21:22

1403/03/23

ارتقاء کیفیت رسیدگی و اتقان آراء قضایی

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات، گزارشی پیرامون اتقان آراء قضایی ارائه نمود.

به گزارش رانکوه نیوز به نقل از  روابط عمومی و رسانه دادگستری گیلان، فریدون حسن پورمعاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات، گزارشی پیرامون اتقان آراء قضایی ارائه نمود.

فریدون حسن پورمعاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان و مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های اصلی مسئولین عالی دستگاه قضایی و در راس آن ریاست محترم قوه قضائیه کیفیت رسیدگی و اتقان آراء قضایی است تصریح کرد: در سند تحول و تعالی قوه قضائیه سال 1403 مساله اتقان آرا به عنوان یکی از ضرورت ها در جهت تحقق اهداف اصول 161، 166 و 167 قانون اساسی مطرح شده است.

وی در ادامه افزود: در همین سند 4 عامل در خصوص غیر متقن بودن برخی آراء قضایی شناسایی شده و راهبردهایی در جهت رفع و کاهش آن پیش بینی شده است که می تواند کمک بسیاری در جهت رسیدن به اتقان واقعی که یکی از اهداف و نتایج اصلی دادرسی عادلانه است، باشد.

این مقام قضایی همچنین خاطر نشان کرد: در برنامه عملیاتی 1403 بحث ارتقاء کیفیت رسیدگی و اتقان آراء در هدف 5 و در 5 عنوان برنامه، شامل ایجاد شفافیت در فرایند رسیدگی، ارتقای اتقان، تخصصی کردن فرایندهای رسیدگی، شناسایی و رفع موارد اختلاف نظر قضاوت و تشویق و تذکر به قضات ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در سال 1403 در جهت تحقق برنامه، نشست های هم اندیشی با محوریت تبیین موارد نقض آراء با حضور قضات دیوان عالی کشور و قضات برجسته استان برگزار خواهد شدگفت: استفاده حداکثری از ظرفیت تخصصی مشاورین در امور خانواده و سایر دعاوی، برگزاری جلسات مشترک بین دادگاه و دادسرا و دادگاه های بدوی و تجدید نظر، استخراج موارد اختلاف نظر در رویه یک حوزه یا یک مجموعه و طرح موضوع در نشست های قضایی از جمله راهکارهایی است که می توان با استفاده از آن به رویه واحدی در جهت کاهش حداقلی موارد نقض آراء و اتقان دست یافت.

مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات یکی از راه های ارزیابی عملکرد قضات را صدور کارنامه قضایی برای آنان دانست و اظهار داشت: در سال گذشته برای 403 نفر از قضات استان کارنامه قضایی صادر گردید و همچنین در جهت افزایش اتقان آراء به قضاتی که بیشترین نقض آراء را داشته اند تذکرات لازم داده شده است.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان گیلان در ادامه افزود: با برگزاری جشنواره های استانی و پژوهش های قضایی، قضاتی که بیشترین اتقان در رای داشته و همچنین دارای کمترین اعتراض در رای هستند رصد شده و تشویق می شوند.

وی همچنین ابراز داشت: در سال گذشته در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دستورالعمل ارزیابی و اتقان آراء ریاست محترم  قوه قضائیه مصوب 1399،  پیگیری های لازم با تشکیل هیات های استانی انجام شد و آراء همکاران قضایی در کارگروه های 4 گانه تخصصی طبق دستورالعمل ارزیابی شده و به حوزه نظارت دیوان ارسال گردید.

حسن پور در پایان با بیان اینکه در سال جاری نیز آراء همکاران از طرف هیات های استانی ماهانه به کارگروه های تخصصی ارسال می شود افزود: این آراء از طریق سامانه تناد امتیاز بندی شده و برای هیات مرکزی دیوان فرستاده می شود تا از طرف گروه های تخصصی مرکزی ارزیابی و درقالب کارنامه قضایی به قاضی مربوطه اعلام گردد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *