• امروز : چهارشنبه - ۷ آبان - ۱۳۹۹
  • برابر با : 12 - ربيع أول - 1442
  • برابر با : Wednesday - 28 October - 2020
0

اخبار ویژه روزنامه‌ها ۳۰ اردیبهشت

  • کد خبر : 20202
  • ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۵

«نتیجه گره زدن اقتصاد به مذاکرات، سقوط ۱۴۱ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سرمایه از آذر ۹۲ بوده است.»       روزنامه کیهان ** ۳۲ هزار میلیارد تومانی که آمد ۱۴۱ هزار میلیاردی که به باد رفت! پایگاه خبری تحلیلی صبح رانکوه: «نتیجه گره زدن اقتصاد به مذاکرات، سقوط ۱۴۱ هزار میلیارد تومانی ارزش […]

«نتیجه گره زدن اقتصاد به مذاکرات، سقوط ۱۴۱ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سرمایه از آذر ۹۲ بوده است.»

 

 

 

روزنامه کیهان **

۳۲ هزار میلیارد تومانی که آمد ۱۴۱ هزار میلیاردی که به باد رفت!

پایگاه خبری تحلیلی صبح رانکوه: «نتیجه گره زدن اقتصاد به مذاکرات، سقوط ۱۴۱ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سرمایه از آذر ۹۲ بوده است.»

مشرق در این زمینه با اشاره به بروز جو خوش‌بینی پس از انتخابات ۹۲ نوشت: این جو پس از آغاز به کار دولت به علت سیگنال‌هایی که برخی مسئولان دولت به جامعه ارسال می‌کردند، با شدت بیشتری ادامه یافت و با امضای توافق هسته‌ای ژنو در آذرماه ۱۳۹۲ به اوج خود رسید. در آن دوران، هر روز رکوردهای بورس جابجا می‌شد و مسئولان ارشد دولت نیز از رشد چشمگیر شاخص بورس مسرور بودند و مردم را به سرمایه‌گذاری بیشتر در بازار سرمایه دعوت می‌کردند زیرا معتقد بودند با امضای توافق ژنو، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی به سرعت به کمک اقتصاد ایران خواهند آمد.

رشد حبابی بورس تا چند هفته پس از توافق ژنو نیز ادامه یافت؛ اما به تدریج که جزئیات توافق علنی شد و سهامداران و فعالان بورس متوجه شدند که خبری از رفع تحریم‌ها و گشایش‌های اقتصادی وعده داده شده نیست، حباب بورس ترکید و شاخص بورس که به مرز ۹۰ هزار واحد رسیده بود روز به روز و هفته به هفته سقوط کرد و این سقوط ماهانه و سالانه شد و تا امروز ادامه یافته است.

این گزارش می‌افزاید: از آن زمان که روند کلی بورس نزولی شده، سهامداران خرد بازار زیان‌های هنگفتی کرده‌اند و مقامات ارشد دولتی که پس از توافق ژنو مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت می‌کردند، دیگر سخنی درباره بورس نمی‌گویند و اکثراً درباره بورس سکوت کرده‌اند. بدین ترتیب، ارزش بازار اوراق بهادا�� که در پایان آذر ماه ۱۳۹۲ یعنی پس از توافق ژنو به رکورد ۴۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده بود، هم اینک به حدود ۲۸۴ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. به عبارت دیگر، ۱۴۱هزار میلیارد تومان از ارزش بازار بورس کاسته شده، یعنی معادل این رقم از کف سهامداران رخت بربسته است. ۱۴۱ هزار میلیارد تومان کاهش ارزش بازار در حالی رخ داده که کل دلارهای آزاد شده پس از توافق ژنو، حدوداً ۱۰ میلیارد دلار معادل ۳۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

لازم به یادآوری است از ابتدای مذاکرات هسته‌ای در دولت، آگاهان و دلسوزان کشور به دولت هشدار می‌دادند که مسائل اقتصادی را به مذاکرات گره نزنند؛ اگر به آن هشدارها توجه می‌شد، مطمئناً دماسنج اقتصاد کشور و دیگر صنایع، اینچنین سقوط نمی‌کرد و به اعتماد مردم به بورس لطمه وارد نمی‌کرد.

 

نقش مدیر بازنشسته نفتی در پرونده ۵/۳ میلیارد دلاری

بازگشت ژنرال‌ها و مقابله با دلالی در نفت به بهانه تحریم‌ها را باید بزرگترین پروژه‌های تبلیغاتی دولت یازدهم در حوزه نفت دانست، اما ظاهرا با چراغ سبز همین ژنرال‌های به نفت بازگشته، در کمتر از دو سال پرونده‌ای در حوزه فروش نفت گشوده شده است که رقم ۵/۳ میلیارد دلاری آن قابل قیاس با پرونده بابک زنجانی نیست.

به گزارش رجانیوز، هفته پیش بود که خبر ظهور بابک زنجانی دوم به تیتر رسانه‌ها مبدل شد، اما حالا مشخص شد که م.س از نظر حجم و نوع کار، استاد بابک زنجانی محسوب خواهد شد. به نحوی که توانسته است در سال گذشته با موافقت شورای پنج نفره ژنرال‌های بازگشته به نفت، مبلغ ۵/۳ میلیارد دلار نفت را برای فروش دریافت کند، و نه تنها پول فروش این میزان نفت را به بانک مرکزی بازنگرداند، بلکه هیچ سندی مبنی بر بدهکاری خود نیز به جز یک برگه کاغذ نزد دولت نداشته باشد و اکنون به راحتی در دوبی و خارج از کشور به تجارت با پول‌های بادآورده نفتی ایران مشغول شود… او نه  مدرکی از خود مبنی بر بدهی به نفت بر جای گذاشته است و نه  در ایران است که بتوان به او دسترسی داشت و هم اینکه مبلغ محموله دریافتی به مراتب بیشتر و به ارزش ۲ میلیارد دلار و از همه این موارد مهمتر آنکه مسئولین دولتی هم علاقه‌ای به رسانه‌ای شدن پرونده او از خود نشان نمی‌دهند.

با وجود سکوت مدیران وزارت نفت در قبال ماجرای بدهی ۵/۳ میلیارد دلاری این شرکت اماراتی به ایران، محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران برای نخستین‌بار نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «این شرکت مشتری ماست نه دلال.»

رجانیوز می‌نویسد: «م.س» یکی از مدیران بازنشسته و ارشد قدیمی نفت که در دولت گذشته برکنار شده بود، نقش مهمی در ماجرای بدهی شرکت اماراتی به ایران داشته و با هماهنگی کامل با یکی از چهره‌های «خاکستری فروش نفت»، وارد معامله با این شرکت اماراتی شده است.

 

پورتر: خزانه‌داری آمریکا در خدمت موساد اسرائیل است

وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمینه فعالیت‌های تحریمی علیه ایران و حزب‌الله، در خدمت سرویس جاسوسی اسرائیل قرار دارد.

گرت‌پورتر نویسنده و منتقد آمریکایی وزارت خزانه‌داری آمریکا را حامی دستگاه تبلیغاتی رژیم صهیونیستی معرفی کرد که حزب‌الله لبنان را سازمانی تروریستی و ایران را حامی تروریسم جلوه می‌دهد. وی ضمن یادداشتی در وبگاه تحلیلی «تروث اوت» نوشت: وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای خبری در ماه فوریه اعلام کرد که ۳ تبعه لبنانی ساکن آفریقا را به جرم وابستگی به «هسته تروریستی حزب‌الله» در نیجریه، تحریم کرده است اما در پس این خبر، عوامل «موساد» (سازمان اطلاعاتی خارجی رژیم صهیونیستی) در نیجریه قرار دارند که چنین تصویری از این افراد ساخته‌اند. در واقع، این وزارت خزانه داری آمریکا است که واقعیت‌هایی را که دال بر دروغین بودن ادعاهای فوق هستند، کتمان می‌کند.

این تحلیلگر و تاریخ‌نگار آمریکایی خاطرنشان کرد این نخستین بار نیست که وزارت خزانه‌داری آمریکا، عوامل خارجی خود را در راستای تقویت دستگاه تبلیغاتی رژیم صهیونیستی به کار می‌گیرد. این وزارت در سال ۲۰۱۱ میلادی، ادعا کرد که ایران با گروه تروریستی «القاعده» محرمانه توافق کرده است تا از خاک این کشور برای عملیات‌های خود استفاده کند. در حالی که براساس شواهد روشن، تهران از طریق مجاری دیپلماتیک تلاش می‌کرد ایرانی‌هایی را که القاعده در پاکستان در مقابل آزادی زندانیان خود، گروگان گرفته بود، آزاد کند. نهادی که مسئولیت مستقیم این گونه اقدامات را برعهده دارد، «اداره اطلاعات مالی و تروریسم» در وزارت خزانه‌داری آمریکاست.

پورتر معتقد است «آیپک» (بزرگ‌ترین لابی صهیونیست‌ها در آمریکا) و سایر سازمان‌های حامی اسرائیل در سال ۲۰۰۴ میلادی درخواست تأسیس چنین نهادی را مطرح کردند و تیم «جرج بوش» رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز به این درخواست پاسخ مثبت داد. این نهاد مستقیماً از موساد حمایت می‌کند.

نویسنده آمریکایی می‌افزاید: سرویس‌های اطلاعاتی نیجریه توافقنامه امنیتی محرمانه‌ای با موساد منعقد کرده‌اند تا این سازمان اسرائیلی اخبار مربوط به حزب‌الله را مدیریت و هدایت کند.

به نوشته پورتر، «مصطفی فواز»، «فوزی فواز» و «عبدالله تاحینی» سه لبنانی ساکن نیجریه که تحریم و بازداشت شده بودند، یک پارک تفریحی و سوپرمارکت در شهر «ابوجا» داشتند. اتهام آنها مشارکت در «فعالیت‌های مربوط به تروریسم»، «انبار کردن سلاح‌های سنگین» و «عضویت در هسته تروریستی حزب‌الله» بوده است.

سرویس امنیتی دولتی نیجریه در سال ۲۰۱۳ حزب‌الله را به ساماندهی عملیات خرابکارانه علیه اهداف غربی و اسرائیلی در این کشور متهم کرد اما چند هفته بعد ثابت شد که این ادعا دروغ است.

«مصطفی فواز» در دادگاه اظهار داشت: «پس از دستگیری و انتقال به وزارت کشور نیجریه، شش اسرائیلی به مدت ۱۴ روز از وی بازجویی کردند و به او اجازه خوابیدن ندادند.

به گفته این سه لبنانی که به تروریست بودن متهم شدند، ‌در بازجویی آنها هیچ مقامی از نیجریه حاضر نبوده است.»

 

کوتاهی در مدیریت واردات یعنی نابودی ۱۳۰ میلیون شغل

با ۸۰ درصد از حجم کل واردات که صرفا مصرفی است  می‌شد ۱۳۰ میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد.

ابراهیم رزاقی اقتصاددان ارشد دانشگاه با اشاره به آمارهای ارائه شده از واردات بی‌رویه کالاهای غیرضروری، اظهار داشت: طبق معیاری که سازمان ملل متحد آن را تهیه کرده، با ۱۰ هزار دلار می‌توان یک شغل پایدار ایجاد کرد. بنابراین با ۷۰ میلیارد دلار توان ایجاد ۷ میلیون شغل وجود دارد. اما این در شرایطی خواهد بود که از تولید داخلی حمایت شده و واردات به سمت کالاهای سرمایه‌ای سوق پیدا کند تا به تبع آن کارخانجات تولیدی بتوانند فعال شوند.

این استاد اقتصاد دانشگاه در مصاحبه با راه‌دانا به انتقاد از نوع کالاهای وارداتی پرداخت و خاطرنشان کرد: کالاهای وارداتی به کشور ما در ۳ قالب مصرفی، سرمایه‌ای و واسطه‌ای تقسیم می‌شوند که متاسفانه ۸۰درصد کالاهای وارداتی به کشور ما از نوع مصرفی هستند. در مقابل نیز اکثر کالاهایی که از کشور ما صادر می‌شود یا خام هستند یا برای تولید آنها هزینه‌های بسیاری به دولت تحمیل شده است. از این رو ارزآوری این نوع کالاها نیز چندان چشمگیر نیست و تاثیر آنچنان بر اقتصاد کشور نخواهد داشت.

رزاقی در ادامه یادآور شد: امروز ۴۰ درصد مواد غذایی ما از طریق واردات تامین می‌شود و این یک آمار نگران‌کننده است. سیاست تعدیل اقتصادی و اصلاح ساختاری در کشور ما از دوران هاشمی‌رفسنجانی در ایران آغاز شد که سر منشا بسیاری از مشکلات اقتصادی نیز بود. یعنی بخش دولتی از اداره اقتصاد کنار گذاشته و بازار بر اقتصاد حاکم شد. این دقیقا همان طرحی است که سازمان بین‌المللی پول آمریکا به ۱۷۰ کشور دنیا برای شکوفایی اقتصادی ارائه داد اما هیچیک از آنها نیز پیشرفت نداشت.

در طول این سال‌ها نیز ما ۱۳۰۰ میلیارد دلار واردات کالا داشته‌ایم که با این رقم، ۱۳۰ میلیون شغل ایجاد می‌شد. این در حالی است که در طول دوران ۲۶ سال گذشته تنها ۱۳ میلیون شغل ایجاد شده که ۵ میلیون از آن نیز دلالی است و جزو مشاغل به حساب نمی‌آید.

این اقتصاددان کشورمان همچنین معتقد است: برخی اقدامات اقتصادی ما در داخل کشور به سمت و سویی گرایش پیدا کرده که حتی آمریکایی‌ها نیز دیگر چنین روش‌هایی را در اقتصاد در پیش نمی‌گیرند. کشوری مثل آمریکا که لیبرال‌ترین اقتصاد دنیا را دارد وقتی می‌بیند اقتصاد سرمایه‌داری لیبرال به بن بست رسیده است، رو به تولید داخلی آورده و از واردات کالا جلوگیری می‌کند. علاوه بر این به پرداخت یارانه به تولیدکنندگان داخلی می‌پردازد تا این تولیدکنندگان بتوانند در مقابل واردات کالاهای خارجی رقابت کرده و در داخل کشورشان اشتغال ایجاد کنند. این در حالی است که در کشور ما دولت توجهی به نظریات ایجاد شده ندارد و روش‌هایی در پیش گرفته که موجب ورشکسته شدن تولیدکنندگان می‌شود.

رزاقی عنوان کرد: چه لزومی دارد که ما ۲ میلیارد دلار صرف واردات لوازم آرایشی کنیم؛ یا اینکه وقتی ما خودمان می‌توانیم علوفه، گندم، ذرت، شکر و کالاهای بسیار دیگر را که می‌توانیم در داخل تولید کنیم چرا از خارج وارد می‌کنیم. امروز بالاترین سود در کشور ما در شغل دلالی است و همین واسطه‌ها و دلال‌ها هستند که در برابر تهاجم اقتصادی دشمن خارجی، از نیروهای متجاوز حمایت و دفاع کرده و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی بخش خصوصی را در اختیار خود قرار داده‌اند. حال سؤال اینجاست که چرا دولت در مقابل چنین رفتارهایی، هیچ اقدامی نمی‌کند. بنابراین باید گفت دولت در شرایطی اقتصاد را اداره می‌کند که هیچ شباهتی به دفاع از حقوق مردم ندارد.

 

پزشکیان: دولت نمی‌داند چه می‌خواهد و می‌خواهد کجا برو��

وزیر بهداشت دولت اصلاحات می‌گوید دولت یازدهم فاقد برنامه است و از قبل نیندیشیده که می‌خواهد چه کار کند و به همین دلیل هم دچار مشکل عملکرد است.

مسعود پزشکیان نماینده اصلاح‌طلب مجلس ضمن یادداشتی با موضوع «اولویت دولت، از ترمیم کابینه تا داشتن برنامه» نوشت: دولت دچار مشکل است. این حقیقت را کمتر کسی است که بتواند کتمان کند. حتی خود مقامات دولتی هم اذعان دارند که دولت درگیر مشکلات و کاستی‌هایی است که کار اجرایی کشور را با اخلال جدی مواجه کرده است. مسئله اساسی برای فائق آمدن بر این مشکلات رصد دقیق دلایل آن است. جایی که بسیاری معتقدند تغییر در ترکیب مدیران اجرایی و به عبارتی ترمیم کابینه می‌تواند راهگشا باشد. اما آیا این رها کردن اصل قضیه نیست؟

وی در روزنامه اعتماد نوشت: این واقعیت هم‌اکنون وجود دارد که تعدادی از مدیران دولتی روش دولت را قبول ندارند و بر مسیری دیگر می‌روند. مثال اینان مانند راننده‌ای است که قرار است باری را مثلا از تهران به مشهد ببرد، اما در عوض مسیر شیراز را پیش‌رو می‌گیرد. قطعا کارفرمای چنین راننده‌ای هر چه زودتر باید فکری به حال تعویض وی بکند، چه این راننده به عمد راه اشتباه در پیش بگیرد و چه غیرعمد. اما این تنها قسمتی از مسئله دولت است. تعمیم تمام مشکلات به غیر همسویی مدیران با سیاست‌های دولت تنها یک راهکار عوام‌فریبانه برای گریز از غول مشکلات است. مسئله اصلی را باید در برنامه‌ریزی‌های کلان و سیاست‌‌گذاری‌های عمده دید. اتفاقا اگر ترکیب مدیران دولت و اعضای کابینه هم اشکالی دارد ریشه‌اش در همین ضعف برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری است. به طور عمده تغییر مدیران و وزرا در دو سال آخر دولت گرهی از مشکلات باز نمی‌کند. وزرا و مدیران جدید در چنین موقعیتی باید مدت زمانی قابل توجه را صرف شناخت حوزه خود کنند و بعد از آن هم در ماه‌های پایانی عملا دولت استواری قبل را ندارد.

وزیر بهداشت دولت اصلاحات تصریح کرد: مشکل اصلی برنامه‌ای است که مشخص می‌کند ما قرار است کجا برویم؟ چرا می‌خواهیم به این جای خاص برویم و قرار است چگونه به این مقصد برسیم؟ وقتی یک تیم متشکل از نفرات متفاوت برای این سوالات جواب مشخصی ندارد و از قبل به آن نیندیشیده است، جابه‌جایی نفرات و تعویض آنها در زمین بازی آنقدرها هم گره‌گشا نخواهد شد و تنها تکیه بر نبوغ احتمالی افراد است که می‌تواند در چنین وضعیتی جای امید اندکی باقی بگذارد. نبوغی که هیچ‌ ربطی به سیستم ندارد و از همین‌رو برای استمرار تاثیرات مثبتش نیز هیچ تضمینی در کار نیست.

پزشکیان می‌افزاید: اعتقاد عمیق من بر این است که دولت یازدهم اکنون در چنین وضعیتی قرار گرفته است. ما در قبال دولت با یک چهار ضلعی از مشکلات مواجه هستیم؛ ضلع اول خروجی و نتیجه کار است، ضلع دوم نفرات بازیگر، ضلع سوم وضعیت و امکانات و میراث رسیده به دولت و نهایتا ضلع چهارم برنامه بازی.

از آنجا که درباره ضلع اول یعنی خروجی کار این اتفاق نظر وجود دارد که هنوز مشکلات زیادی موجود است، اکثر این مشکلات به ضلع دوم و سوم یعنی نفرات بازی و مشکلات باقی‌مانده در زمین بازی از دولت قبل حواله می‌شود و این راحت‌ترین کاری است که می‌تواند صورت بگیرد. حال آنکه اصل قضیه یعنی موضوع برنامه‌ریزی مغفول مانده و مانور بیش از اندازه بر میراث دولت قبل و ضعف ترکیب مدیران همه نگاه‌ها را از زمینه اصلی تمام  مشکلات یعنی خلأ‌ برنامه‌ریزی دور نگاه داشته است.

*********************************

روزنامه قدس **

۶۰ هزار نفر از ایدز خود خبرندارند

ایسنا: دکتر عباس صداقت، رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به تخمین وجود ۸۰ تا ۹۰ هزار مبتلا به  ایدز در کشور، گفت: براساس آخرین آمارهای دریافتی از سراسر کشور تا پایان پاییز سال ۹۳، حدود ۲۹ هزار مبتلا در کشور شناسایی و ثبت شده‌ و تحت پوشش برنامه‌های مراقبتی و درمانی رایگان و محرمانه قرار گرفته‌اند.

 

هشدار به سعودی ها درباره جنگ با ایران!

فرارو: کالین پاول، وزیر خارجه اسبق آمریکا گفت: ما حمایت نظامی و لجستیکی بزرگی از سعودی ها کردیم که این مسأله اشتباه بود. برای همین ما به دوستان عربستانی مان توصیه کردیم، به درگیری ها پایان دهند، برای اینکه دستشان برای ایران رو شده است. وی افزود: جنگ با ایران یعنی اینکه عربستان سعودی ظرف چند ساعت به قبل از عصر صنعتی باز گردد. من اعتراف می کنم که در آن ساعتها ما نمی توانیم جلوی ایران را بگیریم که از ویرانی تأسیسات زیربنایی عربستان سعودی جلوگیری کند، در آن صورت عربستانی ها هیچ خط تماسی نخواهند داشت که بتوانند با ما حرف بزنند.

 

شناسایی ۵۳ مؤسسه خیریه متخلف

ایلنا: محمد حسن خیرخواه، مدیرکل دفتر توسعه و نظارت بر مراکز غیردولتی سازمان بهزیستی کشور از شناسایی ۵۳ مرکز و مؤسسه خیریه متخلف در سال گذشته خبرداد.

 

تجمع مالباختگان لیزینگ خودرو

ایسنا: جمعی از مالباختگان شرکت لیزینگ یاس خودرو در اعتراض به عدم رسیدگی به کلاهبرداری این شرکت مقابل مجلس تجمع کردند.

 

لغو یک کنسرت در ماهشهر

پارسینه: جمعی از طلاب ومردم معترض ماهشهر مانع از برگزاری کنسرت مختلط مهدی احمدونددر این شهر شدند. حجت‌الاسلام غبیشاوی، امام جمعه بندر ماهشهر در این تجمع گفت: این کنسرتها در برخی شهرهای بزرگ که اجرا می‌شود، حد وحدود ندارد. بعد از مدتی هم شاهد این خواهیم بود که به همین قانع نمی‌شوند و می‌گویند، زنان باید برای ما خوانندگی کنند.

 

صنایع استان خوابیده است

مهر: عباس فلاح، نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه ۵۰۰ کارخانه در استان آذربایجان شرقی تعطیل است، اظهار داشت: صنایع استان خوابیده و معادن نیز بی استفاده رها شده است. دولت باید چاره ای برای این وضعیت بیندیشد.

 

کاندیدای ریاست مجلس نیستم

تابناک: غلامعلی حداد عادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: بنده بنایی برای کاندیداتوری به منظور ریاست مجلس ندارم.

 

مسایل اهدای جنین!

آرمان: محمدمهدی آخوندی، رئیس کنگره بین‌المللی تولیدمثل گفت: محدودیتهای شرعی درباره لقاح خارج از رحمی، رحم جایگزین و اهدای جنین نداریم و تنها مشکلی که داریم، مسایل حقوقی در زمینه قانون اهدای جنین است.

 

سن بیکاری بالا رفت

مهر: نتایج یک تحقیق نشان می دهد، جمعیت زیر ۳۰ سال کشور تنها تا سال آینده سه میلیون نفر و تا سال ۱۴۰۰به تعداد ۸/۵ میلیون نفر کاهش می یابد که   ادامه بحران بیکاری، به معنای افزایش سن بیکاری در ایران است.

 

ایرانی‌ها رنگ و اسانس می‌خورند!

ایسنا: محمدولی روزبهان، رئیس سازمان چای کشور گفت: چای خارجی که نیمی از آن به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار به کشور قاچاق می‌شود، بیشتر رنگ و اسانس است که مردم ایران آن را با رغبت می‌خرند، اما چای ایرانی جزو با کیفیت‌ترین چای‌ موجود در جهان است که با قیمتهای بالایی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود. وی افزود: چای ایرانی تا کیلویی یک میلیون تومان نیز صادر می شود.

 

کشف تأثیر بنزین بر سرطان در ایران

عصر ایران: فرهاد احمدی، محقق برگزیده بیستمین جشنواره تحقیقات پزشکی رازی در تحقیقات خود موفق شد به این نتیجه برسد که احتمال ۵۰ درصد شیوع سرطان در کشور ناشی از وجود ماده ای در بنزین است. وی از متیل ترشیو بوتیل اتر «MTBE» به عنوان یک افزاینده ضد احتقان به عنوان تخریب کننده DNA  وسرطان نام برد.

 

علت اتفاقات ورزشگاه تبریز چه بود!

عصرایران: عادل فردوسی پور در جریان برنامه نود مدعی شد که اتفاقات رخ داده در جریان بازی تراکتورسازی و نفت تهران که به انتشار و گسترش یک شایعه کمک کرده بود، تصمیمی برنامه ریزی شده بوده است.

فردوسی پور در این برنامه با اشاره به مصاحبه‌های نماینده های مجلس در مورد این اتفاق و در دفاع از پسر تونی گفت: مگر می‌شود که فقط همه گناه ها را به گردن یک نفر انداخت؟ آن هم پسر سرمربی تراکتورسازی؟ او هم در جریان یک شایعه قرار گرفته است.

 

تحصن مسافران در هواپیما

تابناک: در ادامه سریالهای تحصن مسافران معترض به تأخیرهای طولانی مدت پروازها، جمعی از مسافران پرواز شماره ۳۷۳۷ شرکت هواپیمایی آسمان، بعد از بر زمین نشستن هواپیما در فرودگاه مهرآباد، ساعتها صندلی خود را ترک نکردند. این پرواز از مبدأ شیراز چهار ساعت و بیست دقیقه تأخیر داشته است.

 

هشدار خالی شدن شرق کشور از سکنه

ایسنا: حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نسبت به خالی شدن شرق کشور از سکنه و به وجود آمدن مشکلات امنیتی در پی مهاجرت گسترده شرق نشینان هشدار داد وگفت: شرق کشور به علت زیرساختهای نامناسب آب و انرژی در حال خالی شدن از سکنه است.

 

دخالت آشکار صهیونیستها

فارس: یکی از مقامهای رژیم صهیونیستی در حالی که خواست نامش فاش نشود، مدعی شد که ایران با خرید هواپیماهای ایرباس، در واقع تحریمهای آمریکا را نقض کرده است.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از ماهشهر بیش از ده‌ها تن سویای وارداتی در انبارهای مسقف در بندر امام خمینی دچار حریق شد و در آتش سوخت و از بین رفت. این سویاها به دلایل مختلف از جمله سوءاستفاده برخی از صاحبان کالا و وارد کنندگان این محصول استراتژیک، عدم رعایت استانداردهای بندری و سهل‌انگاری برخی مدیران در بخش‌های مختلف دچار حریق شدند. متاسفانه در این حریق علاوه بر از بین رفتن میلیاردها تومان سویا، خسارات سنگینی نیز به تجهیزات و انبارهای ویژه سازمان بنادر وارد شده است. سکوت معنادار و عدم هرگونه اقدام موثر در جهت حل مشکل و عدم پیگرد قانونی مسببین و مقصران این حادثه همچنان سئوال برانگیز است و پیگیری مسئولین را می‌طلبد.
* رومل السویطی خبرنگار فلسطینی و مسئول دفتر روزنامه «الحیاه الجدیده» در نابلس، شبکه العربیه را تهدید کرد از این شبکه به خاطر پخش تصاویر وی در خبری جعلی مربوط به یمن، شکایت خواهد کرد. شبکه خبری العربیه در گزارشی مربوط به یمن تصاویر این خبرنگار فلسطینی را سوار بر الاغ منتشر کرده و آن را به کارمندان یمنی نسبت داده است که به دلیل کمبود سوخت در این کشور ناچار به استفاده از چارپایان برای رفت و آمد شده‌اند. این خبرنگار فلسطینی می‌گوید: این صحنه هیچ ارتباطی با تحولات یمن ندارد. بلکه این تصاویر، مربوط به حرکت اعتراضی من به افزایش قیمت سوخت در کرانه باختری است. رومل السویطی با ابراز شگفتی از روش غیرحرفه‌ای این بنگاه خبری خواستار عذرخواهی شبکه العربیه شد، در غیر این صورت از آن شکایت خواهد کرد. شبکه خبری العربیه در جعل اخبار سابقه طولانی دارد و بارها در گزارش‌های مختلف خود تصاویر قربانیان زلزله‌ها و مشابه آن را به حملات ارتش سوریه و عراق به اهل سنت این دو کشور نسبت داده است.
* یک شرکت تهیه و پخش مواد غذایی در انگلیس به خاطر استفاده از برند حلال روی محصول حاوی گوشت خوک از مسلمانان این کشور عذرخواهی کرد. به گزارش شفقنا این شرکت انگلیسی، در پی سوءاستفاده شرکت مواد غذایی ALDI از برند حلال و گنجاندن گوشت خوک در آن، بسیاری از مسلمانان و رهبران گروه‌های اسلامی در انگلیس اعتراض خود را اعلام کردند که نهایتاً منجر به جمع‌آوری این محصولات و عذرخواهی شرکت مورد نظر شده است. در اصل، تولید کننده اصلی این برند حلال، شرکت پنجاب پاکورا است که محصولات خود را از طریق شرکت ALDI به فروش می‌رساند. نکته قابل تامل اینست که این محصولات حاوی گوشت و خون خوک، از وزارت بهداشت و درمان انگلیس نیز مجوز گرفته‌اند و برای استفاده مسلمانان مجاز شناخته شده‌اند.
* پایگاه اینترنتی راست خبر ترکیه نوشت: در نمایشگاه مجله اسلامبول که موسسات انتشاراتی اسلامگرا آن را برپا کرده‌اند، کتاب‌های متعلق به گروه‌های افراطی و تکفیری نیز به نمایش گذاشته شده‌اند. این نمایشگاه با حمایت وزارت آموزش ملی ترکیه برپا شده است. این پایگاه با اشاره به اینکه مدیریت اسلامبول وزارت آموزش ملی ترکیه با صدور بخشنامه‌ای به مدارس این کشور خواستار بازدید دانش‌آموزان مدارس اسلامبول از این نمایشگاه شده افزود: در نمایشگاه کتاب‌های متعلق به جماعات مذهبی افراط‌گرا نیز به فروش می‌رسد. براساس همین گزارش، علاوه بر وزارت آموزش ملی ترکیه شهرداری‌های حزب عدالت و توسعه برخی مناطق اسلامبول، راه آهن دولتی ترکیه و نخست وزیری ترکیه نیز از تامین کنندگان مالی این نمایشگاه هستند.

*********************************

روزنامه خراسان**

تصمیم جدید دولت برای صیانت از آمار

بر اساس نامه یکی از مسئولان اقتصادی کابینه از مدیران ارشد اجرایی، تاکید شده است با توجه به اهمیت تولید اطلاعات به هنگام و صحیح جهت برنامه ریزی های کشور در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد و تاکیدات رهبر انقلاب در سیاست های کلی ابلاغی برنامه پنجم توسعه مبنی بر ارائه مستمر آمار و اطلاعات به صورت شفاف و منظم به جامعه، باید نسبت به تصویب ابلاغیه ای با عنوان «صیانت از آمار و اطلاعات کشور» اقدام کرد. طبق این نامه، الزامات لایحه مذکور شامل کلیه وزارتخانه ها، شهرداری‌ها، بانک ها و شرکت های دولتی خواهد شد.

 

هشدار درباره بی توجهی برخی مسئولان به پدافند غیرعامل

بر اساس گزارش چندی پیش یک مسئول مهم دولت به تعدادی از مدیران اجرایی دستگاه های سراسر کشور، تاکید شده است که با توجه به اینکه پدافند غیرعامل یکی از اولویت های مهم دستگاه های اجرایی محسوب می شود و باید اهتمام ویژه به آن داشت، اخبار واصله حاکی است الزامات پدافند غیرعامل در برخی طرح های عمرانی مانند پروژه های قطار شهری به صورت شایسته مورد رعایت قرار نمی گیرد که ضروری است توجه ویژه ای به آن شود.

 

شیعه آنلاین نوشت

شنیده شده که قرار است آیت ا… نمر در سالروز مرگ «نایف بن عبدالعزیز آل سعود» اعدام شود.

 

جهان نیوز مدعی شد

مخاطبان اخبار صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در بخش های خبری ساعت ۱۴ و ۲۱ شبکه یک سیما در دوره جدید مدیریت رسانه ملی در روزهای اخیر شاهد تصاویر و شمایل جدیدی از گویندگان خبر هستند که با پوشش هایی غیر معمول و با رنگهای تند و به اصطلاح جیغ اخبار را برای مخاطبان روایت می کنند.

 

شفقنا مدعی شد

سخنرانی علی مطهری نماینده تهران در مجلس که قرار بود دوشنبه گذشته در پردیس فارابی دانشگاه تهران در قم انجام شود به یک باره لغو شد. همچنین برخی منابع از لغو سخنرانی وی در شهرکرد خبر داده بودند که این خبر توسط خود مطهری تکذیب شد.

 

انتخاب مدعی شد

درحالی که یک سایت متعلق به حزب جدیدالتاسیس اصلاح طلب مدعی برکناری قریب الوقوع رحمانی فضلی از وزارت کشور و معرفی مجید انصاری به جای او شده است، یک منبع مطلع در گفت و گو با انتخاب این خبر را تکذیب کرد. وی گفت که دولت برنامه ای برای تغییر وزیر کشور ندارد. از سوی دیگر، برخی اخبار از “تلاش جریان قدرتمند دولتی برای کناره گیری مجید انصاری از معاونت پارلمانی رییس جمهور، و کاندیدا شدن در انتخابات مجلس” آینده حکایت دارد، اما انصاری گفته که تمایلی برای شرکت در انتخابات آینده مجلس ندارد.

 

سایت پارسینه مدعی شد

معترضان به اجرای مختلط کنسرت ها در ماهشهر مانع از برگزاری کنسرت مهدی احمدوند شدند.

 

نامه نیوز مدعی شد

محمدرضا تابش، نماینده اصلاح‌طلب مجلس در مورد اقدام اخیر برخی از نمایندگان در تهیه طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای و ابهامات مطرح شده پیرامون جعل امضا، گفت: بسیاری از دوستان جبهه پایداری که نزدیک من در مجلس می نشینند می گفتند که به عنوان طرح سه فوریتی از ما امضا نگرفته اند و به عنوان دفاع از مواضع رهبری معظم انقلاب در قضیه هسته ای از ما امضا گرفته شده است.

*********************************

روزنامه ایران**

تمجید مذاکره کننده روسیه از دیپلمات‌های هسته‌ای ایران

نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای تیم ایران را بسیار توانمند توصیف کرد. به گزارش «پرس تی‌وی»، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «ما به هیأت ایرانی برای اینکه از منافع جمهوری اسلامی ایران دفاع و آن را تقویت می‌کنند، آفرین می‌گوییم.» «سرگئی ریابکوف» افزود: «آنها مذاکره کنندگان بسیار قابلی هستند؛ ما گاهی از آنها خیلی چیزها را یاد می‌گیریم.»

 سفیر فرانسه در امریکا: توافق، نهایی می‌شود خونسرد باشید

سفیر فرانسه در امریکا در پیامی توئیتری پیش‌بینی کرد که توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ حاصل خواهد شد. به گزارش ایرنا، «ژرار آرو» در پست کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، نوشت: «حدس می‌زنم اگر توافقی صورت گیرد در آخرین لحظات یا پس از آن (موعد مقرر) حاصل شود. این توافق با اندکی ملودرام همراه خواهد بود. خونسردی خود را حفظ کنید.»

فابیوس: نمی‌خواهیم عربستان وارد فاز «اشاعه هسته‌ای» شود

وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد هدف فرانسه از مذاکره با ایران رسیدن به چنان توافق محکمی است که مانع فعالیت هسته‌ای دیگر کشورهای منطقه همچون عربستان سعودی شود. به گزارش آسوشیتدپرس، «لوران فابیوس» در مصاحبه با رادیو «یورو-۱» با بیان این مطلب در ادامه گفت: «پاریس موضعی سخت در تفاهم «لوزان» داشته و فرانسه در مورد توافق احتمالی هسته‌ای با ایران محتاطانه رفتار می‌کند.» فابیوس با تکذیب اینکه پیش‌نویس توافق چندان محکم نیست و گروه ایرانی تهدید به ترک میز مذاکرات کرده، گفت: «فرانسه خواهان یک قرارداد محکم است، قراردادی که از فعالیت دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون عربستان سعودی در امر «اشاعه هسته‌‌ای» جلوگیری کند.»

لغو سخنرانی علی مطهری در شهرکرد

سفر دوم خرداد ماه  علی مطهری به استان چهارمحال و بختیاری برای سخنرانی در شهرکرد لغو شد. به گزارش «آنا»، حسین فرهادی بابادی، دبیر حزب آزادی استان چهارمحال و بختیاری در بیانیه‌ای با اعلام این خبر، ضمن تشریح دلایل لغو سخنرانی علی مطهری در شهرکرد، آن را ناشی از برخی تحرکات و فشارها و همچنین فرآیند طولانی صدور مجوز از سوی فرماندار خواند.

۵ خرداد؛ محاکمه جیسون رضائیان

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات جیسون رضائیان، خبرنگار بازداشت ‌شده «واشنگتن ‌پست»، ۵ خرداد در دادگاه انقلاب برگزار می‌شود. مسئول دفتر سخنگوی قوه قضائیه  ضمن اعلام این خبر به فارس افزود: «هم��نین در این جلسه به اتهامات دو متهم همراه خبرنگار بازداشت شده «واشنگتن پست» نیز رسیدگی می‌شود.» جیسون رضائیان، روزنامه‌نگار امریکایی ایرانی‌الاصل ۳۱ تیر ۹۳  به همراه همسر و یکی از دوستانش بازداشت شد و  مدتی بعد همسر و متهم دیگر پرونده با قرار تأمین مناسب  از زندان آزاد شدند.

*********************************

روزنامه چام چم **

انتخابات هیات‌رئیسه مجلس پنجم خرداد برگزار می‌شود

عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه پنجم خرداد برگزار می‌شود.

محمد دهقان به ایرنا گفت: نمایندگان مجلس در آستانه آغاز چهارمین سال فعالیت مجلس نهم در روز چهارشنبه ششم خرداد ماه به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند.

واکنش نهاوندیان به شایعات جابه‌جایی در دولت

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در واکنش به انتشار برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال تغییرات مدیریتی در دولت، گفت: هیچ تصمیمی برای تغییرات مدیریتی در سطح کابینه دولت وجود ندارد و آنچه در این مورد گفته شده، فرآیند طبیعی ارزیابی است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد نهاوندیان دیروز در حاشیه یک همایش اقتصادی، با بیان این‌که برای ارزیابی عملکرد وزیران، فرآیند طبیعی وجود دارد، افزود: ارزیابی لازمه تدبیر و امید است و باید دستاوردها همواره بررسی و ارزیابی شود.

نهاوندیان تاکید کرد: به‌طور کلی، دولت هیچ‌گونه تغییراتی در سطح مدیریتی کابینه خود ندارد.

صالحی از بیمارستان مرخص شد

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، دیروز از بیمارستان بهمن مرخص شد.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به‌دلیل مشکل روده دوشنبه هفته گذشته در بیمارستان بهمن بستری و جراحی شد.

ایجاد قرارگاه سایبری و اشراف اطلاعاتی بر امنیت انتخابات

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت:‌ ستاد امنیت انتخابات در استان‌ها و شهرستان‌ها فعال شده و با ایجاد قرارگاه سایبری و اشراف اطلاعاتی و رصد وضعیت، امنیت انتخابات را به‌نحو مطلوب برقرار خواهد کرد.

حسین ذوالفقاری در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به آسیب‌ها و تهدیدات امنیت در انتخابات یادآور شد: تهدیدات و آسیب‌های امنیت در حوزه انتخابات به سه دسته سیاسی، امنیتی و مدیریتی تقسیم می‌شود که در حوزه سیاسی و داخلی می‌توان به شایعه‌پذیری و پایین‌بودن آستانه تحمل به عنوان یکی از موضوعات اساسی اشاره کرد.

زاهدی: اتباع غیرمجاز در کشور جاسوسی می‌کنند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: سرنخ‌هایی به دست ما رسیده است که برخی اتباع غیرمجاز در کشور کار جاسوسی می‌کنند، همچنین برخی از آنها مسائل و جرایمی همچون قتل، سرقت مسلحانه و گروگانگیری به جهت قاچاق مواد مخدر مرتکب می‌شوند که فوق‌العاده تکان‌دهنده و سنگین است.

محمدمهدی زاهدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مشکلاتی که اتباع بیگانه و غیرمجاز در برخی استان‌ها ایجاد کرده‌اند، گفت: با توجه به مشکلات عدیده‌ای که از حضور افراد بیگانه و غیرقانونی در برخی استان‌ها داشته‌ایم، حدود یک‌سال پیش در این خصوص از وزیر کشور توضیح خواستیم که در آن زمان وزیر کشور در کمیسیون امنیت ملی حضور پیدا کرد و البته پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای نداد و هیچ راهکاری را برای مقابله با سیستم اتباع بیگانه غیرمجاز ارائه نکرد. وی ادامه داد: پس از آن موضوع، یک تحرک جدی شروع شد و جلسات متعددی با وزیر کشور و معاون وزیر کشور و مقامات دیگر تشکیل شد. در این جلسه مطالباتی را که بیان کرده بودیم، مرور شد و در نتیجه وزیر کشور قول داد ظرف ۶ ماه آینده نسبت به ساماندهی اتباع بیگانه اقدام کند. با توجه به مواردی که در جلسه علنی مجلس مطرح شد و قولی که وزیر کشور در صحن علنی مجلس در روز سه‌شنبه (۲۲ اردیبهشت) داد، امیدواریم این مشکلات برطرف شود.

*******************

 

لینک کوتاه : https://rankoohnews.ir/?p=20202

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.