01:29

1403/04/01

اطلاعیه بهداشتی اداره دامپزشکی املش به منظور پیشگیری از بیماری تب سه روزه گاوی

دکتر فلاح دوست، رئیس اداره دامپزشکی املش در گفتگو با خبرنگار رانکوه نیوز، اظهار داشت: بیماری تب سه روزه گاوی نوعی بیماری ویروسی مختص گاو و گاومیش است که در ماه های گرم سال  با افزایش تعداد حشرات و علی‌الخصوص پشه ها که به عنوان ناقل ویروس عامل بیماری محسوب می شوند در جمعیت گاو و گاومیش رخ می دهد و گسترش بیماری به جمعیت پشه های ناقل بیماری وهمچنین جهت بادهای محلی بستگی دارد.

وی افزود: بیماری تب سه روزه گاوی بین انسان و دام مشترک نبوده و به انسان منتقل نمی شود. این بیماری صرفاً از طریق نیش زدن توسط پشه ناقل ویروس به دام انتقال می یابد. تماس مستقیم دام ها با یکدیگر، بزاق و ترشحات دامهای آلوده و وسایل آلوده وغیره، نقشی در انتقال این بیماری ندارند. علائم بیماری به صورت تب، کاهش شیر و متعاقبا لرزش عضلانی،  لنگش و زمین گیری موقت یا دائمی پدیدار می شود. افزایش تعداد تنفس، آبریزش از بینی، دهان و چشم از علائم دیگر این بیماری است و همچنین ممکن است یبوست و اسهال در دام بیمار مشاهده گردد. بعد از فروکش کردن بیماری، دام شروع به غذا خوردن کرده و نشخوار می نماید ولی ممکن است لنگش و ضعف تا چند روز ادامه یابد.

دکتر فلاح دوست گفت: دامداران به محض مشاهده علائم بیماری به دامپزشک منطقه خود مراجعه نمایند تا نسبت به درمان دام بیمار با استفاده از داروهای ضد التهاب و تقویتی اقدام شود و در صورتی که دامداران به موقع به دامپزشک مراجعه نمایند احتمال بهبودی دام بسیار زیاد خواهد بود.

وی در پایان افزود: به منظور پیشگیری از این بیماری دامداران عزیز نسبت به رعایت نکات بهداشتی نظیر نصب توری در محل پنجره دامداری‌ها، سمپاشی و از بین بردن حشرات و پشه ها، خشک نمودن آب های جمع شده در حاشیه دامداری ها و رها نکردن دامها در فضای آزاد اقدام نمایند، ضمناً از آنجا که یکی از راه های پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون جمعیت گاو و گاومیش می باشد لذا دامداران می توانند به منظور واکسیناسیون دام‌ها و هماهنگی جهت تامین واکسن مورد نیاز به مرکز مایه‌کوبی بخش خصوصی شهرستان املش مراجعه نمایند، در پایان خاطر نشان می گردد واکسن مورد نظر بهادار بوده و پس از تقاضای دامداران نسبت به تامین واکسن و انجام واکسیناسیون دام ها توسط مرکز مایه‌کوبی بخش خصوصی اقدام خواهد شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *