09:56

1402/09/11

آغاز سرشماری گوزن قرمز در املش

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از آغاز سرشماری مرال در عرصه‌های جنگلی استان خبر داد.    

به گزارش رانکوه نیوز؛  حمزه عشوری گفت: سرشماری پائیزه مرال در زیستگاه‌های مناطق شهرستان‌های تالش، رضوانشهر، فومن، شفت، ماسال، رودبار، سیاهکل، لنگرود، املش و رودسر با حضور محیط بانان و کارشناسان حفاظت محیط زیست این شهرستان‌ها آغاز شد.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌ها سرشماری مرال در زیستگاه‌های گیلان بصورت اسکان شبانه از سوی ماموران، در مناطق جنگلی انجام می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اهمیت حمایت از جمعیت مرال‌ها گفت: هدف از اجرای این طرح تعیین میزان جمعیت مرال‌ها، بررسی روند افزایش یا کاهش جمعیت آن‌ها وشرایط تهدید زیستگاهی این گونه است.

حمزه عشوری با اشاره به اینکه هر ساله از نیمه‌ی شهریور ماه تا اواسط مهر ماه، سرشماری مرال در زیستگاه‌های انجام می‌شود تصریح کرد:این دوره سرشماری که موسوم به «گاو بانگی» است، زمان جفت‌گیری مرال‌ها می‌باشد که مرال‌های نر با برآوردن نعره‌های بسیار بلند، مرال‌های ماده‌را به سمت خود می‌کشانند.

مرال (Cervus elaphus)، گوزن یا گاوکوهی بزرگترین علفخوار جنگل‌های شمال ایران است که در حال حاضر به دلیل تخریب زیستگاه و شکار بی‌رویه در معرض تهدید قرار دارد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *