چای شما
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۵ در ۷:۳۶ ق.ظ , کد خبر:   39818

رئیس سازمان چای در املش :

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
دریافت ۸۰۰ چایکار املشی از تسهیلات زراعی/ پرداخت یک سوم  مطالبات چای‌کاران / احیای ۳۵۰۰ هکتار از باغات مخروبه چای

رئیس سازمان چای گفت: تاکنون یک سوم از مطالبات چایکاران گیلان و مازندران به حساب بانکی چایکاران پرداخت شده است.

 

پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه: روزبهان  در حاشیه بازدید از بعضی کارخانجات چایسازی و باغات چای شهرستان املش گفت: امسال از آغاز برداشت برگ سبز چای تاکنون ۷۹ هزار تن برگ سبز چای از پنجاه هزار خانوار چایکار دو استان چایخیز گیلان و مازندران خریداری شده که در مقایسه با سال گذشته ۴۱ درصد افزایش را نشان می دهد که از مجموع این میزان برگ سبز چای خریداری شده ۴۵ درصد آن درجه یک و ۵۵ درصد هم از نوع درجه دو است.

وی افزود: افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای در سه چهار سال گذشته بی سابقه بوده و این امر همراه با تشکیل و تأسیس صندوق حمایت از صتعت چای و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به چایکاران و کارخانه داران چایسازی در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

روزبهان با اشاره به این که صنعت چای کشور روزی روند نزولی داشت تصریح کرد: اقدامات حمایتی از صنعت چای کشور باعث رونق اقتصادی صنعت چای کشور شده و ذائقه مصرف چای داخل هم افزایش یافته و ۳۵۰۰ هکتار از باغات مخروبه چای دوباره احیا شده که بیشتر آن در شهرستان املش است.

رئیس سازمان چای بیان داشت: ۴۶ و نیم میلیارد تومان از مطالبات چایکاران در سال جاری پرداخت شده که معادل یک سوم کل مطالبات چایکاران در حال حاضر است و پانزده میلیارد تومان دیگر در هفته جاری تا هفته آینده به حساب چایکاران واریز می شود که در مجموع به ۶۲ میلیارد تومان می رسد که البته جای دارد که از نوبخت استاندار و نمایندگانی که در این زمینه تلاش و پیگیری کردند؛ تشکر کنم.

روزبهان ادامه داد: در سه ساله اخیر میزان تولید چای کشور افزایش یافته به نحوی که در سال ۹۳ سهم مصرف چای تولید داخل ۱۳ درصد و در سال گذشته ۱۸ درصد و امسال پیش بینی میشود بین ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تن برگ سبز چای از باغات چای گیلان و مازندران برداشت شود که این بیانگر افزایش تولید داخل و گذر از مرحله رکود چای کشور است.

رئیس سازمان چای گفت: صندوق حمایت از صنعت چای در اسفند ماه سال ۹۳ تأسیس شد و هم اکنون ۴۲ هزار چایکار معادل ۹۰ درصد چایکاران کشور با چهل میلیارد تومان سرمایه در این صندوق سهامدارند و در واقع هر چایکار به ازاء هر هکتار ۸۰۰ هزار تومان در آن سهام دارد.

روزبهان افزود: یازده و نیم میلیارد تومان تسهیلات برای سال زراعی جاری از صندوق حمایت از صنعت چای با کارمزد چهار درصد به چایکاران عضو این صندوق و کارخانه داران چایسازی پرداخت شد که یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از این میزان را ۸۰۰ چایکار املشی دریافت کرده است.

وی ادامه داد: دریافت تسهیلات از بانک ها از جمله دغدغه های همیشگی چایکاران و کارخانه داران چایسازی بود که با مشکل مواجه بودند ولی صندق حمایت از صنعت چای در حالی به چایکاران در زمینه آماده سازی باغات و کارهای زیربنایی و آبیاری تحت فشار تسهیلات می دهد که هیچ یک از چایکاران بدون پرداخت یک ریال در آن سهامدارند.

رئیس سازمان چای گفت: پنجاه هزار خانوار چایکار در ۲۵ هزار هکتار از باغات چای در گیلان و مازندران مشغولند که امسال مدیران ۱۴۹ کارخانه چایسازی با عقد قرارداد با سازمان چای کشور مشغول خرید تضمینی برگ سیز چای از چایکاران شمال کشورند و ۴۲۰ ناظر فنی و مالی هم در این راستا بکارگیری شده اند.

روزبهان ارزش ریالی برگ سبز خریداری شده از چایکاران از آغاز برداشت در سال جاری تاکنون را ۱۴۷ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: در حالی که بهاء برگ سبز چای چایکاران گیلان و مازندران تا سی مهرماه پارسال در مجموع ۱۳۶ و نیم میلیارد تومان بود و دلیل افزایش این میزان برگ سبز چای احیاء باغات و شرایط جوی مساعد چهار ماه گذشته است.

وی گفت: هیچ کشوری در دنیا نیست که چای تولید کند و در تولید چای از سم استفاده نکند و ایران تنها کشوری است که در تولید چای حتی یک گرم سم استفاده نمی کند و دلیل آن هم شرایط خاص آب و هوایی کشور به ویژه مناطق چایخیز است و چایکاران ایرانی هم دغدغه ملی دارند که چای سالم و کیفی تولید کنند.

روزبهان ابراز امیدواری کرد که روزی همچون گذشته شصت هفتاد درصد چای مورد نیاز کشور در داخل تولید شود و این امر باعث افزایش ثروت ملی، اشتغال و سطح درآمد می شود ومنابعی که بخاطر واردات چای به سایر کشورهای تولید کننده هزینه می شود در داخل مصرف شود.

 


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید