش کرم ابریشم و کارگاه‌های ابریشم‌کشی خانگی در دستور کار مرکز توسعه نوغانداری کشور قرار دارد، گفت: در سال‌های اخیر در راستای حمایت از نوغانداران بالغ بر ۴ میلیارد تومان تسهیلات به نوغانداران سراسر کشور پرداخت شده است.

پرورش کرم ابریشم از اواسط فروردین هر سال آغاز می شود و پس از یک دوره ۴۵ روزه پیله‌های‌تر ابریشم برداشت و برای تولید نخ به کارگاه‌های ابریشم کشی منتقل می‌شود. مرکز توسعه نوغانداری کشور در رشت مستقر است.