04:13

1402/07/11

آیا تاکنون با خودتان سلام و احوال پرسی کرده اید؟

آیا تاکنون با خودتان سلام و احوال پرسی کرده اید؟

 

 

اختصاصی صبح رانکوه/قاسم خوش سیما:

سلام پنجره ورود انسانها به حریم فکری یکدیگر است.بسیاری از مناسبات اجتماعی و حتی بین المللی آدمیان که دارای مراتب بسیار گسترده و بزرگی است.واژه سلام بدون استثناء در همه زبانها و ۵ گویش ها وجود دارد و شاید تنها واژه ای باشد که مشترکا در همه تمدنها سخن نخستین برای آغاز ارتباطات به حساب آید.نوع سلام گفتن،گرمی و سردی آن،ابزار سلام دادن،تقدم و تاخر در ابراز سلام،سلام گرگ،سلام عاشقانه،سلامی بدتر از دشنام،سلام دیپلماتیک و دیگر اقسام سلام در زندگی انسانها و در همه ی فرهنگ ها وجود دارد که البته موضوع بحث ما نیست بلکه موضوع این است که آیا تاکنون به خودتان سلام کرده اید یا خیر؟
تصور کنید روز جمعه است و لااقل قبل از بیدار شدن اهل بیت از خواب روز جمعه، وقت دارید بعد از شستن دست و رویتان،مقابل آئینه اتاقتان به خودتان سلام بگوئید.
سلامی از نوع گرم و خارج از ریا که قصد آن نه چابلوسی اداری باشد و نه عادتی کاسبانه،نه سلام ترس پدارنه باشد و نه سلام لوس بچه گانه،بلکه سلامی آگاهانه و متمدن به درون خودتان که بدانید آنجایتان چه خبر است.
سلام گفتن همواره روحیات درونی سلام کننده را بازگو می کند. گاهی سلام همراه با لبخندی کاملا ساده و دلنشین است و گاهی دیگر همراه با ابروان پیوسته و پیشانی چروک خورده، که تنها کسی نوع این سلام را می فهمد که به او سلام شده است.حالا شما با لبخندی زیبا و انسانی در بهترین وجه ممکن به خودتان سلام بگوئید و همانجا کنار آئینه بنشینید.
قرض از گفتن سلام چیست؟ سلام آغاز سوالات دیگری است و کسی که در گفتن سلام پیش دستی کرده است منتظر شنیدن قصه و داستان است و شما هم همین کارا را بکنید و منتظر شنیدن قصه درون خودتان باشید.
سوال مرسوم بعد از گفتن سلام این است که می پرسند:

ـ حال شما چطوره؟

حال شما چطور است و این سوال را از خودتان بپرسید،اما نه از روی احوال پرسیهای مرسوم و نه با خجالت و تعارف و یا احیانا دروغ، بلکه صاف و صادق و شجاعانه به این سوال مهم پاسخ دهید.کسی بر حسب عادت در خیابان، مترو یا تک شنبه بازار صومعه سرا از شما نپرسیده است حالتان چطور است بلکه شاید برای اولین خودتان این سوال مهم و تکان دهنده را از خود پرسیده اید.جواب بدهید،واقعا حالتان چطور است،درونتان چه خبر است،آیا شبها به راحتی خوابتان می برد،آیا روزها دچار فراموشی نمی شوید،آیا از وضعیت سلامت قلبتان خبردارید،آیا نمره فشار خونتان را می دانید،آیا تاکنون تست سرطلان داده اید،آیا از درصد پوکی استخوانتان مطلع هستید،آیا تست بینایی یا شنوایی سنجی داده اید،آیا حافظه تان برای شناختن علائم رانندگی مانند روزی است که امتحان تصدیق رانندگی داده اید،آیا می دانید چقدر از موهای پس و پیش سرتان در یکسال اخیر کم شده است،آیا از وضعیت غلظت اسید معده تان باخبرید و سوالهای بیشماری از این دست را بی تعارف به خودتان جواب بدهید و بدانید کجای کارید،کسی از شما حالتان را پرسیده است که مهمترین کس برای شما و نزدیکترین است و اگر قرار است در گیتی با یک نفر مطلقا رو راست باشید و خجالت و تعارف نداشته باشید این یک نفر همان خودتانید.

– خانواده خوبند؟

سوال مرسوم بعدی در سلام و احوال پرسی ها اینست که می پرسند خانواده خوبند و شما جواب می دهید الحمدالله، سلام می رسانند.حالا این سوال را شما از خودتان بپرسید و باز نه از روی عادت، بلکه راست و صادقانه و در خلوت صبح جمعه، بدون ترس به خودتان جواب دهید.خانواده شما خوبند؟خوبند،درست و عمیق جواب بدهید،دروغ نگوئید و برحسب عادت نباشد این سوال آرایشگرتان تان از شما نیست بلکه این را کسی از شما می پرسد که ” باید ” فکرش در درون خانواده اش باشد.خانواده شما خوبند،آیا آنها از وجود شما به عنوان والدین یا فرزند در آسایشند،آیا آنها بیماری ندارند که به هر دلیلی بخواهند از دیگران پنهان کنند،آیا کسی از اعضا دردی دارد که بخواهد به سبب مسائل اقتصادی و شلوغی مریض خانه ها آنرا مخفی نماید.آیا کسی از اعضا به سبب استفاده از مسواک کهنه به لثه هایش آسیب نمی زند،آیا کفش عضوی از خانواده برای پاهایش کوچک نشده است،آیا کسی وجود دارد که از درد مفاصل رنج ببرد،آیا کسی نیاز به عینک ندارد و علت سردردهایش همین نیست.به خوبی به سوالهای این آدم مهم فکر کنید و هرکدام از اعضای خانواده که هستید برای این سوال احوال پرسی اش، کنکاش بیشتری نمائید.

ـ چه خبر؟

خبر از شیرین ترین قسمت های سلام و احوال پرسی های مرسوم است و اینجاست که سلام کننده منتظر شنیدن قصه ای کوتاه است.اما شما که این سوال را از خودتان می پرسید اصل جواب را بدهید و خبرها را برای خودتان تعریف کنید.معمولا جواب این سوال اینست که ” سلامتی، خبری نیست “.
باز صداقت پیشه کنید و جواب بدهید،آیا واقعا پیرامون شما و خانواده تان خبری نیست؟آیا از گلایه هایشان نسبت به خودتان خ

بر دارید،آیا در مقابل آنها مهربان هستید،آخرین بار که برای شنیدن حرف دلشان در چشمانشان خیره شده اید چه زمانی بوده است،آیا از قصه خبر عشق های خیابانی جوانان خانواده باخبرید،آیا ” میزان تجسس ” در این موضوع را می دانید،آیا از میزان حسادت های آنها نسبت به دیگران باخبرید،آیا علت این حسادت ها را می دانید،آیا خبر سن در ازدواج های فامیل را دارید،آیا خبر جیبهای اعضای خانواده را دارید،آیا خبر اقتصاد عمومی جامعه را دارید،آیا خبر دارید تعداد النگوهای مادر خانواده کمتر شده است؟
ـ سلام برسونید.

چشم بزرگی شما را می رسانم و این هم جوابی معمول در احوال پرسی هاست اما شما جواب عمیق تری برای این خواهش متعارف داشته باشید. آیا شما به اعضای خانواده خود سلام خالصانه خود را می رسانید؟آیا شما بزرگی خودتان را به خانواده ابلاغ می کنید،آیا آنها از بزرگی تان لذت می برند یا آنکه خدای ناکرده با بروز رفتار های آزار دهنده اجتماعی،موجبات کوچک شدن و خواری آنها را رقم می زنید؟
در پایان این بحث کوتاه تاکید می نمائیم این نوشته تنها چهار مورد از سوال و جواب های مرسوم پس از سلام گفتن است که لازمست گاهگاهی آنرا با خودمان مرور کنیم و فارغ از جوابهایی از روی عادت، جواب های عمیق تر برای آنها داشته باشیم و در خلوت اندرونمان برای سوال هایی از این دست پاسخ های قانع کننده ای داشته باشیم و بدانیم کجای کاریم و عمیقا در مورد پاسخ های وجدانی خودمان فکر کنیم.
راستی یادمان باشد اگر قرار است امور جامعه مان را اصلاح کنیم لازمست همه چیز را از خودمان آغاز نمائیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *