05:49

1403/04/26

استان گیلان چهار دهم جمعیت عشایری کشور را دارد

مدیر امور روستایی عشایری جهاد کشاورزی گیلان در اولین جلسه شورای امور روستایی و عشایری شهرستان املش گفت: استان گیلان براساس آخرین سرشماری با 5274 خانوار و 750 هزار واحد دامی در 12 شهرستان چهار دهم جمعیت عشایری کشور را دارد .

 
به گزارش خبرنگارصبح رانکوه، هادی زاده اظهار داشت: : به جز چهار شهرستان رشت، انزلی، آستانه اشرفیه و لاهیجان، بقیه شهرستان های استان گیلان از خانواده های عشایری برخوردارند که یک میلیارد تومان اعتبار پارسال برای خدمات بیشتر و بهتر به عشایر گیلان اختصاص یافت که تاکنون یک ریال آن تخصیص نیافته است و اعتبارات بخش عشایر مخصوص مناطق کمتر توسعه یافته است.
وی افزود:: شهرستان تالش بیشترین و صومعه سرا کمترین میزان جمعیت خانوار عشایر گیلان را دارند که تلاش می شود در سال آینده جمعیت عشایر گیلان افزایش یابد و تشکیل شرکت تعاونی عشایری با هدف خدمات رسانی بهتر و بیشتر و اعطاء تسهیلات بانکی یکی از این راههاست که تاکنون فقط در شهرستان ماسال تشکیل شده است.
هادی زاده گفت: در چهار ماه آخر سال قبل هزار تن آرد بین خانواده های عشایری گیلان توزیع شد و تلاش بر این است که با تعامل و رایزنی با مسئولان مربوطه در استان این روند از سرجمع فوق العاده سرانه گیلان ادامه یابد.
هادی زاده اظهار داشت: اداره امور عشایر گیلان در سال قبل در بخش فعالیت زنان عشایر این استان در بخش تولید، ترویج و اشتغال پایدار با اعطاء 7 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با  بهره 4 درصد به 119 نفر رتبه سوم کشوری را از آن خود کرد.

 

مدیر امور روستایی عشایری جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: اداره امور عشایر جهاد کشاورزی گیلان با حضور در نمایشگاه توانمندی های عشایر که از 15 تا 18 دی ماه سال گذشته در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد؛ در بخش فعالیت های زنان عشایری در زمینه  گلیم بافی، جاجیم بافی، جوراب بافی، روسری و شال و تولید فراورده های لبنی و پروتئینی رتبه اول را کسب کرد.
هادی زاده بیان داشت: درآمد ناخالص عشایر گیلان در سال گذشته 105 میلیارد تومان در زمینه ی تولیدات صنایع دستی، لبنی و پروتئینی بوده است که از 244 هزار هکتار مرتع در گیلان برای تعلیف دامهایشان بهره برداری می کنند.
در ابتدای این جلسه یونس محمودی فرماندار املش در گزارشی اعلام کرد: شهرستان املش 767 نفر دامدار با 18289 واحد دامی عشایر دارد که 90 درصد دامهای عشایر دام سبک هستند و در سال گذشته 1505 تن گوشت قرمز و 9200 تن فراورده های لبنی تولید و به بازار مصرف عرضه کرده اند.
فرماندار املش در ادامه توجه بیشتر به دامداران کوچنده و عشایر این شهرستان در زمینه شن ریزی راه و احداث خط انتقال آب و آبشخور و حمام ضد کنه دام و حداقل دو سد لاستیکی را خواستار شد

 

عکس و خبر: سیامک پورجانی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *