چای شما

به منظور جلوگیری از رانش زمین

تاریخ انتشار : ۴ اسفند ۱۳۹۳ در ۶:۵۲ ق.ظ , کد خبر:   16802
۵۴۰ هکتار منابع طبیعی گیلان بذرپاشی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: ۵۴۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی گیلان به منظور جلوگیری از رانش زمین بذرپاشی شده است.

 

 

به گزارش  صبح رانکوه، به نقل از خبرگزاری فارس ، داود زارع عصر امروز در جلسه حفاظت از منابع آب گیلان با اشاره به وجود ۵۱ حوزه آبخیز در استان اظهار کرد: یک‌هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در رودبار در حال تخریب است.

وی به فعالیت‌های انجام شده در راستای ذخیره آب‌های سطحی توسط منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اشاره کرد و افزود: ۵۴۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی به منظور جلوگیری از رانش اراضی بذرپاشی شده است.

زارع با بیان اینکه جنگل در حفظ آب‌های زیرزمینی تاثیرگذار است، تصریح کرد: جنگل از عوامل موثر در پر آب شدن سدها است.

* آب‌رسانی تصفیه‌خانه رشت به شالیزارهای گیلان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان نیز در جلسه مذکور از افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب محله «فخب» در شهر رشت خبر داد و گفت: تصفیه‌خانه مذکور قابلیت آب‌رسانی ۵۰۰ لیتر بر ثانیه به شالیزارهای گیلان را دارد.

کاظم لطفی به افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب لاهیجان اشاره کرد و افزود: تصفیه‌خانه مذکور قابلیت آب‌رسانی ۱۵۰ لیتر بر ثانیه به اراضی کشاورزی را دارد.

وی با اشاره به اینکه اعتبار تصفیه‌خانه فاضلاب شهرهای املش و رودبار حذف شده است، بیان کرد: راه‌اندازی فاضلاب شهرهای مذکور نیازمند اختصاص ۲٫۵ میلیارد تومان اعتبار است.

* کمیته تخصصی منابع آب تالش تشکیل شد

فرماندار تالش نیز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب گیلان اظهار کرد: امسال پس از برداشت برنج کمیته تخصصی منابع آب در تالش تشکیل شده است.

علی فتح‌الهی به وجود ۱۶ هزار هکتار شالیزار در تالش اشاره کرد و افزود: تالش از آب سدها بهره‌مند نیست و احداث سدهای لاستیکی برای آبیاری اراضی کشاورزی در این شهرستان حائز اهمیت است.

وی از مطالعه احداث دو سد لاستیکی در غرب گیلان خبر داد و بیان کرد: ۱۰ رودخانه بزرگ در تالش وجود دارد و این موضوع در ذخیره‌سازی آب کشاورزی مهم است.

فتح‌الهی با بیان اینکه ۷۰۰ میلیون تومان برای بتنی کردن سردهنه‌ها در تالش هزینه شده است، تصریح کرد: برق‌رسانی به چاه‌های کشاورزی از اولویت تامین آب کشاورزی در تالش است و این طرح با اختصاص اعتبارات ویژه اجرایی می‌شود.

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید