چای شما

تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۶ در ۱:۰۱ ب.ظ , کد خبر:   63919
چای خارجی بلای جان چای ایرانی

بیش از ۹۵ در صد اداره های و سازمان های دولتی چای خارجی استفاده می کنند.

 

به گزارش  رانکوه نیوز، مرکز گیلان نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی امروز گفت : با وجود اینکه  وزیر جهاد کشاورزی در مرداد ماه امسال در نامه ای به معاون اول رییس جمهور خواستار استفاده از چای ایرانی در ادارات دولتی شد اما هم اکنون فقط در ۳ تا ۵ درصد نهاد های دولتی  به کارکنان چای ایرانی داده می شود.

مهرداد لاهوتی با اشاره به تولید حدود ۲۵ هزار تن چای خشک دراستان های گیلان و مازندران افزود :  اگرچه این میزان تولید چای خشک ایرانی حدود ۲۰ درصد مصرف سالانه  ۱۱۰ تا ۱۲۰هزار تنی این محصول در ایران است اما متاسفانه همین مقدار چای هم بفروش نمی رسد.

وی واردات و قاچاق بی رویه و همچنین استفاده اداره ها – نهاده ها و اماکن نظامی و انتظامی از چای خارجی را علت اصلی مشکلات  فروش  چای ایرانی دانست و افزود : اگر نامه آقای محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور اجرایی می شد امروز تولید کنندگان چای دیگر نگران فروش محصول خود نبودند.

نماینده لنگرود در خانه ملت خاطر نشان کرد : البته ما به عنوان ناظر با جدیت هر چه تمامتر  پیگیر اجرایی شدن این نامه هستیم.

 

پرویز شعبانی  یکی از کارخانه داران چای هم با اشاره به اینکه امسال ۱۰۲ تن چای خشک تولید کرده است گفت : از این مقدار تولید فقط ۲۲ تن را به فروش رسانده ام و هم اکنون۸۰ تن چای در انبار است که هیچ مشتری هم برای خرید به سراغ چای ایرانی نمی آید.

یکی دیگر از تولید کنندگان چای هم که بیش از ۱۴۰ تن چای در انبار دارد می گوید : قیمت پیشنهادی تاجران و مشتریان جوابگوی هزینه های تولید نیست.

بهمن کاکویی افزود : در حال حاضر تاجری برای خرید چای به او مراجعه کرده که قرار است چایی که قیمت تمام شده تولید هر کیلو گرمش ۷ هزار تومن است  ۳ هزار و ۱۰۰ تومان از وی خریداری کند.

وی گفت : با وجود اینکه با فروش هر کیلوگرم چای خشک حدود ۴ هزار تومان ضرر   می کنم اما برای اینکه مطالبات چایکاران را پرداخت کنم مجبور به فروش آن هستم.

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی هم  با اشاره به اینکه۴۰ درصد قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای چایکاران را باید صاحبان کارخانه های چایسازی پرداخت کنند گفت : به فروش نرفتن چای خشک تولیدی کارخانه داران باعث شده است تا آنها نتوانند بخشی از مطالبات چایکاران را پرداخت کنند.

ذبیح الله نیکفر در ادامه از برخی فاکتورسازی های تقلبی در کشور انتقاد کرد و افزود : متاسفانه مشاهده می شود که بعضی از اداره ها ، سازمان ها و اماکن نظامی و انتظامی  چای خارجی استفاده می کنند اما فاکتور چای ایرانی ارایه می کنند که نیاز است برای جلوگیری از اینگونه سوء استفاده ها دستگاه های دولتی چای خود را حتما از سندیکای چای شمال تهیه کنند.

در۲۰ سال گذشته تولید چای خشک در استان های گیلان و مازندران حدود ۶۰ درصد کاهش یافته و از حدود ۷۰ هزار تن به ۲۵ هزار تن رسیده است.

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید