چای شما

عباس رسولی املشی/ کارشناس ارشد زبان و ادبیِات فارسی

تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ در ۹:۱۴ ب.ظ , کد خبر:   16459
چگونگی تاسیس اولین انجمن ادبی در شهرستان املش

شوق فراوان در وادی ادبیات مرا بر آن داشت تا اولین داستان من با عنوان «کلاس انشا» در صفحه ی «جوانه های اندیشه» روزنامه اطلاعات به تاریخ ۱۷/۵/۱۳۶۳ به چاپ رسید.

 

 

صبح رانکوه: در سال ۶۴ سرودن شعر را زیر نظر مرحوم محمدرضا صوفی ، دبیر فرهیخته ی ادبیات فارسی املش آغاز کردم. پس از آشنایی با اصول و قواعد شعر و شاعری و مطالعه ی کتاب های شعر شاعران ایرانی و خارجی ، آثار خود را برای مطبوعات فرستادمکه این آثار در بسیاری از روزنامه ها و مجله های کشور چاپ و انتشار یافت. در همان سالها همواره از خودم می پرسیدم که چرا با وجود اینکه املش از لحاظ فرهنگی سابقه ی غنی و پرباری دارد، اما ادبیات املش غنی نیست. از گذشتگان ادبی املش تنها نامهایی چون : اطهر املشی ، قتیل املشی ، افصح المتکلمین املشی ، امان الله صوفی سیاوش ، محمد ولی مظفری کجیدی و چند اسم دیگر به چشم می خورد که چندان هم به این شاعران و نویسندگان پرداخته نشده بود.

به نظرم آمد که یکی از عوامل کم فروغ بودن ادبیات املش ، نبودن مکانی برای تجمع شاعران و نویسندگان جهت تبادل تجربه و بیان افکار و اندیشه هایشان است. به همین خاطر تصمیم گرفتم که برای اولین بار در املش ، که در آن زمان بخش بزرگی از توابع شهرستان رودسر بود ، انجمن ادبی تاسیس نمایم. در مهرماه ۱۳۷۳ در دیداری که با آقای محمد حسن یحیی پور ، رئیس وقت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودسر داشتم موضوع تاسیس انجمن ادبی در املش را با او در میان گذاشتم که ایشان به گرمی از این مسئله استقبال کردند. ایشان از من خواستند تا دست به کار شده و در آغاز اساس نامه یانجمن را آماده نمایم. پس از نوشتن اساسنامه ی انجمن و ارائه آن به ارشاد رودسر ، آقای یحیی پور گفتند طبق مقررات مربوط به تشکیل انجمن ، شما باید علاوه بر نام خود ، اسم چهار نفر دیگر را به دلخواه خودتان و به شکل صوری در اساسنامه بیاورید.

در آن زمان پس از تأمل و بررسی در سابقه فعالیت های فرهنگی بعضی از عزیزان و گفت و گو با آنها ، در نهایت اسامی آقایان مرحوم محمدرفیع معقول«مسئول کتابخانه عمومی» ، مهدی محمدی«دبیر ادبیات فارسی» ، مرتضی حمیدی«مسئول هلال احمر املش» و ابوذر خوش خواهش«ذبیر ادبیات فارسی» در ذیل متن اساسنامه اضافه نمودم و به این ترتیب با مجوز اداره ی ارشاد اسلامی رودسر اولین انجمن ادبی در املش با نام انجمن ادبی اندیشه شکل گرفت.

جلسه افتتاحیه ی انجمن در روز یکشنبه هشتم آبان ۱۳۷۳ در کتابخانه عمومی املش «پشت بانک کشاورزی» با حضور جمعی از شاعران ، نویسندگان و همچنین مسئولان شهر با اجرای اینجانب برگزار گردید. به دلیل محدودیت مکانی ، دومین جلسه انجمن در سالن اجتماعات مدرسه ی پروین اعتصامی « دبستان شهید پاهکیده فعلی» شکل گرفت. پس از آن سومین جلسه و جلسات بعدی در دبیرستان عفاف املش«جنب کارخانه چایسازی حاج عمدی» برگزار شد. از سال ۷۷ که مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی املش افتتاح شد ؛ جلسات ما به آمفی تئاتر این مجتمع انتقال یافت.

(لازم به توضیح است که بنده در مهرماه ۷۵ جهت فعالیت در آموزش و پرورش ، عازم تهران شدم و در غیاب این جانب ، خانم بتول رحیمی شاعر توانای املشی ، حدود دو سال اجرای برنامه های انجمن را برعهده داشتند.)

این جانب به عنوان مؤسس اولین انجمن ادبی املش و مسئول مجری جلسات هفتگی انجمن تا بیستم اردیبهشت ۱۳۸۸ به فعالیت خود ادامه دادم. در این مدت پانزده سال موفق به برگزاری ۵۴۹ جلسه داخلی و عمومی ، چندین همایش استانی و انتشار دوازده شماره نشریه ی «باغ اندیشه» (گزیده آثار شاعران و نویسندگان عضو انجمن ادبی املش) شدم. به طوری که در این سالها ، انجمن ادبی املش به خاطر فعالیت های پر بار خود و همچنین جو صمیمی که در آن حاکم بود ، زبانزد انجمن های ادبی و جوامع فرهنگی استان گشت. حتی در جلسات داخلی هفتگی انجمن شاعران ، نویسندگان و هنرمندانی از شهرهای رامسر ، رشت ، آستانه ، لاهیجان ، لنگرود ، رودسر و .. حضور می یافتند. دیگر سخن نگویم ، ایکاش می توانستیم در کنار هم همدل یار باشیم نه بار!!!/ فصلنامه آوای املش

عباس رسولی املشی
کارشناس ارشد زبان و ادبیِات فارسی
سرگروه و دبیر زبان و ادبیِات فارسی مدارس متوسطه و پیش دانشگاهی شهرستان رودسر

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید