10:45

1403/04/03

استاندار گیلان خبر داد آغاز چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی گیلان در پاییز امسال

 نجفی1

استاندار گیلان گفت: چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی در استان از ۵ مهرماه به مدت ۴۰ روز اجرا می‌شود.

به گزارش صبح رانکوه، به نقل از  خبرگزاری تسنیم از محمدعلی نجفی شامگاه چهارشنبه در نخستین جلسه سرشماری عمومی کشاورزی با اشاره به اهمیت سرشماری در استان، اظهار کرد: آمارهایی که در بخش‌های مختلف کشاورزی در چای، زیتون، تعداد عشایر و سایر بخش‌ها متفاوت و خیلی تائید شده نیست با وجود اینکه بسیار تاکید شده که آمار نادرست ارائه نشود اما این مسئله روی می‌دهد.

آمار درست در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی حائز اهمیت است

وی با بیان اینکه اگرچه آمارها براساس تولید بیان می‌شود، افزود: داشتن آمار و اطلاعات درست در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی بسیار حائز اهمیت است به طوری که برای تحلیل وضعیت گذشته و حال، پیش‌بینی آینده و برنامه‌ریزی برای توسعه استان کار موثری دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه داشتن آمارهای واقعی از نیازهای مسئولان در ارائه خدمات و برنامه است، گفت: ارائه آمارهای واقعی، همکاری صدا و سیما، خبرگزاری‌ها و نشریات، سخنرانی ائمه جمعه، روحانی منطقه، شوراها، دهیاران و مدیران جهادکشاورزی در تنویر افکار عمومی در زمینه سرشماری عمومی کشاورزی بسیار موثر است.

نجفی با تاکید برتقویت کلاس‌های آموزشی به منظور اجرای هر چه بهتر این سرشماری، تصریح کرد: با آمار و ارقام صحیح بهتر می‌توان برای کمک به بخش کشاورزی اقدام کرد.

وی با بیان اینکه سرشماری عمومی کشاورزی مربوط به مرکز آمار است و  با هدفمندی یارانه‌ها ارتباطی ندارد، گفت: مردم باید با آمارگیران همکاری لازم را داشته باشند زیرا بخش کشاورزی به دلیل تامین غذای مورد نیاز جامعه یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود و سهم بالایی در حوزه اشتغال دارد.

آغاز سرشماری عمومی کشاورزی از 5 مهرماه در گیلان

استاندار گیلان با اشاره به زمان اجرای سرشماری عمومی کشاورزی در استان، خاطرنشان کرد: این سرشماری از پنجم مهر ماه تا 18 آبان ماه امسال برای نخستین‌بار به مدت 40 روز در سراسر استان انجام می‌شود.

نجفی، تغییر در فعالیت‌های مختلف بخش کشاورزی از قبیل تغییر در کاربری اراضی، تغییر نوع کشت، ایجاد و یا تعطیلی واحدهای کشاورزی به دلیل وجود تغییرات در اقتصاد کشور، ادغام و یا تجزیه بهره‌برداری‌ها و تهیه فهرست جدید بهره‌برداران کشاورزی کشور را از موارد مهم و ضروری در اجرای سرشماری عمومی کشاورزی بیان کرد.

وی با بیان اینکه حضور جدی آمارگیرها و اهمیت دادن به سرشماری و جدی دانستن این مهم برای توسعه استان و کشور از موارد مهم در آموزش به آنها است، گفت: باید اهمیت ارائه اطلاعات درست توسط مردم و کشاورزان به آمارگیرها به منظور کمک به استان بیان شود.

ارائه درست آمارها کمک به کشاورزی است

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: کشاورز باید بداند که ارائه درست آمارها کمک به کشاورزی است و به مسئولان کمک می‌کند تا با بررسی میزان حجم آب ورودی به استان، تغییر در کشت بعضی از محصولات و موارد دیگر تجدید نظر و شرایط بهتر اقتصادی را برای بهره‌برداران فراهم کنند.

نجفی با بیان اینکه گیلان استان کشاورزی است، افزود: بسیاری از کارشناسان معتقدند باید در این بخش تجدید نظر کرد و بر روی ظرفیت‌های گردشگری و صنعت استان تمرکز داشت، باید بگویم اگرچه استان در این بخش‌ها ظرفیت‌های خوبی دارد اما بخش کشاورزی علاوه بر اهمیت تامین امنیت غذایی در اشتغال زودبازده موثر است.

وی گفت: یکی از شیوه‌های تولید آمار کشاورزی اجرای سرشماری کشاورزی است، تقریباً تمام کشورهای دنیا سرشماری کشاورزی را هر 5 یا 10 سال اجرا می‌کنند، در ایران سرشماری کشاورزی هر 10 سال یکبار اجرا می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه تا کنون  اجرای سرشماری عمومی کشاورزی در سطح نقاط شهری و روستایی کشور  در سال 1367 ، 1372و1382  انجام شده است، افزود: سرشماری عمومی کشاورزی سال 1393 ، چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی جمهوری اسلامی ایران است در پاییز 1393 به مرحله اجرا در می‌آید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *