چادر شب بافی،میراث کهن سرپنجه زنان روستای قاسم آباد شهر ستان رودسر با ثبت ملی و ثبت جهانی قرار گرفت.       خانم سرور عباسپور نمونه کشوری و کارآفرین برتر چادرشب بافی از روستای بند بن قاسم آباد رودسر درگفتگو با خبرنگار رانکوه نیوز خاطرنشان کرد: چادرشب بافی نوعی بافت پارچه ای رنگارنگ وزیبای […]

چادر شب بافی،میراث کهن سرپنجه زنان روستای قاسم آباد شهر ستان رودسر با ثبت ملی و ثبت جهانی قرار گرفت.

 

 

 

خانم سرور عباسپور نمونه کشوری و کارآفرین برتر چادرشب بافی از روستای بند بن قاسم آباد رودسر درگفتگو با خبرنگار رانکوه نیوز خاطرنشان کرد: چادرشب بافی نوعی بافت پارچه ای رنگارنگ وزیبای محلی است که توسط زنان و دختران روستاهای شرق گیلان قاسم آباد سفلی،علیا و بندبن براساس فرهنگ و آداب وروسوم دیرینه مردم آن دیاربافته می شود وقدمت آن به ۲۰۰۰سال می رسد.

 

عباسپور در ادامه افزود: این صنایع دستی می تواند دراقتصاد خانواده ها و صنعت گردشگری نقش ارزنده ای را در کسب درآمد و اشتغال استان ایفا نماید.

 

 

وی همچنین به مشکلات این صنعت کهن گیلان پرداخت و عدم وجود بازارهای محلی ،تامین سرمایه برای توسعه این صنایع دستی،انتظار هنرمندان برای بیمه شدن عنوان کرد وافزود: از مسوولین ومدیران انتظار داریم که از هنرمندان صنایع دستی حمایت کنند وابلاغ نمایندتا وامهای با بازپرداخت کم به این هنرمندان عزیز تعلق بگیرد.

 

عباسپور در پایان افزود:خدا را شاکرم که شاهد به ثمر رسیدن زحمات وتلاش مان در صنایع دستی چادرشب بافی به ثبت جهانی هستیم.

خبرنگار و عکاس: ابوالفضل شکری